W ustawie o rybactwie śródlądowym określono, że kartę wędkarską otrzyma 14-latek. Do tej pory przepisy nie określały limitu wiekowego. Mówiły jedynie, że osoba do 14. roku życia musi wędkować pod okiem dorosłej osoby z kartą wędkarską. Posłowie zadecydowali także, że uprawnienia do podwodnego połowu kuszą dostanie dopiero 18-latek. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o rybactwie śródlądowym, którą uchwalił Sejm. Przepisy te trafią teraz do prac w Senacie.

Nowela określa także, że małe ryby, które później są stosowane jako przynęta dla większych, mogą być łowione podrywką, ale tylko w tym zbiorniku, w którym następnie będzie odbywał się połów wędką.

Chodzi o to, by nie były one przenoszone z jednego zbiornika do drugiego. Ma to zmniejszyć ryzyko pojawienia się negatywnych skutków dla różnorodności biologicznej, związanych z przenoszeniem ryb między różnymi wodami przez osoby uprawiające amatorski połów. Ponadto ustawodawca chce w ten sposób ograniczyć wprowadzanie do wód ryb zakupionych jako przynęty w wyspecjalizowanych sklepach, które oferują ryby z obcych gatunków.

Nowela wprowadza także zakaz połowu ryb wędką w pobliżu oznakowanych krześlisk, czyli miejsc, w których odbywa się tarło. Zakazuje także połowu ryb wędką wytwarzającą w wodzie pole elektryczne.