Prawo jazdy nie dla osób chorych na cukrzycę

autor: Łukasz Kuligowski31.08.2010, 03:00; Aktualizacja: 31.08.2010, 12:56

Cukrzycy prawo jazdy dostaną dopiero po opinii diabetologa. Będą musieli jednak stale kontrolować stan zdrowia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (28)

  • .(2010-08-31 04:08) Zgłoś naruszenie 00

    To zaczyna być chore. Dokąd zmierzamy?

    Odpowiedz
  • szofer(2010-08-31 07:12) Zgłoś naruszenie 00

    nie to jest tak moj tata umial boze cara chrani aleksandre tuze i za tuze dostal od belfra opo ryju nie tuze tylko toze a oberpolicmajster z cyrkulu przymaszerowal i panie marianie 5 lat syberi albo szczeniaka pan nauczy jak trzeba czyli chca zalozyc powszechny cyrkul gdzie kazdy ma lazic jak go nakreca zwlaszcza cukrzyca i forma diabetis paranoica cerebris iuridica tylko 0ni na umysle sa zdrowi o key a my chorzy na umysle wiadomo paraoica schifizofrenia rzadzacych jest nieuleczalna,

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • .(2010-08-31 07:18) Zgłoś naruszenie 00

    Dobre:)

    Odpowiedz
  • rencista(2010-08-31 10:32) Zgłoś naruszenie 00

    Mam cukrzycę T 2 i znam doskonale objawy tej choroby. Za nic nie usiądę za kierownicą, bo mam świadomość, że takie zachowanie jest podobne do jazdy "na podwójnym gazie". Domniemuję, że tysiące niezrozumiałych wypadków na drogach (np. nieoczekiwane zjechanie na przeciwległy pas ruchu) to skutek nierozpoznanej lub zlekceważonej cukrzycy. Piszę to ku przestrodze.

    Odpowiedz
  • shaqu(2010-08-31 13:02) Zgłoś naruszenie 00

    1. Tu chodzi o kasę. O jeszcze większy przypływ kasy do różnych państwowych instytucji.
    2. Nie ma to nic wspólnego z bezpieczeństwem na drogach. Bo jeżeli chcemy być bezpieczni to najlepiej wprowadzić zakaz jazdy samochodem.
    3. Każdy przepis, który był uzasadniany względami bezpieczeństwa, tak naprawdę nie zmniejszał ilości wypadków i ofiar na polskich drogach. Co można wywnioskować na podstawie statystyk po wprowadzeniu przymusu zapinania pasów, zapalania świateł na okrągło.
    4. Mamy demokrację! Ludzie to nie są głupie krowy! Każdy musi wiedzieć, że wsiadając do samochodu jest odpowiedzialny za swoje i innych życie. I jeżeli ktoś spowoduje chociażby uszczerbek na zdrowiu powinien być ukarany, dzisiejsze kary są śmieszne.
    5. Dzisiaj karani są "potencjalni zabójcy", tak jak w filmach s-f (raport mniejszości). O wiele lepszym rozwiązaniem są surowe kary dla osób które spowodowały wypadek. W Polsce praktycznie w ogóle nie przyznaje się wysoki odszkodowań na rzecz pokrzywdzonego. Bo przecież za wszystko płaci ubezpieczenie. A jeżeli winny zostałby ukarany finansowo w setkach tysięcy złotych, to każdy następny kierowca zastanowiłby się przed wejściem do samochodu.
    6. Komuna powraca. To minister wie lepiej co jest dobre.

    Odpowiedz
  • shaqu(2010-08-31 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    Przede wszystkim:

    DLACZEGO w DEMOKRATYCZNY PAŃSTWIE PRAWA

    DYSKRYMINUJEMY CHORYCH?!

    To tak samo jakby ludziom na wózku zakazano uprawiania sportów (np. koszykówki).

    Odpowiedz
  • m(2010-08-31 13:07) Zgłoś naruszenie 00

    shaqu powiedz to w twarz matkom dzieci które się spaliły żywcem w wypadku pod Jeżewem ( kierowca był chory na padaczkę )

    Odpowiedz
  • ~~(2010-08-31 14:57) Zgłoś naruszenie 00

    DYSKRYMINACJA CHORYCH - NIE MACIE PRAWA!!!

