Jeśli podjęliśmy decyzję o zakupie nowego lokum, to jesteśmy w dobrej sytuacji, gdyż obecnie na rynku jest wiele ofert, a duża część inwestycji została już ukończona. Powinniśmy mieć świadomość zalet takiego wyboru. Atuty nowego M to m.in. nowoczesne i energooszczędne technologie, dzięki którym będziemy mieć niższe opłaty za ogrzewanie, a standard wykończenia mieszkań i części wspólnych będzie wyższy. To także pewność, że zakupione przez nas mieszkanie sprzedamy z zyskiem za jakiś czas, oraz rękojmia, czyli trzyletnia odpowiedzialność sprzedającego za ewentualne wady konstrukcyjne oraz roczna na elementy wykończeniowe.

Rekonesans rynku

Poszukiwania własnego M warto rozpocząć od rozpoznania rynku i przejrzenia ofert – najwięcej znajduje się ich w internecie oraz w specjalnych dodatkach w prasie. Dobrze jest też odwiedzić biuro sprzedaży dewelopera.

– Przede wszystkim warto odwiedzić targi mieszkaniowe, gdzie w jednym miejscu porównamy oferty wielu deweloperów. Targi to oszczędność czasu. Dają możliwość bezpośredniego kontaktu z wieloma deweloperami, zapoznania się z ich ofertami, a także skorzystania z porad prawników, przedstawicieli banków kredytujących zakup nieruchomości oraz ubezpieczycieli – mówi Magdalena Serwatko, prezes redNet Media, organizator Targów Mieszkaniowych TabelaOfert.pl.

Osoba mało zorientowana w rynku nieruchomości i prawach konsumenckich, a poszukująca mieszkania, może się wiele dowiedzieć i nauczyć. Niektórzy organizatorzy dbają, aby zespół profesjonalistów z różnych dziedzin wyjaśniał zawiłości, informował, edukował i wskazywał optymalne rozwiązania, które ułatwią podjęcie decyzji o zakupie własnego M.

Sprecyzuj oczekiwania

Powinniśmy dokładnie wiedzieć, na co nas stać i gdzie chcemy zamieszkać. Jasno sprecyzowane oczekiwania to klucz do sukcesu, czyli udanego zakupu. Na rynku działa wiele firm deweloperskich. Dlatego dewelopera, od którego chcemy kupić mieszkanie, należy poznać. Wybierajmy firmy sprawdzone i wiarygodne, które zrealizowały już kilka inwestycji. Będziemy mogli je obejrzeć i porozmawiać z mieszkańcami. Warto też przed wizytą w biurze sprzedaży odwiedzić strony internetowe dewelopera oraz fora dyskusyjne.

Obejrzyj dokumenty

W biurze sprzedaży bezwzględnie należy poprosić o odpis z KRS i księgi wieczystej. Szczególnie zainteresujmy się wpisami w dziale IV, który zawiera informacje o zadłużeniu, terminie zapłaty i rodzaju wierzytelności. Przejrzyjmy też pozwolenie na budowę i miejscowy plan zagospodarowania. Obejrzenie ww. dokumentów powinno nas przekonać do wiarygodności dewelopera. Zapytajmy dodatkowo o plan osiedla i mieszkania, obejrzyjmy makietę. Zwróćmy również uwagę na ekspozycję balkonu, sypialni i innych pomieszczeń względem stron świata. Na koniec doprecyzujmy termin przekazania lokalu. Najlepiej, aby te wszystkie szczegóły zostały zapisane w umowie. Ważne też, aby poznać chociaż przybliżone koszty przyszłego czynszu – zapytajmy o to pracownika.

Przeczytaj uważnie umowę

Zakup mieszkania u dewelopera wymaga podpisania umowy w formie aktu notarialnego. Zanim jednak podpiszemy jakikolwiek dokument, pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu warunków transakcji. Każdą umowę trzeba dokładnie przeczytać. Należy zadbać, aby zawierała ona zapisy zabezpieczające nasze interesy.

Umowa przedwstępna powinna zawierać istotne postanowienia późniejszej umowy ostatecznej, zawieranej w formie aktu notarialnego. Najważniejsze zapisy dotyczą: przedmiotu zakupu (plan mieszkania, powierzchnia, rozkład) i jego standardu, stanu prawnego nieruchomości; terminów rozpoczęcia i zakończenia prac; ceny; sposobów i terminów płatności oraz zabezpieczenia na wypadek niemożności zapłacenia raty.