Lipowicz - kandydatkę PO - poparło 251 posłów. Jej kontrkandydatkę - zgłoszoną przez PiS Zofię Romaszewską - 134 posłów.

Rzecznika Praw Obywatelskich - jak stanowi konstytucja - powołuje Sejm za zgodą Senatu na pięcioletnią kadencję. Poprzedni RPO Janusz Kochanowski zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem

Rzecznika praw obywatelskich - jak stanowi konstytucja - powołuje Sejm za zgodą Senatu na pięcioletnią kadencję. Poprzedni RPO Janusz Kochanowski zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem."Nigdy prywatne poglądy pani profesor nie przesłoniły jej dążenia do prawdy i obiektywizmu" - mówiła, rekomendując posłom kandydaturę Lipowicz, Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Jak mówiła Lipowicz podczas publicznych przesłuchań, które odbyła jako kandydatka na stanowisko RPO, urząd ten powinien przede wszystkim stać na straży prawa. Wielokrotnie deklarowała, że gdyby została rzecznikiem, za swój priorytet uznałaby dbanie o interesy ludzi starszych (mówiła m.in. o stworzeniu funkcji asystentów ludzi starszych w urzędach), a także niepełnosprawnych.

Na ostatnim przesłuchaniu przed sejmową komisją sprawiedliwości zwracała uwagę na niebezpieczeństwo związane z ujawnianiem danych osobowych, m.in. w formach elektronicznych. Pytana, czy wycofa z Trybunału Konstytucyjnego niektóre skargi poprzedniego RPO, Lipowicz powiedziała, że "nie może złożyć przysięgi, iż tego nie zrobi". Na pytanie o prawo do legalnej aborcji w Polsce, Lipowicz powiedziała, że problemem jest niewykonywanie tego prawa. Deklarowała, że godność człowieka przysługuje każdemu, niezależnie od orientacji seksualnej, i zapewniała, że jeśli - jako RPO - będzie otrzymywać skargi na dyskryminację, będzie podejmować interwencje.

Politycy oceniają

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski mówił po głosowaniu, że cieszy się z wyboru Lipowicz. Zaznaczył, że RPO to ważna instytucja, szczególnie w czasie kryzysu, bo wtedy trzeba w szczególny sposób dbać o interesy obywateli i ich prawa.

Wiceszef klubu PO Sławomir Nowak powiedział dziennikarzom, że jej wybór to na pewno bardzo dobra wiadomość i dla instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich, i dla naszych praw jako obywateli.

Podkreślił, że obie kandydatury na RPO - i Lipowicz, i zgłoszonej przez PiS Zofii Romaszewskiej - były dobre. "Ale w naszej ocenie i w ocenie większości polityków, parlamentarzystów Irena Lipowicz była lepsza" - dodał.

Podobna opinię wyraził poseł PSL Eugeniusz Kłopotek. "To dobra kandydatura, pamiętam panią profesor Lipowicz jak razem, wspólnie pracowaliśmy w Komisji Samorządu Terytorialnego, której przewodniczyła. Uważam, że to był trafny wybór Sejmu" - ocenił polityk.

Zaznaczył, że Lipowicz będzie dobrym RPO, "o ile nie da uwikłać się w bieżącą politykę". "A rzeczywiście pilnowała przede wszystkim interesu ludzi najsłabszych" - dodał Kłopotek.