Gminy mogą otrzymać dotacje celowe z budżetu państwa na dofinansowanie zadań związanych nie tylko z budową i remontami obiektów sportowych, ale również na organizację imprez sportowych i zakup sprzętu sportowego.
Dotacja na dofinansowanie przez samorządy budowy obiektów sportowych i wsparcie sportu dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych jest udzielana na podstawie umowy o dofinansowanie zawieranej przez jednostkę samorządu terytorialnego z Ministrem Sportu i Turystyki. Umowa, o której mowa, powinna zawierać m.in.: szczegółowy opis zadania, kwotę dotacji przyznanej jednostce samorządu terytorialnego oraz tryb i termin jej przekazania, termin wykorzystania dotacji, a także tryb kontroli oraz termin i sposób rozliczenia dotacji. Przekazywanie dotacji, odbywa się w terminach zapewniających finansowanie zobowiązań wynikających z realizacji zadania lub na podstawie faktur.

Dotowane zadania

Zgodnie z rozporządzeniem ministra sportu i turystyki z 6 kwietnia 2009 r. w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową i remontami obiektów sportowych oraz rozwijaniem sportu, jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymywać dotacje celowe z budżetu państwa, na dofinansowanie zadań związanych z:
● budową i remontami obiektów sportowych, w tym budową kompleksów sportowych w ramach programu Moje Boisko – Orlik 2012;
● rozwijaniem sportu, w szczególności wśród dzieci i młodzieży, a także sportu osób niepełnosprawnych, polegającym na: organizacji i prowadzeniu zajęć sportowo-rekreacyjnych, organizacji imprez sportowo-rekreacyjnych oraz zakupie sprzętu sportowego.

Terminy na wnioski

Jednostka samorządu terytorialnego, w terminie do 30 listopada roku poprzedzającego rok realizacji inwestycji sportowej lub np. organizacji imprezy sportowej albo do 31 marca roku, w którym dotacja ma być udzielona, musi złożyć ministrowi sportu i turystyki wniosek o przyznanie dotacji na dofinansowanie określonych zadań. Minister może ogłosić dodatkowy termin naboru wniosków. Wniosek, przed złożeniem ministrowi, powinien zostać zaopiniowany przez właściwego terytorialnie marszałka województwa.
Wniosek powinien zawierać:
● nazwę jednostki samorządu terytorialnego i adres urzędu ją obsługującego oraz imię i nazwisko osoby upoważnionej do reprezentowania tej jednostki samorządu terytorialnego;
● opis zadania, uwzględniający termin, cykl i miejsce jego realizacji;
● preliminarz całkowitych kosztów zadania, uwzględniający źródła finansowania wraz z harmonogramem realizacji;
● podpis skarbnika oraz osoby upoważnionej do reprezentowania jednostki samorządu terytorialnego.
Wniosek samorządu terytorialnego rozpatrywany jest w terminie do trzech miesięcy od dnia zakończenia naboru. Po rozpatrzeniu wniosku minister informuje jednostkę samorządu terytorialnego o przyznaniu dotacji w układzie klasyfikacji budżetowej wraz z kwotami oraz podziałem na poszczególne zadania, a także wyznacza termin zawarcia umowy o dofinansowanie. Przekazywanie dotacji odbywa się w terminach zapewniających finansowanie zobowiązań wynikających z realizacji zadania lub na podstawie faktur.
Kryteria rozpatrywania wniosków o dotacje
Minister Sportu i Turystyki, rozpatrując wniosek o przyznanie dotacji na zadania związane ze sportem przez jednostkę samorządu terytorialnego, bierze pod uwagę:
● wstępną ocenę wniosku przygotowaną przez merytorycznie właściwą komórkę organizacyjną urzędu obsługującego ministra,
● wysokość środków określonych w ustawie budżetowej na dany rok z przeznaczeniem na dofinansowanie zadań,
● terminy i warunki realizacji zadania,
● sytuację finansową jednostki samorządu terytorialnego,
● znaczenie i charakter zadania.
Podstawa prawna
● Rozporządzenie ministra sportu i turystyki z 6 kwietnia 2009 r. w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową i remontami obiektów sportowych oraz rozwijaniem sportu (Dz.U. nr 56, poz. 463).