    Odpowiedz
  • m(2010-08-31 15:39) Zgłoś naruszenie 00

    do m - ale nikt tu nie mówi o zawodowym prawie jazdy. Nie znam się na padaczce ale o cukrzycy mogę powiedzieć dużo i zaręczam, że chory na cukrzycę wcale nie jest bardziej niebezpieczny od chorego na serce, krążenie, nerki itd. A powiem więcej jego stan zdrowia jest bardziej kontrolowany niż niejednego zdrowego człowieka z uwagi na powikłania, a nie hipo lub hierglikemię. Co najlepsze hipoglikemię przy niekorzystnym zbiegu okoliczności może mieć każdy z nas i co zakażemy wszystkim prowadzić samochody

    Odpowiedz
  • do Bardzo Dobrze Zorientowana W Temacie(2010-08-31 21:19) Zgłoś naruszenie 00

    a wie Pani jak latwo otrzymac jakas Prace z symbolem epilepsji na orzeczeniu o niepelnosprawnosci ja np szukam 2 lata i jakos pracodawcy boja sie przyjac osoby chorej na padaczke a prawko dalo by mi mozliwosc dalszego ksztalcenia sie w kierunku wymazonym nie kazdy musi jezdzic jak wariat !!! znam tez wielu idiotow z padaczka " krolow szos " ale to temat dla policji a nie po to by nie dawac szans normalnym chorym na Prawo jazdy pozdrawiam :)

    Odpowiedz
  • bnm(2010-08-31 21:22) Zgłoś naruszenie 01

    Lepiej bez prawa jazdy dla cukrzykow.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • shaqu(2010-08-31 22:24) Zgłoś naruszenie 00

    POTRZEBA OSTRYCH KAR!!!
    Każdy kto skrzywdzi innego człowieka powinien być surowo karany! Dzisiaj za spowodowanie wypadku z poszkodowanymi i za kradzież pieniędzy z banku są podobne kary! Tylko pieniądze to nie są ludzie! W banku pieniądze są ubezpieczone, a zdrowia nikt nikomu nie zwróci. Dlatego kierowcy, którzy powodują wypadek powinni do końca życia odpracowywać swój błąd!

    Nie możemy karać "potencjalnych" zabójców. Ponieważ, wtedy KAŻDY nie mógłby prowadzić samochodu! Ludzie podczas jazdy samochodem dostają ZAWAŁÓW SERCA, UDARÓW MÓZGÓW. Czy wszyscy z nadciśnieniem nie mogą prowadzić samochodu? Czy ktoś kto pali papierosy, czy pije kawę nie może prowadzić samochodu bo jest w grupie ryzyka?
    Ludzie zastanówcie się. Wszystko jest fajnie gdy wypowiada się osoba zdrowa, że ona by nigdy nie pozwoliła. Tylko przy dzisiejszym trybie życia ta sama osoba za 5 lat może dostać udaru mózgu podczas jazdy samochodem i zabić 5 ludzi. Czy to znaczy, że zdrowy człowiek nie może wsiadać do samochodu, bo istnieje potencjalne ryzyko, że dostanie udaru mózgu?
    Pamiętajcie, że dzisiejsze kary dla osób które nie posiadają prawa jazdy a wyjeżdżają na drogi są śmieszne. Paradoksem jest że ostrzej są traktowani ludzie, którzy jednak uczciwie zdobyli prawko.

    Takie prawo to utopia. Wystarczą ostre kary, które odstraszą głupich szpanerów i inne niedorozwinięte osobniki z naszych dróg.

    Odpowiedz
  • Epileptyk(2010-08-31 23:32) Zgłoś naruszenie 00

    Fakt zaostrzenia przepisów sam w sobie nie jest zły, osobiście jestem epileptykiem od drugiego roku życia "posiadam" napady typu grand mal, ten typ napadów naprawdę jest niebezpieczny i może doprowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego jeśli chodzi o te restrykcje nie jestem im przeciwny. Poza tym nie jestem pewien czy to faktycznie można nazwać zaostrzeniem, teraz również osoby na w/w choroby muszą wykazać iż nie mają wyraźnych przeciwwskazań do kierowaniem pojazdem.

