Producenci i importerzy odpowiadają za zbiórkę odpadów powstałych ze sprzętów gospodarstwa domowego. Muszą zbierać takie odpady i informować użytkowników o zasadach pozbywania się starych urządzeń. Jednak za zbiórkę takich elektrośmieci odpowiadają także firmy sprzedające nowe urządzenia

Czy skup złomu może przyjąć starą pralkę

Pan Marcin prowadzi wraz z żoną niewielki skup złomu. Jakiś czas temu wiele osób przynosiło do niego np. pralki z uwagi na to, że zawierają one dużo metali. Zastanawia się jednak, czy może przyjmować takie urządzenia?

Czy importer zabawek musi się rejestrować

Pan Marek chce sprowadzać z Chin elektroniczne zabawki dla dzieci. Czy w związku z tym będzie musiał, tak samo jak producenci i importerzy sprzętu gospodarstwa domowego, zbierać odpady po takich urządzeniach? Czy musi się wpisać do jakiegoś rejestru dla takich przedsiębiorców?

Czy trzeba informować konsumentów

Pan Marek wie, że produkty zagraniczne powinny mieć polskie etykiety i instrukcję w języku polskim. Czy w przypadku urządzeń elektrycznych i elektronicznych wymagane są dodatkowe informacje dla konsumenta?

Czy potrzebne są sprawozdania

Pan Mariusz sprowadza do Polski cyfrowe aparaty fotograficzne i akcesoria do nich. Miesiąc temu zarejestrował się w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska. Ilość sprzętu, jaki wprowadza do sprzedaży, jest niewielka. Czy w związku z tym musi informować GIOŚ o liczbie tych urządzeń?

Czy serwis musi przyjąć telewizor

Pan Sławek prowadzi serwis telewizorów. Zdarza się, że klient przynosi uszkodzony odbiornik. Okazuje się, że nie można go naprawić i klient nie chce go z powrotem. Czy klient ma prawo zostawić telewizor w serwisie?
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na powyższe pytania. Zobacz pełną treść artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie obowiązki mają producenci i sprzedawcy urządzeń RTV i AGD.