"Później z tych dwóch projektów powstanie jeden"

Dyrektor biura prasowego Kancelarii Sejmu Krzysztof Luft powiedział w czwartek PAP, że marszałek Sejmu zlecił prace nad dwoma projektami ekspertom sejmowych. Choć - jak podkreślił - jednocześnie trwają prace w Kancelarii Premiera. "Później z tych dwóch projektów powstanie jeden" - dodał Luft.

Wicepremier Pawlak ocenił w czwartek, że jest zbyt wcześnie na przedstawianie projektów ustaw dotyczących ograniczenia wydawania zezwoleń na budowę na terenach zalewowych i uproszczenia wykupu gruntów pod inwestycje hydrologiczne.

Sam Pawlak chce, aby przedsiębiorcy, którzy ucierpieli w wyniku powodzi, mogli skorzystać z rozwiązań ustawowych, które miały pomagać firmom przetrwać kryzys gospodarczy. Jak zaznaczył, rozwiązania, nad którymi pracuje wraz z minister pracy i polityki społecznej Jolantą Fedak, pomogą w utrzymywaniu i tworzeniu nowych miejsc pracy. Pakiet pomocowy uchwalony w związku z kryzysem przewidywał m.in. dopłaty do wynagrodzenia pracownika podczas tzw. przestoju ekonomicznego, kiedy firma realizuje mniej zamówień.

"Doświadczenie ostatnich lat nauczyło nas, że pomoc może być nawet trochę mniejsza, byleby była szybka"

Zgodnie z przyjętą w lipcu ubiegłego roku ustawą o łagodzeniu skutków kryzysu, w przypadku przejściowych trudności przedsiębiorcy mogą zwrócić się do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o częściowe pokrycie wynagrodzeń za czas przestoju, łącznie za sześć miesięcy oraz częściową rekompensatę obniżenia wymiaru czasu pracy.

Pawlak dodał, że odpowiedni projekt, dotyczący programu wsparcia dla rolników poszkodowanych w wyniku powodzi, przygotowuje też Ministerstwo Rolnictwa.

Z kolei premier Tusk zapowiedział w nocy z środy na czwartek po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, że od czwartku ruszą prace nad rozwiązaniami, które umożliwią szybkie udzielanie poszkodowanym pomocy. "Doświadczenie ostatnich lat nauczyło nas, że pomoc może być nawet trochę mniejsza, byleby była szybka" - mówił premier.