Coroczny nabór na aplikację legislacyjną polega na przeprowadzeniu rozmowy z kandydatami zgłoszonymi przez urzędy.
Od 1 września obowiązuje nowe rozporządzenie premiera w sprawie aplikacji legislacyjnej. Jest to szczególny rodzaj aplikacji dla urzędników administracyjnych, którzy są zainteresowani podniesieniem kwalifikacji zawodowych z związanych z procesem tworzenia prawa.
Zgodnie z rozporządzeniem aplikacja obejmuje uczestnictwo w wykładach i konwersatoriach, które odbywają się w wyznaczonych terminach przez okres 10 miesięcy oraz 12-miesięczne uczestnictwo w zajęciach praktycznych. Do tej pory aplikacja była podzielona na dwa 5-miesięczne semestry i prowadzona w dwóch cyklach.
Nadzorujący aplikację prezes Rządowego Centrum Legislacji wyznacza termin rozpoczęcia aplikacji i nie później niż na 3 miesiące przed nim podaje do wiadomości publicznej informację o ustalonym przez niego limicie przyjęć, warunkach i trybie kierowania na aplikację, terminach zgłoszeń i przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych, które są przepustką na aplikację.
Po zakończeniu praktyk odbywa się egzamin kończący aplikację. Udział w aplikacji jest odpłatny i wynosi czternastokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2010 r. byłoby to 18 438 zł). Opłaty będą pokrywają urzędy, które skierowały na aplikację swoich pracowników. Mimo zmian aplikacja edycji 2009/2010 będzie kontynuowana według dotychczasowego planu zajęć i na podstawie starych zasad odbędzie się kończący ją egzamin.
PODSTAWA PRAWNA
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 1 września 2010 r. w sprawie aplikacji legislacyjnej (Dz.U. z 2010 r. nr 161, poz. 1079).