Poprawi się bezpieczeństwo rowerzystów, którzy jednośladem poruszają się nawet zimą. Będą oni mogli podczas jazdy po zaśnieżonych i oblodzonych ulicach korzystać z opon wyposażonych w kolce – taką zmianę uchwalił Sejm w nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Posłowie rozszerzyli proponowaną na wcześniejszym etapie prac parlamentarnych możliwość odstępstwa od obecnego zakazu korzystania z opon z trwale umieszczonymi w nich elementami przeciwpoślizgowymi w przypadku samochodów rajdowych i wyścigowych.

Obecnie osoby poruszające się zimą na rowerach, jak np. kurierzy, zmniejszają ciśnienie w oponach, by nieco poprawić przyczepność do śliskiego podłoża. Nie gwarantuje to jednak wystarczającej przyczepności, dlatego miłośnicy rowerów od dawna postulowali, by zimą mogli korzystać z opon z małymi kolcami. Dzięki temu bezpieczniej mogliby poruszać się podczas gołoledzi lub w trakcie jazdy po ubitym śniegu.

Nowela dopuszcza używanie opon z umieszczonymi w nich kolcami na trasach rajdowych. Kierowcy startujący na takich zaśnieżonych odcinkach dróg będą mieli lepszą przyczepność i większą kontrolę nad prowadzonym autem. Zmiana ta umożliwi powrót do kalendarza Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski takiego klasyka, jakim był Rajd Zimowy.

Obecnie prawo zabrania korzystania z opon z trwale umieszczonymi w nich elementami przeciwpoślizgowymi. Po zmianach zakaz ten nie będzie obejmował samochodów biorących udział w rywalizacji rajdowej. Jednak, aby można było przeprowadzić zawody samochodowe na oblodzonych i zaśnieżonych trasach, konieczne będzie uzyskanie zgody zarządcy drogi.

Nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym trafi teraz do Senatu.