DANE OSOBOWE - Wypisanie się z serwisu społecznościowego, a nawet usunięcie w nim konta nie musi oznaczać, że znikną z niego dane użytkownika. Portal ma prawo przechowywać takie informacje nawet przez kilka lat. W przypadku wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania danych administrator powinien zaprzestać ich wykorzystywania

Czy serwis może przetrzymywać dane

Wykasowałem swój profil ze znanego portalu społecznościowego. Ostatnio dowiedziałem się jednak, że prawdopodobnie w dalszym ciągu dysponuje on moimi danymi osobowymi i może je wykorzystywać. Czy jest to dopuszczalne?

Czy serwis odpowiada za nielegalne dane

Do internetu trafiły kompromitujące mnie zdjęcia. Oczywiście nie wyraziłem zgody na ich zamieszczenie i zwróciłem się do serwisu o ich usunięcie. Czy mogę pociągnąć administratorów do odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych?

Czy sprzeciw zablokuje wykorzystanie danych

Korzystałem z oferty sklepu internetowego, który prowadził sprzedaż książek drogą pocztową. Po pewnym czasie zrezygnowałem z jego usług i sprzeciwiłem się dalszemu przetwarzaniu swoich danych. Czy firma może w dalszym ciągu przesyłać mi oferty?

Czy mogę ścigać za wpis na forum

Na forum społecznościowym szkoły, w której pracuję, pojawiają się często zmyślone informacje na mój temat, które podważają moją reputację. Czy mimo że są one anonimowe, mogę spróbować ustalić autorów postów i żądać ich ścigania karnego?

Czy trzeba informować o przetwarzaniu

Zamierzam otworzyć firmę zajmująca się m.in. promowaniem cudzych usług za pośrednictwem internetu. W tym celu będę korzystał z zakupionych baz danych osobowych. Czy przed skorzystaniem z danych muszę poinformować osoby, których dane dotyczą, że będę wykorzystywał je do celów marketingowych?

Czy mogę zabronić wysyłania e-maili

Mój bank bez przerwy przesyła mi oferty handlowe na skrzynkę e-mailową. Co prawda podawałem swój adres e-mail w trakcie podpisywania umowy, ale nie przypominam sobie, żebym zgadzał się na otrzymywanie takich wiadomości. Czy mogę zabronić przesyłania nowych informacji?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak portal internetowy może wykorzystywać dane osobowe.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.