Barakowóz jest tymczasowym obiektem budowlanym, w związku z czym zamiar jego postawienia wymaga zgłoszenia w starostwie powiatowym.
Czytelnik dostał z nadzoru budowlanego decyzję o obowiązku likwidacji posadowionego na jego działce barakowozu.
– Przecież nie jest to budynek. Ma koła i dyszel. Czy nadzór może stosować tutaj procedury budowlane – pyta pan Marian z Konina.
Taki prowizoryczny budynek na kołach został poddany reglamentacji prawa budowlanego, a to potwierdza słuszność prowadzenia w odniesieniu do spornego barakowozu postępowania administracyjnego w sprawie legalności jego usytuowania. Barakowozy, jako tymczasowe obiekty budowlane podlegają zgłoszeniu u starosty.
Brak zgłoszenia skutkuje zastosowaniem procedury legalizacyjnej z art. 49 lit. b prawa budowlanego. Wynika z niego między innymi, że organ nadzoru budowlanego może zarządzić w drodze decyzji, rozbiórkę obiektu budowlanego (lub jego części) będącego w budowie albo wybudowanego bez wymaganego zgłoszenia bądź pomimo wniesienia sprzeciwu przez właściwy organ.
Zaliczenie barakowozów do tymczasowych obiektów budowlanych jest oczywiste w świetle art. 3 pkt 5 ustawy – Prawo budowlane. Cechami odróżniającymi obiekt budowlany od tymczasowego obiektu budowlanego jest albo czas użytkowania obiektu albo trwałość jego związania z gruntem.
O tym, czy tymczasowe obiekty budowlane podlegają reżimowi uzyskania pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia, przesądza treść przepisów prawa budowlanego. Zasadą prawa budowlanego jest, że roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29 – 31 ustawy – Prawo budowlane.
W odniesieniu do tymczasowych obiektów budowlanych ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia budowlanego nie wymagają jedynie:
● tymczasowe obiekty budowlane, stanowiące wyłącznie eksponaty wystawowe, niepełniące jakichkolwiek funkcji użytkowych, usytuowane na terenach przeznaczonych na ten cel,
● obiekty przeznaczone do przeznaczone do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położone na terenie budowy oraz ustawione barakowozy używane przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych.
Podstawa
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 27 stycznia 2011 r., sygn. akt II SA/Bk 563/10.