Syn czytelnika wybiera się na kurs nauki jazdy.

– Słyszałem, że kursy mają być rozbudowane o dodatkowe szkolnie z zakresu bezpiecznej jazdy. Na jakich zasadach będzie się to odbywać – pyta pan Mariusz z Częstochowy

Początkujący kierowcy będą musieli odbyć dodatkowe szkolenie, na którym poznają zagrożenia związane ze zbyt szybką jazdą. Dowiedzą się np., że jadąc za szybko można wpaść w poślizg i jakie są konsekwencje takich zdarzeń. Takie rozwiązanie przewiduje przyjęta przez Sejm nowa ustawa o kierujących pojazdami.

Takie szkolenie będzie trzeba odbyć między czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania uprawnień.

Zajęcia będą zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Z tym że praktyki ma być tylko jedna godzina. W tak krótkim czasie nie da się opanować jazdy w poślizgu pojazdem. Jednak nawet ta jedna godzina umożliwi pokazanie młodemu kierowcy, co się dzieje z samochodem, jeżeli jedzie się za szybko i wpada poślizg. Pomoże to też zobrazować kierowcy, jakie zagrożenia niesie ze sobą brawurowa jazda.

Nie ma jeszcze rozporządzeń do tej ustawy, dlatego nie wiadomo, jaki dokładnie będzie program takiego szkolenia. Jednak ma on sprawić, że niedoświadczeni kierowcy będą jeździć spokojniej.

Jednak na ukrócenie brawury młodych kierowców mają wpłynąć także inne zmiany. Przede wszystkim młody kierowca zostanie objęty dwuletnim okresem próbnym. W tym czasie za dwa wykroczenia okres próbny zostanie wydłużony o kolejne dwa lata i kierowca trafi na badania psychologiczne. Za trzy wykroczenia straci prawo jazdy.

W dodatku przez pierwsze osiem miesięcy w terenie zabudowanym młodzi kierowcy nie będą mogli jeździć szybciej niż 50 km/godz. Będą musieli przestrzegać tego limitu prędkości nawet wtedy, gdy znaki pozwalają na nieco szybszą jazdę, a także w nocy, gdy inni kierowcy mogą jechać 60 km/godz. Poza terenem zabudowanym młody kierowca będzie mógł jechać maksymalnie 80 km/godz. Na autostradach i dwujezdniowych drogach ekspresowych młodzi kierowcy najszybciej pojadą 100 km/godz.

W dodatku przez pierwsze osiem miesięcy od uzyskania uprawnień kierowcy będą mogli jeździć tylko z zielonym liściem naklejonym z przodu i tyłu samochodu. W ten sposób pozostali uczestnicy ruchu drogowego będą widzieć, że mają do czynienia z początkującym kierowcą.

Przepisy oczekują na podpis prezydenta i opublikowanie w Dzienniku Ustaw. Nowe uregulowania wejdą w życie w rok od ich publikacji.

Podstawa

Art. 91 – 95 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.