Jeżeli działka przeznaczona pod inwestycję nie posiada bezpośredniego dostępu do drogi publicznej, to prezydent nie może wydać inwestorowi pozwolenia na budowę. Jest to niemożliwe, nawet jeżeli inwestor posiada umowę dzierżawy sąsiedniej nieruchomości, mającej połączenie z drogą publiczną.
Dostęp do drogi publicznej jest warunkiem niezbędnym i koniecznym do podjęcia określonej inwestycji budowlanej na danym terenie. Dostęp ten inwestor musi wykazać. Nie wystarczą same twierdzenia o jego istnieniu.
Jeżeli inwestor nie udowodni, że nieruchomość, na której ma powstać inwestycja, ma dostęp do drogi publicznej, to prezydent nie może wydać pozwolenia na budowę. Tak zdecydował w swoim wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.

Rozstrzygnięcie sądu

WSA, oddalając skargę dewelopera, wskazał, że w razie braku bezpośredniego dostępu do drogi publicznej możliwy jest dwojakiego rodzaju dostęp pośredni – przez ustanowienie służebności drogowej lub drogę wewnętrzną. Sędziowie WSA podkreślili, że nie uznaje się za dostęp do drogi publicznej istnienie pośredniego dojazdu, np. przez wydzierżawiony grunt.

Skarga dewelopera

Deweloper złożył swoją skargę po tym, jak prezydent Lublina odmówił mu zatwierdzenia projektu budowlanego i nie wydał mu pozwolenia na budowę osiedla mieszkaniowego. Powodem rozstrzygnięcia prezydenta był właśnie brak dostępu do drogi publicznej. Deweloper nie zgadzał się jednak z argumentacją urzędu. Jego zdaniem spełnił to wymaganie, bowiem zawarł umowę dzierżawy sąsiedniej nieruchomości, która przylega do drogi publicznej, z przeznaczeniem na urządzenie dojazdu do działki inwestycyjnej. Dodatkowo w skardze do sądu deweloper dowodził m.in., że w bezpośrednim sąsiedztwie działki planowana jest droga publiczna.



Decyzja urzędu

Z argumentami przedstawionymi przez dewelopera nie zgodził się jednak prezydent Lublina. W uzasadnieniu swojej decyzji stwierdził on, że przez dostęp do drogi publicznej należy rozumieć albo dostęp bezpośredni, albo przez drogę wewnętrzną lub przez ustanowienie odpowiedniej służebności gruntowej. Z tych względów czasowa umowa dzierżawy, która może być wypowiedziana, nie jest równoznaczna z ustanowieniem służebności drogowej.
Konieczne dokumenty
Do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę inwestor powinien dołączyć:
● oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
● cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi,
● zaświadczenie potwierdzające uprawnienia do projektowania,
● wypis lub wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
● decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, czyli gdy dany grunt nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Podstawa prawna
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 9 czerwca 2009 r., II SA/Lu 219/09.