Kierowcy nie będą mogli zmniejszyć sobie liczby punktów karnych podczas specjalnych szkoleń. To jedna ze zmian proponowanych w rządowym projekcie ustawy o kierujących pojazdami, nad którymi pracuje teraz Sejm.

Całkowicie zmieni się filozofia systemu punków karnych. Kierowcy nie będą mogli tak jak dziś pozbyć się punktów na specjalnych kursach prowadzonych przez wojewódzkie ośrodki szkolenia kierowców.

– Teraz kierowca, który uzbiera 24 punkty, ma cofane uprawnienia do momentu złożenia egzaminu państwowego. Może być to powtarzane wiele razy, bo po każdym egzaminie następuje zwrot prawa jazdy. Kierowca może także odbyć kursy zmniejszające liczbę punktów – mówi Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

– Proponujemy natomiast, aby nie było kursów zmniejszających liczbę punktów. Kierowca będzie mógł tylko raz dojść do 24 punktów i wówczas będzie kierowany na kurs reedukacyjny. Punkty wtedy są zerowane. Tylko raz. Potem jeśli w ciągu 5 lat w każdym roku przekroczy 24 punkty karne, to nie jest mu cofane uprawnienie do kierowania pojazdami, lecz uprawnienia zostają mu całkowicie odebrane – podkreśla rzecznik.

Zmiana oznacza także, że kierowca, który utraci uprawnienia, będzie musiał od początku zacząć kurs i zaliczyć wszystkie egzaminy. To nie koniec sankcji.

– Taki kierowca traci też nie jedną kategorię, ale wszystkie kategorie, które dotychczas osiągnął – wyjaśnia rzecznik.

– Ponadto w momencie gdy będzie mu wydawane nowe prawo jazdy, to nawet kierowca z 20-letnim stażem będzie miał nową datę nabycia uprawnień, czyli będzie świeżo upieczonym kierowcą – wskazuje rzecznik.

To odbije się na portfelu kierowcy, który straci wszystkie zniżki przy ubezpieczeniu.

Przepisy mają uderzyć w piratów, którzy notorycznie naruszają przepisy drogowe.

Teraz gdy ktoś zbliża się do limitu 24 punktów (20, jeśli ma prawo jazdy krócej niż 1 rok), kierowca może pozbyć się punktów przez udział w szkoleniu. Po zakończeniu kursu, który trwa 6 godzin i kosztuje 300 zł, kierowca ma na koncie o 6 punktów mniej. Można z tego skorzystać 2 razy w roku.