Zasady aktualizowania opłat za użytkowanie wieczyste się zmienią. Gdy nowa wysokość opłaty rocznej przewyższy o 20 proc. dotychczasową opłatę, to obowiązek zapłaty nadwyżki zostanie przesunięty na kolejne lata.
żytkownicy wieczyści nie będą już zaskakiwani drastycznie wysokimi podwyżkami opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej. Nowe zasady aktualizacji opłaty rocznej przewiduje przygotowywana nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, nad którą trwają prace w Sejmie. Zostanie ograniczona częstotliwość dokonywanej z urzędu wysokości opłaty rocznej, a także jej wysokość. Natomiast od pierwszej opłaty oraz od opłat rocznych przewiduje się udzielanie bonifikat.

Kiedy zmiany opłat

Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami przewiduje, że wysokość opłaty rocznej będzie nowelizowana z urzędu nie częściej niż raz na trzy lata. Natomiast na wniosek użytkownika wieczystego można ją będzie zmienić nie częściej niż raz w roku, gdy wartość nieruchomości wzrośnie lub obniży się. Wysokość zaktualizowanej opłaty zostanie ustalona przy zastosowaniu dotychczasowej stawki procentowej. Obliczenia będą dokonywane od wartości nieruchomości określonej na dzień aktualizacji.
Gdy nowa wysokość przewyższy o 20 proc. dotychczasową, to pozostałą kwotę podwyżki stanowiącą nadwyżkę ponad 20 proc. użytkownik będzie płacił w kolejnych latach. Będzie przy tym przestrzegana zasada, że kwota podwyżki przesunięta na kolejne lata nie może przewyższać o 20 proc. dotychczasowej opłaty w każdym kolejnym roku. Zastosowanie tej procedury nie przewiduje ponownego określania wartości nieruchomości. Zaproponowana procedura ma chronić użytkownika wieczystego przed nadmiernym wzrostem opłat. Natomiast gmina będzie miała zapewniony stały wzrost opłat w razie wzrostu cen nieruchomości.
Oprócz tego od opłat rocznych i pierwszej opłaty będą również udzielane bonifikaty na podstawie zarządzenia wojewody albo uchwały rady lub sejmiku. Skorzystają z nich również użytkownicy wieczyści, którzy swoje prawa uzyskali przed 1 stycznia 1998 r.

Ile płaci użytkownik

Właściciel gruntu od użytkownika wieczystego pobiera pierwszą opłatę, a następnie opłaty roczne. Pierwsza, płatna jednorazowo opłata wynosi 15 – 25 proc. ceny nieruchomości i użytkownik wieczysty ponosi ją najpóźniej do momentu zawarcia umowy o użytkowanie wieczyste w formie aktu notarialnego. Jej wysokość określa właściciel nieruchomości.
Następnie rokrocznie do końca marca użytkownik wieczysty uiszcza tzw. opłaty roczne, które wynoszą 0,3 – 3 proc. ceny nieruchomości. Ich wysokość zależy od tego, na jaki cel nieruchomość została oddana do użytku. Może być aktualizowana raz w roku, pod warunkiem że wartość nieruchomości uległa zmianie.
Wzrost wartości gruntów spowodował, że wysokość opłaty rocznej gwałtownie wzrosła, bo gminy stosują stawki od kilku do kilkunastu razy większe od dotychczasowych.
Na podstawie obowiązujących przepisów można stosować bonifikatę przy opłacie rocznej, ale tylko dla użytkowników o niskich dochodach, którzy uiszczają ją od nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystywanej na cele mieszkaniowe.

Dla kogo bonifikata

Gdy dochód na członka rodziny użytkownika wieczystego nie przekracza 50 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za ostatni kwartał, to otrzyma on bonifikatę w wysokości 50 proc. opłaty rocznej. Opłata roczna zostaje obniżona o połowę również wówczas, gdy pobierana jest od nieruchomości gruntowej wpisanej do rejestru zabytków. Natomiast ustawa o gospodarce nieruchomościami nie przewiduje innych możliwości obniżenia opłat dla podmiotów gospodarczych lub osób fizycznych.