Zgodnie z obowiązującymi przepisami rozpowszechnianie fotografii lub innego utworu wymaga zgody osoby uprawnionej na podstawie praw autorskich. Jedną z takich sytuacji jest zamieszczanie takiego dzieła w internecie. Wykorzystywanie utworu bez akceptacji autora jest możliwe w wyjątkowych wypadkach, które są określane jako tzw. dozwolony użytek. W innym wypadku takie zachowanie będzie bowiem stanowić naruszenie jego praw majątkowych.
Zuzanna K. przygotowuje prezentację multimedialną dotyczącą twórczości znanego fotografa. Zamieszczanie w sieci wykonanych przez niego prac może stanowić naruszenie prawa, jeżeli nie jest to wykonywane w ramach dozwolonego użytku

Konieczna zgoda

Fotografia jest chroniona prawem autorskim, jeżeli spełnia kryteria pozwalające uznać ją za utwór. Chodzi zatem o to, czy wykonane zdjęcie jest wynikiem działalności twórczej, o indywidualnym charakterze. Powinno zatem wykazywać takie cechy, jak inwencja, samodzielność i oryginalność opracowania. Nie każda bowiem fotografia podlega zasadom wskazanym w prawie autorskim. Takich kryteriów nie spełnia przykładowo zdjęcie samochodu wystawionego na aukcję.
W celu rozpowszechniania utworu konieczna jest zgoda jego twórcy lub innego uprawnionego z praw autorskich, jak chociażby agencji, która dokonała zakupu. Należy pamiętać, że korzystanie z cudzego zdjęcia, w tym umieszczenie go w internecie, wkracza w tzw. monopol autorski. Dlatego też twórca może zakwestionować określony sposób wykorzystania fotografii, jeżeli w jego odczuciu publikacja w określonym miejscu czy kontekście godzi w jego interesy.
Wykorzystanie cudzego utworu bez uzyskania uprzedniej zgody autora jest jednak możliwe w ramach dozwolonego użytku. Twórcy nie przysługuje wówczas prawo do wynagrodzenia. W takim przypadku należy jednak pamiętać o wskazaniu imienia i nazwiska twórcy oraz wskazaniu źródła jego uzyskania. W razie zatem wykorzystania fotografii pozyskanych z sieci niezbędne jest podanie adresu strony internetowej.

Cytowanie utworów

Nieodpłatnie i bez zgody twórcy można wykorzystać rozpowszechniony już utwór w zakresie własnego użytku osobistego. Przykładem dozwolonego użytku jest także dokonanie sprawozdania z aktualnych wydarzeń. Dotyczy to jednak tylko tych utworów, które zostały już wcześniej publicznie udostępnione. Dopuszczalne jest także wykorzystanie cudzych zdjęć w celu poinformowaniu o wydarzeniu kulturalnym, jak wystawa zorganizowana w galerii, muzeum lub innym otwartym dla zwiedzających miejscu. W powyższych granicach możliwe jest wówczas przytaczanie utworów przedstawionych w trakcie tych wydarzeń.
Wykorzystywanie cudzych fotografii jest ponadto możliwe na podstawie prawa cytatu. Zgodnie z jego treścią, możliwe jest przytaczanie dzieł innych osób bez ich zgody oraz zapłaty wynagrodzenia. Obowiązujące przepisy prawa przewidują jednak w tym przypadku określone wymogi. Przede wszystkim zatem możliwe jest cytowanie tylko poszczególnych fragmentów. W całości natomiast wolno cytować jedynie drobne utwory, czyli przykładowo fotografie. Konieczne jest także spełnienie przesłanek dotyczących celu publikacji. Powinny one bowiem znajdować uzasadnienie w wyjaśnieniach, analizie krytycznej, nauczaniu lub prawach gatunku twórczości. Co więcej, cytowany fragment musi zostać zamieszczony w ramach utworu stanowiącego samoistną całość. Należy ponadto pamiętać, że cytat w odniesieniu do całości powinien spełniać rolę wyłącznie podrzędną. Jeżeli wskazane granice zostaną naruszone, konieczne będzie uzyskanie od twórcy zgody na publikację.
3 lata więzienia grozi za rozpowszechnie cudzego utworu w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania bez podania nazwiska lub pseudonimu twórcy
Podstawa prawna
Ustawa z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 1994 r. nr 24, poz. 83 z późn. zm.).