Jak kodeks spółek handlowych (k.s.h.) reguluje zasady wypłaty zaliczki dywidendowej przez spółkę z o.o. oraz akcyjną?
Jednym z warunków, od których uzależniona jest możliwość wypłaty zaliczki – tak przez spółkę z o.o., jak i akcyjną – jest wykazanie zysku w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym spółki za ostatni rok obrotowy (art. 195 par 1 k.s.h. oraz art. 349 par. 2 k.s.h.). Przepisy k.s.h. wyraźnie wymagają, aby sprawozdanie za ostatni rok obrotowy było zatwierdzone. Oznacza to, że spółki mogą wypłacać zaliczkę dywidendową dopiero po zatwierdzeniu przez wspólników lub akcjonariuszy sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy. W konsekwencji zaliczka może być wypłacana tylko jako zaliczka na poczet zysku osiąganego w bieżącym roku obrotowym, nie zaś jako zaliczka na poczet zysku osiągniętego w poprzednim roku obrotowym. Jeżeli zatem spółka chciałaby wypłacić zaliczkę dywidendową w 2011 roku, to może tego dokonać, ale tylko po zatwierdzeniu przez wspólników/akcjonariuszy sprawozdania finansowego za 2010 rok, które powinno wykazywać osiągnięcie przez spółkę zysku. Tak wypłacona zaliczka będzie zaliczką na poczet zysku osiąganego przez spółkę w 2011 roku.
Niezależnie od powyższego wypłata zaliczki będzie możliwa tylko wtedy, gdy spółka mieć będzie środki wystarczające na wypłatę (art. 194 k.s.h. oraz art. 349 par. 1 k.s.h.). Zarząd spółki podejmując decyzję o wypłacie zaliczki wspólnikom/akcjonariuszom powinien zatem ocenić, jak taka wypłata wpłynie na płynność finansową spółki i czy pomimo wypłaty spółka będzie mogła regulować należycie swoje inne płatności.
W przypadku wypłaty zaliczki przez spółkę akcyjną konieczne jest także sporządzenie osobnego sprawozdania finansowego za bieżący rok obrotowy oraz jego sprawdzenie przez biegłego rewidenta. Zarząd spółki akcyjnej jest także zobowiązany uzyskać zgodę rady nadzorczej na wypłatę zaliczki dywidendowej oraz zamieścić ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o planowej wypłacie. Zawartość ogłoszenia precyzuje art. 349 par. 4 k.s.h.