"Budżet państwa musi mieć przede wszystkim na uwadze tych, których dotknęło ostatnio największe nieszczęście" - powiedział Kwiatkowski, pytany o kwestię wzrostu wynagrodzeń sędziów.

Minister zaznaczył, że wynagrodzenia sędziowskie i tak będą wzrastać. "Rozumiem głosy, aby te wzrosty były większe, ale mam nadzieję, że również ze zrozumieniem z drugiej strony będzie przyjęte to, że sytuacja w Polsce jest wyjątkowa" - mówił.

Stowarzyszenie "Iustitia" od wielu miesięcy postuluje podwyżkę dla sędziów

W przyjętej w ubiegłym tygodniu uchwale zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" nie wykluczył wznowienia protestów sędziów w związku z brakiem postępów dotyczących wzrostu wynagrodzeń. "Wobec takiego stanowiska władzy wykonawczej stowarzyszenie będzie zmuszone podjąć odpowiedni protest, by skłonić pozostałe władze do przestrzegania konstytucji" - głosi uchwała.

Stowarzyszenie od wielu miesięcy postuluje podwyżkę dla sędziów, która wymagałaby zmiany określonych w ustawie mnożników podstawy wynagrodzenia. "Zakomunikowana nam odmowa dotyczy nie tylko wynagrodzeń na rok przyszły, w tym zakresie można byłoby tłumaczyć stanowisko Rady Ministrów pilnymi potrzebami budżetu, choćby wynikającymi z klęski powodzi. Ale rząd stanowczo odrzuca jakiekolwiek prace nad zmianą mnożników, choćby na odleglejsze okresy" - napisał zarząd SSP "Iustitia".