Zmowy cenowe: pośrednicy ustalali minimalne stawki prowizji

autor: Iwona Aleksandrzak06.07.2010, 03:00; Aktualizacja: 06.07.2010, 09:27

Na ośmiu pośredników wchodzących w skład Elbląskiej Korporacji Nieruchomości została nałożona przez UOKiK kara o łącznej wysokości ponad 27 tys. zł.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • Prawnik(2010-07-06 03:25) Zgłoś naruszenie 00

    Jaka jest rada na nieuczciwe praktyki? Konkurencja! Znieść licencje i koncesje, uwolnić rynek. Problem tego rodzaju "korporacji" i innych dziwnych i niepotrzebnych organizacji rozwiąże się sam.

    Odpowiedz
  • korporacjom - stop(2010-07-06 04:47) Zgłoś naruszenie 00

    ZMOWA CENOWA to jakby integralny element korporacji zawodowej. To cackanie się z tymi monopolami nie jest już śmieszne. Zgadzam się z wpisem nr 1.

    Jak długo jeszcze rządzący będą tolerować nieuczciwą grę rynkową?

    Odpowiedz
  • tot(2010-07-06 07:13) Zgłoś naruszenie 00

    Wszelkie korporacje dzialaja mafijnie.

    Odpowiedz
  • Marek(2010-07-06 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    Tacy uczciwi z założenia? Prawie nigdy nie "biorą" od kupującego? Chcą innych egzaminować i wyznaczać zasady etyczne? Popierający z ministerstwa (ciekawe, jaki macie interes?), różnych organizacji (Ordynacka?), partii (SLD?): to jest jeden z efektów waszego działania. Domyślam się, że o to chodziło, tylko tu były gapy i wydało się. A w ilu miejscach nic się nie wydało?

    Odpowiedz
  • 500 dn. spokoju(2010-07-06 12:11) Zgłoś naruszenie 00

    Czy widzieliście jak cieszył się Ćwiąkalski gratulując Bronkowi

    Odpowiedz
  • R.P.(2010-07-06 14:28) Zgłoś naruszenie 00

    Tak samo znieść zawód adwokata, radcy itp , rynek sam zweryfikuje , to do prawnika.

    Odpowiedz
  • Prawnik(2010-07-06 14:47) Zgłoś naruszenie 00

    Wystarczy zmienić przepisy o pełnomocnictwie procesowym i znieść przymus adwokacko-radcowski.

    Odpowiedz
  • orinoco(2010-07-06 19:21) Zgłoś naruszenie 00

    27 tysięcy dzielone na ośmiu pośredników daje nieco ponad 3 tysiące na głowę. Żeby się zwróciła taka kara wystarczy sprzedać niezbyt drogą nieruchomość.
    Duża agencja tygodniowo sprzedaje takich kilka. To ma być kara? Raczej grożenie palcem...
    A tak naprawdę - konkurencja jest najlepszym lekarstwem. Owszem - licencja na agenta powinna zostać, bo taki podmiot musi posiadać pewne kwalifikacje, ale nie powinny być to warunki zaporowe, które blokują nowym podmiotom wejście na rynek.

    Odpowiedz
  • Prawnik(2010-07-06 23:27) Zgłoś naruszenie 00

    Nie przesadzajmy z tymi kwalifikacjami. Agencje nieruchomości powstały i przeżywały czas swojej świetności wtedy, kiedy licencje nie obowiązywały. Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami to zwykły handel, jak każdy inny. Wprowadzenie licencji było owocem wpływu na proces tworzenia prawa i miało na celu ochronę interesu grupy, która wcześniej zajęła rynek. Zatem nie pozwólmy się czarować, że chodzi o co innego niż w rzeczywistości.

    Najważniejsze kwalifikacje w każdym zawodzie to uczciwość wobec klienta i rzetelność w pracy.

    Odpowiedz