Ruszyły zajęcia na aplikacji legislacyjnej. Aplikacja jest teraz dziesięciomiesięcznym szkoleniem nadzorowanym przez prezesa Rządowego Centrum Legislacji.
W tym roku po raz pierwszy aplikacja legislacyjna odbywa się na nowych zasadach. Zmiany wprowadziło rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 1 września 2010 roku. Ma ona kształcić wysoko wyspecjalizowane kadry, zajmujące się tworzeniem prawa.
W tym roku zostało przyjętych 35 osób. Nabór nie jest jednak wolny, gdyż kandydatów mogą zgłaszać tylko urzędy. Instytucje wysyłają pracowników, gdy zaistnieje potrzeba podszkolenia ich w procesie tworzenia prawa. Kandydatów proponują głównie ministerstwa i samorządy, ale zdarzają się też chętni z urzędów wojewódzkich.
Zakwalifikowaliśmy jedną trzecią chętnych. Ze względu na możliwości lokalowe możemy przyjmować ograniczoną liczbę osób. Promowani byli chętni, którzy wykazali się dotychczasowym stażem pracy w legislacji i udowodnili, że są zorientowani na podnoszenie kwalifikacji w zakresie tworzenia projektów aktów normatywnych – mówi prof. Marek Zubik, kierownik Aplikacji Legislacyjnej.
Egzamin wstępny sprowadza się do rozmowy kwalifikacyjnej. W związku z tym, że jest to aplikacja typowo urzędnicza, zwraca się głównie uwagę na doświadczenie kandydatów.
Aplikanci uczestniczą w dziesięciomiesięcznych wykładach i konwersatoriach oraz dwunastomiesięcznych zajęciach praktycznych. Uczą się też indywidualnie pod okiem przydzielonego im przez kierownika aplikacji patrona, który musi być prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem w procesie tworzenia prawa. Patron po zakończeniu aplikacji sporządza dla kierownika aplikacji opinię o uczniu, oceniając jego przydatność do pracy w legislacji.
Zajęcia teoretyczne są prowadzone z zakresu metodyki pracy legislacyjnej, procedury prawodawczej, prawa Unii Europejskiej i orzecznictwa sądów polskich. Blok praktyczny polega natomiast na opracowywaniu projektów aktów prawnych.
Pod koniec szkolenia Rządowe Centrum Legislacji przeprowadza aplikantom egzamin końcowy. Podczas części pisemnej kursant musi przygotować projekt aktu prawnego wraz z uzasadnieniem lub stanowisko prawno-legislacyjne do projektu aktu prawnego. Część ustna odbywa się przed komisją egzaminacyjną i patronem aplikanta. Polega ona na sprawdzeniu jego wiedzy merytorycznej z zakresu wykładanych kursantom przedmiotów. W razie nieuzyskania pozytywnego wyniku kursant ma sześć miesięcy na ponowne podejście do egzaminu.
Aplikacja jest płatna, ale jej koszty ponosi urząd wysyłający pracownika na szkolenie. Wynoszą one czternastokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.