Upoważniona osoba będzie mogła dokonywać przez internet wglądu w dokumenty spółki zarejestrowanej w 24-godzinnym procesie, a także uzyskać dane dotyczące np. zasad reprezentowania takiej spółki. Takie możliwości dadzą specjalne informaty, które Ministerstwo Sprawiedliwości chce umieścić w urzędach skarbowych, urzędach gminy i sądach nieposiadających wydziałów rejestrowych.

– Za pomocą informatu zainteresowani będą mogli zamówić odpis księgi wieczystej lub KRS, i to zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej przesyłanej następnie na podany w zamówieniu adres – deklaruje Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości.

Dzięki urzadzeniom będzie też można dokonać płatności.

– Urządzenie będzie doposażone o czytnik karty, za pomocą której będzie można uiścić opłaty sądowe – mówi Jarosław Paszke, dyrektor Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych w resorcie sprawiedliwości.

I dodaje, że osoby, które nie zechcą skorzystać z drogi elektronicznej, będą mogły wydrukować z infomatu blankiet do wypełnienia wniosku lub dokonania opłaty na poczcie.

Nakaz zapłaty przez internet

To niejedyne udogodnienia, nad którymi pracuje resort sprawiedliwości. Od początku roku Polska jest jednym z czterech krajów europejskich posiadających tzw. e-sąd, w którym w prostym elektronicznym postępowaniu upominawczym można dochodzić np. roszczeń z niezapłaconych faktur. Do czerwca do internetowego sądu w Lublinie wpłynęło 180 tys. pozwów, z czego 142 tys. zaopatrzono już w nakaz zapłaty.

– Sądy nie zostały w ten sposób odciążone – uważa sędzia Wojciech Łukowski ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Wydanie takiego nakazu zapłaty powinno być, a na razie nie jest szybsze niż w tradycyjnym sądzie, a przecież do e-sądu trafiają sprawy mniej skomplikowane – dodaje sędzia Łukowski.

Dlatego minister Krzysztof Kwiatkowski podjął decyzję o dalszym wzmacnianiu kadrowym e-sądu, przewidując, że w ciągu tego roku może do niego trafić nawet 400 tys. spraw.

Elektroniczne księgi

Do 2012 roku możliwe będzie zapoznanie się ze stanem wniosków złożonych do sądu wieczystoksięgowego bez wychodzenia z domu. Dziś (od 16 czerwca br.) wszyscy mają internetowy dostęp do elektronicznych ksiąg wieczystych. Projekt cieszy się ogromnym powodzeniem. Tylko w pierwszych dwóch dniach zainteresowanych dostępem do bazy danych było prawie 200 tys. osób.

Warto dodać, że już 1 lipca w życie wchodzą także przepisy umożliwiające nagrywanie rozpraw. Zmiany nie nastąpią jednak z dnia na dzień. Większość z 4 tys. sal sądowych nie jest jeszcze dostosowana do rejestracji dźwięku. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, że utrwalanie przebiegu spraw sądowych będzie realne najwcześniej jesienią.

Elektroniczne księgi wieczyste

20 tys. ksiąg wieczystych przeglądanych było codziennie w sądach w całej Polsce

200 tys. osób zainteresowanych przejrzało internetowe księgi wieczystej w pierwszych dwóch dniach ich działania.