Wiadomo już, które drogi zostaną objęte elektronicznym systemem poboru opłat za przejazd.

Zgodnie z przygotowanym w Ministerstwie Infrastruktury projektem rozporządzenia w sprawie wykazu dróg krajowych, na których pobiera się opłatę elektroniczną, taki system zostanie zastosowany także na odcinkach autostrad A6, A8, A18. W taki sposób za przejazd zapłacą kierowcy samochodów ciężarowych także na niektórych drogach ekspresowych. Elektroniczne opłaty będą m.in. naliczane za podróż z Dąbrowy Górniczej do Tychów czy z Podwarpia do Pyrzowic na trasie S1.

Z początkiem 2012 roku system elektronicznych opłat za przejazd po drogach krajowych zostanie rozszerzony na kolejne trasy.

Obecnie firmy transportowe czy właściciele samochodów ciężarowych i autobusów wykupują winiety na przejazd po drogach. Płacą ryczałt za przejazd każdego pojazdu w danym okresie – np. na rok. Elektroniczny system poboru opłat zastąpi winiety od 1 lipca 2011 roku. Od tego dnia wysokość należnej opłaty za przejazd każdego samochodu po drogach będzie uzależniona od liczby przejechanych kilometrów. System ten ma wykorzystywać technologię GPS do naliczania należności.