Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka opowiedziała się w piątek za zwiększeniem budżetu prokuratury na 2011 rok. Posłowie zapowiedzieli też przygotowanie nowelizacji przepisów, które mają zapewnić prokuraturze autonomię budżetową.

Posłowie sejmowej komisji rozpatrywali projekt ustawy budżetowej na przyszły rok w zakresie organów wymiaru sprawiedliwości. Dyskusję wywołała część budżetu przewidziana dla prokuratury.

Prokurator generalny Andrzej Seremet mówił podczas posiedzenia, że ogólny limit wydatków powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury na przyszły rok został określony na poziomie ponad 1 mld 724 mln zł. Dodał, że prokuratura od kwietnia - po rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego - działa na nowych zasadach. "Jest to instytucja funkcjonująca już niezależnie od struktur rządowych i borykająca się z licznymi problemami, w tym także problemami natury finansowej" - wskazywał Seremet.

Jak zaznaczył, środki finansowe potrzebne są w związku z kosztami prowadzonych postępowań. Kolejną kwestią - jak zaznaczał - jest sprawa kosztów pozyskania siedziby Prokuratury Generalnej. Aktualnie mieści się ona w wynajmowanym budynku przy ulicy Barskiej w Warszawie, który powinien być wykupiony w przyszłym roku. Kolejne koszty, jak wskazywał Seremet, związane są z funkcjonowaniem powstałej w bieżącym roku Krajowej Rady Prokuratorów.

"Uważam, że argumenty i uwagi, które przedstawiłem, upoważniają mnie do wystąpienia z prośbą o wsparcie moich działań w zakresie zwiększenia budżetu prokuratury na rok 2011 o łączną kwotę 50,3 mln zł" - mówił Seremet.

Andrzej Jaworski (PiS) wskazywał, że budżet prokuratury został zaprojektowany "bardzo oszczędnie". "Po przeanalizowaniu dokumentów mogę jednoznacznie potwierdzić, że dofinansowanie powinno mieć miejsce" - mówił.

"Prokuratura, wzorem Sądu Najwyższego i sądów powszechnych, powinna mieć autonomię budżetową. Ponieważ wyodrębniliśmy prokuraturę od władzy wykonawczej, jej autonomia budżetowa jest wskazana i naturalna w tej sytuacji" - powiedział przewodniczący komisji Ryszard Kalisz (SLD). Komisja zdecydowała o wsparciu postulatów prokuratury, a także zapowiedziała opracowanie projektu odpowiednich zmian ustawowych odnoszących się do budżetowej niezależności prokuratury.

Posłowie komisji nie zgłosili natomiast uwag do innych części ustawy budżetowej odnoszących się do wymiaru sprawiedliwości, m.in. Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, sądów powszechnych i IPN.