Kto wydaje zezwolenia na odbiór śmieci? Jakie elementy powinien zawierać wniosek o zezwolenie? Kiedy organ może odmówić jego wydania?
Obowiązkiem każdej gminy jest objęcie wszystkich jej mieszkańców zorganizowanym systemem odbierania odpadów komunalnych, czyli mówiąc wprost – śmieci powstających w gospodarstwach domowych. Tego rodzaju działalność gminy mogą powierzać zarówno swoim jednostkom organizacyjnym, jak i prywatnym przedsiębiorcom. Ci ostatni muszą jednak uzyskać zezwolenie na prowadzenie tego rodzaju usług. Wiąże się to ze spełnieniem wielu wymagań wymienionych w ustawie z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 2005 r. nr 236, poz. 2008 z późn. zm.). Dodatkowe warunki wskazujące wyposażenie techniczne niezbędne do realizacji takich zadań musi określić w drodze uchwały także rada gminy. W przypadku zezwolenia na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości taka uchwała musi uwzględniać również wynikające z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami miejsca odzysku lub unieszkodliwiania odpadów komunalnych, do których odpady mają być przekazywane.
Zezwolenia na odbiór odpadów udziela, w drodze decyzji, wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce świadczenia usług. Prowadzi on również elektroniczną ewidencję udzielonych i cofniętych zezwoleń. Działalność polegającą na odbiorze odpadów należy odróżnić od odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, gdyż konieczne jest tutaj oddzielne zezwolenie od starosty. Odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości należy także odróżnić od zbierania lub transportu odpadów. I tutaj konieczne będzie wystąpienie o uzyskanie stosownych zezwoleń.
Co istotne, organ rozpoznający wniosek o udzielenie zezwolenia powinien zwrócić uwagę nie tylko na zawarte w nim dane przedsiębiorcy określone w art. 8 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ale także to, czy zostało załączone do niego zaświadczenie o braku zaległości podatkowych i zaległości w płaceniu składek na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne.
Obowiązkiem wójta, burmistrza lub prezydenta miasta jest ponadto udostępnienie w formie elektronicznej na stronach internetowych urzędu gminy lub miasta wzoru wniosku o udzielenie zezwolenia.
Przed podjęciem decyzji w sprawie wydania zezwolenia wójt, burmistrz lub prezydent miasta może wezwać przedsiębiorcę do uzupełnienia w wyznaczonym terminie, jednak nie krótszym niż 14 dni, brakującej dokumentacji poświadczającej, że przedsiębiorca spełnia warunki określone przepisami. Może również dokonać kontrolnego sprawdzenia faktów podanych we wniosku o udzielenie zezwolenia w celu stwierdzenia, czy przedsiębiorca spełnia warunki wykonywania działalności objętej zezwoleniem. Zezwolenie jest wydawane na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.
Odmowa wydania zezwolenia, jego zmiana i cofnięcie zezwolenia następuje również w drodze decyzji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wydanie decyzji odmownej jest konieczne, jeżeli zamierzony sposób gospodarowania odpadami lub nieczystościami ciekłymi jest niezgodny z przepisami, mógłby powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi lub środowiska lub jest niezgodny z gminnym planem gospodarki odpadami.
Łukasz Kuśmierczak, Urząd Miasta Łuków