Jeżeli portal Chomikuj.pl wprowadzi zabezpieczenia przed piractwem internetowym, Polska Izba Książki nie złoży pozwu zbiorowego przeciwko portalowi. "Na razie czekamy na umowę portalu z wydawcami" - powiedział PAP Łukasz Gołębiewski z Izby.

Piotr Hałasiewicz z portalu Chomikuj pl. powiedział w czwartek PAP, że prace nad wzorem umowy z wydawcami, którą ma ocenić Polska Izba Książki, są już na ukończeniu. "Być może już nawet w piątek uda się nam ją przesłać do PIK" - powiedział Hałasiewicz.

Chomikuj.pl to portal, który oferuje użytkownikom darmowe miejsce na dysku sieciowym. Można na nim "chomikować" np. zdjęcia, dokumenty, pliki muzyczne. Można też udostępnić przechowywane pliki innym użytkownikom portalu. Wśród 250 mln plików przechowywanych obecnie na Chomikuj.pl większość stanowią jednak nie prywatne dokumenty, a pliki muzyczne w formacie mp3, skopiowane filmy oraz książki. Portal ma obecnie około 6 mln użytkowników. Niektórzy z nich wymieniali się pirackimi wersjami atrakcyjnych nowości książkowych.

Polska Izba Książki - instytucja zrzeszająca polskich wydawców - zapowiedziała w czerwcu złożenie pozwu zbiorowego przeciwko portalowi Chomikuj.pl. Wydawcy nie przeprowadzili szacunków strat, jakie ponoszą w związku z możliwością ściągania za darmo pirackich wersji książek, ale zdaniem prezesa Izby Piotra Marciszuka są one bardzo duże.

"Wstrzymaliśmy się z pozwem, czekamy na umowę z Chomikuj.pl"

Chomikuj.pl na groźbę pozwu zbiorowego odpowiedział informacją, że wprowadzi nowe funkcje, które pogodzić mają interesy internautów i wydawców. Platforma Ochrony Wydawców oraz Dystrybucji Plików dostępna dla wszystkich wydawców, dystrybutorów i autorów treści cyfrowych, ma im umożliwić usuwanie pirackich plików przy pomocy dosłownie jednego kliknięcia. Wbudowane w platformę mechanizmy wyszukiwania (w tym system identyfikujący identyczne pliki), mają usprawnić i przyspieszyć walkę z nieautoryzowaną dystrybucją materiałów na Chomikuj.pl.

Jednocześnie platforma da nowe możliwości internautom, którzy będą mogli legalnie handlować plikami z literaturą. Będą je mogli pobrać z konta wydawcy, który sam zadecyduje, którymi ze swych nowości chce handlować w internecie. Pliki te będą mogły swobodnie krążyć pomiędzy kontami użytkowników Chomikuj.pl, którzy wzajemnie będą polecać sobie najciekawsze z nich. Pobranie lub obejrzenie zawartości pliku będzie możliwe dopiero po uiszczeniu opłaty w Chomikowych Punktach (wirtualna waluta portalu).

"Wstrzymaliśmy się z pozwem, czekamy na umowę z Chomikuj.pl. Wyszliśmy z założenia, że lepiej jest wspólnie przeciwdziałać piractwu, niż kilka lat sądzić się ze sobą" - powiedział w czwartek PAP Łukasz Gołębiewski, przewodniczący Sekcji Publikacji Elektronicznych Polskiej Izby Książki.

"Jeśli Chomikuj.pl nie przedstawi warunków dogodnych dla wydawców, to wtedy ewentualnie podejmiemy decyzję o wejściu na drogę sądową. Na razie sytuacja jest następująca: portal już trzy tygodnie spóźnia się z przesłaniem nam do zaopiniowania wzoru umowy, którą ma zaproponować uczestnikom platformy. Czekamy cierpliwie, aczkolwiek z coraz większym zniecierpliwieniem. Póki co Polska Izba Książki rekomenduje wydawcom, aby nie podpisywali z Chomikuj.pl żadnych umów, dopóki ochrona praw autorskich nie zostanie zagwarantowana" - dodał Gołębiewski.