Zakaz używania opon z umieszczonymi w nich trwale elementami przeciwpoślizgowymi nie będzie dotyczył rowerów oraz pojazdów biorących udział w rajdach i wyścigach zimowych – wynika z nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym, która wejdzie w życie 22 lipca.

Zgoda zarządcy drogi

Nowela określa, że do zorganizowania rywalizacji na zaśnieżonych trasach będzie konieczne uzyskanie zgody zarządcy drogi na przejazd pojazdów używających opon z umieszczonymi w nich kolcami. Jeżeli zarządcy dróg wydadzą stosowne zgody, to kierowcy, którzy startują w zimowych rajdach, skorzystają z opon z kolcami nie tylko na odcinkach specjalnych, gdzie bezpośrednio przebiega rywalizacja, ale i na trasach dojazdowych do poszczególnych etapów zawodów. Zmiana ta jednak nie dotyczy kierowców cywilnych.

Z uwagi na obecny zakaz trudno jest zorganizować rajd samochodowy w okresie zimowym. Kierowcy muszą się poruszać na zwykłych oponach. W ten sposób widowisko traci na atrakcyjności. Kierowcy natomiast niezwykle muszą uważać, by samochód nie wypadł z drogi. Z kolei małe kolce, które są specjalnie zamontowane w oponach, powodują bardzo dobrą przyczepność pojazdu do zaśnieżonego i oblodzonego podłoża. Dzięki temu kierowca jest w stanie lepiej kontrolować pojazd.