    Druga bardziej istotna kwestia to ceny badań kontrolnych wymienione w artykule. Odpowiednio 20% dla kat. A i B, oraz 25% dla kat. C i D, to uśredniając jakieś 290.00 brutto od aktualnej płacy minimalnej, która wynosi 1317.00 brutto

    Następna istotna kwestia to kierowcy prowadzący po spożyciu, którzy niejednokrotnie czuja się bezkarni i nawet po spowodowaniu wypadku dziwnym sposobem odzyskują prawo jazdy. Tu bym faktycznie pomyślał o karach.

    Odpowiedz
  • .(2010-09-01 03:12) Zgłoś naruszenie 00

    Praw jazdy w ogóle mogłoby nie być, a władza nie musi nas wszystkich prowadzić za rączkę. Prewencyjne ograniczenia są bardzo złe i wiążą się z powszechnym ograniczaniem wolności. Wiele osób odzwyczaiło się od samodzielnego myślenia. Niektórym nie mieści się w głowach, że ludzie mogą mieć prawo decydowania o sobie. Powszechna kontrola wszystkich form ludzkiej aktywności jest zjawiskiem niepożądanym. Wolność jest niedocenianym dobrem. Zbyt łatwo z niej rezygnujemy.

    Odpowiedz
  • zorientowany(2010-09-01 08:51) Zgłoś naruszenie 00

    To jest bardzo dobry choć spóźniony pomysł. Wszyscy przecież pamiętają katastrofę pod Jeżewem województwo podlaskie gdzie kierowcy posiadali takie właśnie schorzenia. Nie było wtedy odpowidniego procesu weryfikacji, bo gdy lekarz leczył to np. starosta nie wiedział że osoba ubiegająca się o prawo jazdy leczy się na padaczkę. BRAWO !!!

    Odpowiedz
  • xxx(2010-09-01 10:20) Zgłoś naruszenie 10

    Nie no nie wytrzymam! Znów zakazy. To może prawo jazdy wydawać tylko wysokim blondynom , o białej cerze i z błękitnymi oczami. Czy uważacie że chory na cukrzycę to debil???

    Odpowiedz
  • !(2010-09-01 11:11) Zgłoś naruszenie 00

    Dzisiaj mamy rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Wszyscy wiemy, jaka to była tragedia. Jej sprawcom nikt nie był w stanie przeszkodzić.

    Czy polityka odbierania wolności jest w stanie zapobiec tragediom? Nie jest. Ograniczanie wolności poprzez przemoc i podstęp jest złem. Potencjalne ryzyko wystąpienia jakiegoś wypadku nie może być uzasadnieniem ograniczania swobód.

    Prawa jazdy w ogóle nie powinno być. Dobrze, że przynajmniej chodzić można bez pozwolenia.

    Odpowiedz
  • murzyn(2010-09-01 20:31) Zgłoś naruszenie 00

    podnieśione ciśnienie rak zawał wylew i 1000 innych chorób i jeszcze mlodzi kierowcy tak mozna wymieniac ja mam cukrzyce 10 lat pracuje cięzko fizycznie jeżdze samochodem mój kolega miał nadciśnienie za k ółkiem dostał zawału nie mial cukrzycy to jest raśizm

    Odpowiedz
  • Wojtek(2010-09-03 22:31) Zgłoś naruszenie 00

    Możliwość prowadzenia samochodu to dla bardzo wielu ludzi równa się czy maja prace czy nie.Jestem chory na cukrzyce jeśli stracę prawo jazdy nie mam możliwości utrzymania się, płace za leki na cukrzyce ok 600 zł miesięcznie leki te nie sa refundowane i na teraz dowiaduję się ze mogę stracić pracę ten kraj to jakiś koszmar Chcą dla blisko 2 milionów osób ograniczyć możliwości zarobkowania teraz nie dość że jesteś chory nie refundują ci potrzebnych leków to jeszcze nie możesz na nie zarobić. N a dodatek rządzący mówią ze ze względu na słaby system emerytalny będziemy musieli pracować do późnej starości a cukrzyca jest często u ludzi starszych przecież to obłęd mam dość tych debili u władzy.

    Odpowiedz
  • xe(2010-09-04 07:51) Zgłoś naruszenie 00

    Dyskryminacja i faszyzm!

    Odpowiedz