Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) rejestrowane w trybie ekspresowym, bez udziału notariusza; pełne dane podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) dostępne bezpłatnie przez internet oraz wprowadzenie menedżerów do sądów – to tylko część zmian, które Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza wcielić w życie w ciągu najbliższych 500 dni. – To nie są obietnice – mówił wczoraj Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości. I zaznacza, że prace nad większością z tych propozycji już trwają.

Ekspresowa spółka

Wspólnicy będą mogli zarejestrować sp. z o.o. za pośrednictwem internetu. Procedura rejestracyjna zostanie ukończona w ciągu doby, a umowa nie będzie musiała mieć formy aktu notarialnego.

– By zarejestrować spółkę w ciągu jednej doby, przedsiębiorca będzie musiał skorzystać z formularza wniosku, który będzie dostępny w interencie. Dokonanie zgłoszenia nie będzie wymagało opatrzenia go bezpiecznym podpisem elektronicznym – tłumaczył Krzysztof Kwiatkowski.

Jednak polscy przedsiębiorcy na takie zmiany będą musieli poczekać aż do 2012 roku.

– Obecnie projekt jest w trakcie uzgodnień międzyresortowych. Chcemy, żeby parlament przyjął ustawę w I kwartale 2011 r. – mówił Krzysztof Kwiatkowski.

Warto dodać, że tego typu tryb ekspresowy rejestracji spółek działa już od kilku lat w Portugali, Wielkiej Brytanii czy Estonii.

– W Portugalii prawie 80 procent spółek jest zarejestrowanych w ten sposób, a czas trwania rejestracji wynosi 47 minut – mówił w lutym 2009 roku Łukasz Rędziniak, ówczesny wiceminister sprawiedliwości.

Ekspertom zmiany się podobają, zaznaczają jednak, że od pomysłu do realizacji jest długa droga.

– To dobra zmiana. Trzeba jednak poczekać na wprowadzenie jej w życie. U nas w kraju często jest tak, że na papierze wszystko pięknie wygląda, a problem pojawia się w momencie wcielania zmian w życie – mówi Waldemar Żurek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.

Ułatwienia dla obywateli

Resort sprawiedliwości chce, aby sądy stały się bardziej przystępne dla obywateli. Dlatego też już niedługo mają się w nich pojawić tzw. infokioski. Za ich pośrednictwem będzie można np. uiścić opłatę sądową lub wydrukować odpowiedni formularz.

– To dobry pomysł. Nie rezygnowałbym jednak z punktów informacyjnych w sądach. Ludzie starsi zawsze będą woleli kontakt z człowiekiem niż z maszyną – mówi Waldemar Żurek.

I dodaje, że w sądzie krakowskim taki infokiosk już istnieje i cieszy się dużym zainteresowaniem.

Ministerstwo chce, aby w 2012 roku wszystkie sądy miały zainstalowane infokioski.

Ponadto zostaną wprowadzone ułatwienia w dostępie do rejestrów handlowych. Ministerstwo zapowiada, że obywatele uzyskają bezpłatny dostęp – za pośrednictwem internetu – do pełnych aktualnych danych o podmiotach wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego. Mają także zostać wprowadzone zmiany, dzięki którym będą dostępne on-line rejestry gospodarcze innych krajów Unii Europejskiej.

Minister zapowiedział także, że od października 2010 r. księgi wieczyste nie będą zakładane w postaci papierowej, a wszelkie wpisy do ksiąg będą dokonywane tylko w postaci elektronicznej.