Właściciele mieszkań i garaży otrzymują od gmin pisma z informacją o wypowiedzeniu dotychczasowej opłaty rocznej i wprowadzeniu nowej. Często wyższej nawet dziesięciokrotnie. Bywa, że te podwyżki są nieuzasadnione

Osoby otrzymujące informacje o podwyżkach są oburzone i zmartwione.

– Do tej pory opłata za użytkowanie wieczyste gruntu przynależącego do mojego mieszkania wynosiła 182 zł rocznie. Teraz dostałem pismo z informacją, że będę płacić 1700 zł. Nie spodziewałem się tak dużej podwyżki – skarży się czytelnik z Warszawy.

Jeszcze bardziej niemiła niespodzianka spotkała panią Agnieszkę. Tydzień temu warszawska dzielnica Wola wypowiedziała jej dotychczasową opłatę za garaż. Zamiast 1,2 tys. zł od nowego roku nasza czytelniczka ma płacić prawie 12 tys. zł rocznie.

– To więcej, niż wart jest mój samochód zaparkowany w tym garażu – mówi pani Agnieszka.

Wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste zależy od wartości nieruchomości. Eksperci ostrzegają, że często jest ona wielokrotnie zawyżona. Operaty szacunkowe przygotowane przez gminy, na podstawie których wylicza się nową opłatę, zwykle są niskiej jakości i zawierają błędy. To efekt tego, że gminy, wybierając rzeczoznawców, biorą pod uwagę nie ich profesjonalizm, ale cenę wykonania operatu.

Zdaniem ekspertów przepisy o aktualizacji opłaty rocznej są niekorzystne dla użytkowników wieczystych.

– Opłata może zmieniać się co roku i nie ma górnej granicy podwyżki – tłumaczy Przemysław Wierzbicki, adwokat, Rak Wierzbicki & Wspólnicy.

Wiele osób nie wie, że nie musi zgadzać się z nową opłatą. W takiej sytuacji należy złożyć wniosek do samorządowego kolegium odwoławczego o ustalenie, czy aktualizacja opłaty jest uzasadniona. Nie trzeba udowadniać swojego przekonania o bez- zasadności podwyżki. Wystarczy zadeklarowanie niezadowolenia. To gmina musi dowieść, że zaszła konieczność podniesienia opłaty.

Użytkownik wieczysty ma też prawo przedstawić wycenę sporządzoną przez innego rzeczoznawcę. W takim przypadku SKO proponuje zazwyczaj przyjęcie średniej z oszacowanych wartości, co może obniżyć opłatę o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent. W przypadku nieruchomości o dużej wartości są to istotne kwoty.

Opłaty wyższe o 1000 proc.

Skala podwyżek wynosi w granicach od 100 do 600 proc. w zależności od lokalizacji nieruchomości, a w niektórych dzielnicach sięga nawet ponad 1000 proc. Najbardziej radykalne podwyżki dotyczącą mieszkańców dzielnicy Wola.

– Do tej pory płaciłam za garaż niecałe 2 tys. złotych rocznie. Teraz otrzymałam pismo, w którym gmina wypowiedziała mi dotychczasową opłatę. Obecnie będę musiała płacić ok. 12 tys. złotych. Nie spodziewałam się aż tak dużej pożyczki – mówi czytelniczka.

Anna Fiszer-Nowacka naczelnik wydziału organizacyjnego dla dzielnicy Wola wskazuje, że opłaty roczne za niektóre nieruchomości na terenie dzielnicy nie były aktualizowane nawet przez kilkanaście lat. Dotyczy do zwłaszcza nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste spółdzielniom mieszkaniowym.

– Grunt, na którym położony jest budynek, został obecnie wyceniony na 6 tys. złotych za metr kwadratowy. Podczas gdy wcześniej jego wartość wyceniona była na 500 zł – tłumaczy jeden z mieszkańców Woli.

Może się zdarzyć, że wartość gruntu przedstawiona przez rzeczoznawcę, który dokonywał wyceny dla gminy, jest zawyżona. Dlatego warto zadbać o swoje prawa i zapoznać się z wyceną nieruchomości. Jest ona dostępna w urzędzie gminy.