Wojewoda będzie powoływał wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska za zgodą głównego inspektora - zdecydował Sejm, przyjmując w czwartek pięć poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o inspekcji ochrony środowiska.

Sejm wcześniej zapisał, że wojewódzkich inspektorów powołuje główny inspektor w porozumieniu z wojewodą.

Zgodnie z nowelizacją inspekcja nie będzie podlegała wojewodzie, a będzie organem rządowej administracji zespolonej, którą wojewoda nadzoruje. Również Generalna Inspekcja Ochrony Środowiska, zamiast podlegać ministrowi środowiska, ma być przez niego nadzorowana. W ocenie rządu, który przygotował projekt zmian, poprawi się też dostęp społeczeństwa do informacji o stanie środowiska.

Nowelizacja doprecyzowuje obowiązki głównego inspektora ochrony środowiska, pozwala też na utworzenie centralnego laboratorium referencyjnego i sieci informatycznej ochrony środowiska EkoInfoNet. Inspekcja jest powołana m.in. do kontroli przestrzegania przepisów o ochronie środowiska oraz badania i oceny stanu środowiska - zapisano w nowelizacji.

Krajowe laboratorium referencyjne i wzorcujące będzie się zajmować monitoringiem powietrza, wód śródlądowych, hałasu, pól elektromagnetycznych i pomiarów emisji. Ma ono powstać w Krakowie na bazie istniejącego laboratorium wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska. Obowiązek stworzenia takiego laboratorium wynika z przepisów unijnych.

Wśród poprawek Senatu przyjętych w czwartek przez Sejm znalazł się też zapis pozwalający laboratorium na sprzedaż swoich usług i uzyskiwanie środków za zlecone badania oraz za prowadzenie szkoleń i egzaminów.

Systemu informatyczny inspekcji EkoInfoNet ma pozwalać na zbieranie, przechowywane, przetwarzanie oraz udostępnianie danych dotyczących przestrzegania przepisów o ochronie środowiska, przeciwdziałania poważnym awariom, transgranicznego przemieszczania odpadów, a także badania i oceny stanu środowiska. Częścią sieci informatycznej ma być nowe Krajowe Repozytorium Danych o Stanie i Ochronie Środowiska. Repozytorium ma gromadzić i archiwizować wszystkie informacje o stanie i ochronie środowiska uzyskane przez IOŚ.

Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2011 r. Sieć EkoInfoNet i repozytorium ma zacząć działać od początku 2013 r.

Teraz nowelizacja ustawy trafi do prezydenta.