Stowarzyszenie założą trzy osoby

autor: Ewa Ivanova02.12.2010, 03:00; Aktualizacja: 02.12.2010, 13:05

Senatorowie proponują, by do założenia stowarzyszenia, które ma osobowość prawną, wystarczyło porozumienie tylko 3 osoby. Dziś trzeba zebrać w tym celu co najmniej 15 założycieli.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Tiger(2010-12-02 09:47) Zgłoś naruszenie 00

    i bardzo dobrze, teraz założenie stowarzyszenia jest jedną wielką męczarnią. zazwyczaj ludzie, którzy chca stowarzyszenie założyć pracuję i nie mają czasu chodzic po sądach. Również każda zmiana wymaga ogromneij ilości formularzy, a sądy podchodza do stowarzyszeń jak do spółek handlowych i ciągle robia problemy. piszę to z własnego doświadczenia. prowadzenie spraw stowarzyszenia jest prawie że pracą na pół etatu :-)

    Odpowiedz
  • Stow. Przeciw Bezprawiu(2010-12-02 11:26) Zgłoś naruszenie 00

    Po raz kolejny ustawodawca jest daleki od oczekiwań stowarzyszeń. Po pierwsze stowarzyszenie musi prowadzić pełne księgi handlowe, zamiast np. ksiegi przychodów i rozchodów. Tym samym już na starcie jeśli utrzymuje się ze składek, musi likwidować działalność. Dlaczego? Ano dlatego, że ksiegi handlowe musi ptrowadzić ksiegowy - są zbyt skomplikowane. Zaś księgi przygodów mogły by prowadzić same stowarzyszenia. Nasze np. ma ok. 4000 zł rocznie ze składek. Jak ma utrzymać ksiegowego? Mamy status Organizacji Pożytku Publicznego. Zgodnie z ustawą, o stowarzyszeniach organizacje te są zwolnione z opłat sądowych. Tymczasem ustawa o KRS mówi, że anby otrzymać aktualny odpis wpisu do KRS ( konieczny do każdj czynności w tym tealizacji uczestnictwa w sprawach sądowych), musi zapłacić 50 zł. Prowadzenie konta bankowego to nastepne 200 - 300 zł. Lokal to kolejne 500 zl. Bez układów o dotacjach unijnych nie ma mowy. Tak wygląda rzeczywistośc stowarzyszeń KRS - owskich. I to te przepisy trzeba zmienić a nie czy bedzie 3 , czy też 15 osób. To prawie może zostać poza jednym nadanie takich samych uprawnień stowarzyszeniom zwykłych - czyli zdolność prawną. Drugą istoną zmianą winna być zmiana ustaw kodeks postepowania karnego i cywilnego, która da pełne uprawnienia stowarzyszeniom do uczestniczenia w procesach sądowych, w charakterze pełnoprawnego uczestnika Co z tego że kpc niby te uprawnienia daje ale wyłącznie po stronie powoda.to i tak sądy robia co chcą. Ba nawet Sąd Najwyższy wydał orzeczenie, które eliminuje stowarzyszenia z udziału w sprawach cywilnych pomimo, ustawowych regulacji korzystnych dla stowarzyszeń. Nasze stanowisko jest nastepujące: tak jak za komuny prawo istnieje ale tylko na papierze. W rzeczywistości jest ono martwe a stowarzyszenia niewygodne. Pytamy na jakiej zasadzie działa stowarzyszenie sędziów IUSTITIA, skoro realizuje typowe uprawnienia związków zawodowych - czyli dbania o własną kieszeń. Zaś zwiąków zawodowych sędziowie zakładać nie mogą. Działają bezprawnie ale to sędziowie. Więc ich równość wobec prawa wszystkich obywateli nie dotyczy. To samo stowarzyszenia prokuratorów. Co prawda nie ma tutaj konstytucyjnego zakazu tworzenia związków zawodowych ale działając w stowarzyszeniach faktycznie wypełniaja ich rolę. Nasuwa się pytanie. Skąd mają środki finansowe na prowadzenie niezgodnej z prawem działalności. Kolejne pytanie: dlaczego mogą działać wbrew prawu? czy dlatego, że to prokuratorzy i sędziowie ? Reasumując: niech w końcu posłowie chwycą się pracy i stanowia prawo dla obywateli a nie dla swoich protegowanych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane