Sąd musi zdecydować, czy osoba niepełnosprawna może pełnić w Polsce funkcję prokuratora

autor: Arkadiusz Jaraszek11.05.2010, 03:00; Aktualizacja: 11.05.2010, 10:17

Poruszająca się na wózku inwalidzkim asesor nie została powołana na stanowisko prokuratora. Ale nie zamierza się poddać.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

 • shr(2010-05-11 08:01) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli prawnik na wózku nie będzie mógł pełnić funkcji zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami, to prorokuję wzrost liczby rencistów...

  Odpowiedz
 • mariola ryczan zona Piotrka(2010-05-11 09:20) Zgłoś naruszenie 00

  Osoby niepelnosprawne powinny byc zatrudnaine w kazdym zawodzie gdzie badania diagnostyczne na Akademii APS ukazaly zdolnosci u niepelnosparwnych . Dyskryminacje sa w miescie Pzremysl gdzie osoby takie nie maja zadnych zatrudnien wiec nie ma poziomu unijnego.

  Odpowiedz
 • ciekawa(2010-05-11 10:59) Zgłoś naruszenie 00

  czy to ta prokuratura w Wloclawku, ktora prowadzila sprawe K.Olewnika???

  Odpowiedz
 • aaa(2010-05-11 11:15) Zgłoś naruszenie 00

  jak często prokurator musi dokonywać oględzin miejsc? Poza tym powiedzmy sobie szczerze, robią to i tak inne osoby. Trzymam kciuki za dziewczynę.

  Odpowiedz
 • armagedon(2010-05-11 11:28) Zgłoś naruszenie 00

  Tak, robi ogledziny co najmniej kilka razy w tygodniu i to osobiście- człowieku jak nie wiesz to milcz.Praca prokuratora jest dynamiczna ciągle musi być a to w sadzie a to w Policji,przemieszczac sie po całym kraju,świdaczyc pomoc prawna ,przesłuchiwac ,zabezpieczac dowody itd.To nie jest sedzia .który cały czas siedzi albo za biurkiem albo za stołem.Przykro, ale przyjecie takiej osoby na prokuratora spowoduje jej specjalne traktowanie kosztem innych,prokuratura to jednak zespół.Bedzie tak samo zarabiac a wykonywać tylko inne i ograniczone obowiązki.Chcąc niechcąc bedzie na specjalnych prawach.Uważam ,że dla prawnika na wózku są inne łatwiejsze i bardziej sprzyjające zawody.A nawiasem mówiąc pan Skała jak zawsze jest w opozycji byle być,może on załatwi taka prace w Krowodrzy? i bedzie wykonywał prace za innych skoro ma tak dużo czasu.

  Odpowiedz
 • ;((2010-05-11 11:50) Zgłoś naruszenie 00

  niestety muszę zgodzic sie z przedmówcą. pani asesor ma mozliwość wykonywania zawodu w sposób istotny ograniczony orzeczeniem lekarskim. Dlatego nie chodzi tu o niepełnosprawność, a o ograniczenia w mozliwości swiadcsenia pracy wynikające ze stanu zdrowia. Jeśli regulacje pozwolą wykonywać funkcję prokuratorskie na pół etatu to nie ma sprawy

  Odpowiedz
 • Atu(2010-05-11 12:17) Zgłoś naruszenie 00

  Prokuratorem nie powinna zostać, ale zawsze może pracować sądzie. Ciekaw jestem jak przyjedzie na miejsce zabójstwa i bedzie robić czynności, albo też oględziny zwłok, czy przesłuchanie agresywnego sprawcy rozboju - czynności zastrzeżone, których jest cały katalog. Chociaż z drugiej strony może być prokuratorem od cywilnych spraw, tylko, że oni też mają dyżury.

  Odpowiedz
 • czytelniczka(2010-05-11 12:46) Zgłoś naruszenie 00

  więc może zamiast tak szybko zwalniać, co jest bezsprzecznie dyskryminacją, powinno się tej Pani zaproponować alternatywne stanowisko ?!

  Odpowiedz
 • kop(2010-05-11 12:48) Zgłoś naruszenie 00

  W tej sprawie najważniejsze jest to, że nasza koleżanka uzyskała
  pozytywne orzeczenia lekarskie zezwalające jej na podjęcie służby. Niestety
  nie popisał się potencjalny pracodawca – prokurator okręgowy, który odwołał
  się od decyzji lekarza rozszerzając zakres warunków szkodliwych między
  innymi o udział w oględzinach miejsca zdarzenia. Jest rzeczą oczywistą, że
  osoba niepełnosprawna ruchowo nie jest w stanie poprowadzić oględzin
  miejsca ujawnienia zwłok w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych.Może jednak wykonywać inne czynności o charakterze biurowym w zwiększonym wymiarze. Jest to kwestia organizacji pracy jednostki prokuratury zatrudniającej taką osobę. Rozmawiając z prokuratorami na temat tego przypadku od wszystkich uzyskałem zapewnienie, że nie mieliby nic przeciwko temu aby pracować z niepełnosprawnym prokuratorem, pełniąc niejako za niego dyżury zdarzeniowe, czy obsadzając wokandy sądowe.
  Prokuratura jako organ ochrony prawa powinna być szczególnie wyczulona na
  respektowanie praw osób niepełnosprawnych. W tym przypadku naraża się na
  zarzut dyskryminacji z uwagi na niepełnosprawność ruchową. Problem ten
  można było rozwiązać przed 31 marca 2010 r. jedną odważną decyzją. Zabrakłojednak czasu i dobrej woli. Dziś, trudno niezgodzić się ze stanowiskiem
  Prokuratora Generalnego, że każdy, w tym niepełnosprawny, musi stanąć do
  konkursu o wolne stanowisko prokuratorskie.

  Odpowiedz
 • armagedon.(2010-05-11 13:05) Zgłoś naruszenie 00

  Jednak nadal uważam ,że nie jest to praca dla osoby na wózku sorry to nie jest łatwy chleb.To,że można ja dociążyć innymi sprawami jest tak naprawde fikcją,jak rówbniez to że przez całe życie zawodowe znajda sie chetni ,którzy permanetnie beda ją zastepować.Jeżeli w prokuraturze wprowadzi sie inne stawki zaszeregowania lub pracę na pól etatu to nie ma sprawy.Ale póki co wszyscy zarabiaja jednakowo chorzy i zdrowi.Przedmówco nie nadużywaj słowa dyskryminacja bo to samo moga powiedziec np.zdrowi którzy tyrają za te same pieniadze co niepełnosprawni.Wspólczuje ale stan zdroiwa niestety ograncza możlwiość pełnego świadczenia pracy i to jest jasne.Posiłkowanie sie wpisami anonimowych internautów z forum prokuratorskiego,często oszołomów i innych dewiantów nie zasługuje na komentarz.

  Odpowiedz
 • prawnik ojciec niepełnosprawnego dziecka(2010-05-11 13:14) Zgłoś naruszenie 00

  Po prostu : " Trzymaj się dziewczyno i walcz ":) A dla filozofów z forum w czasie II Wojny Światowej wśród lotników alianckich latał pilot bez nóg.Używał protez latał na myśliwcu.Czy czarnoskóry nurek we flocie USA- polecam film oparty na faktach autentycznych z de NIro

  Odpowiedz
 • anna(2010-05-11 13:28) Zgłoś naruszenie 00

  Ta pani walczy o to, żeby uzyskać nominację na prokuratora nie po to, żeby pracować w tym zawodzie, ale po to żeby jako już prokurator przejść w stan spoczynku właśnie ze względu na swój stan zdrowia. Chodzi o finansowe zabezpieczenie na przyszłość młodej inwalidki. Zachowuje się racjonalnie, próbuje wykorzystać wszelkie możliwości w tym względzie.

  Odpowiedz
 • anna marlena germanowicz(2010-05-11 13:53) Zgłoś naruszenie 00

  Mogłaby spróbować pracy naukowej. To zawsze daje większą satysfakcję. Jeżeli chce i ma w sobie mnóstwo samozaparcia to czemu nie mogłaby być prokuratorem.

  Odpowiedz
 • Anna(2010-05-11 14:10) Zgłoś naruszenie 00

  Walcz Kobieto nie poddawaj sie studia prawnicze ukonczylas dzieki swojej zdolnej glowie, a niepelnosprawnosci podziwiam Cie i szanuje chociaz Cie nie znam bedac w Sadzie kilka lat temu w Warszawie sama osobiscie widzialam sedziego mlodego czlowieka tez niepelnosprawnego.

  Odpowiedz
 • autorwidmo(2010-05-11 14:10) Zgłoś naruszenie 00

  Wiecie, jest jeszcze problem taki że tylko część (nowo wybudowanych!) budynków prokuratur i sądów jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Wiele budynków formalnie przystosowanych jest taka tylko w teorii, albo nie jest przystosowana do pracowników na wózkach (np. zbyt mała przepustowość wind, korytarzy, pojedyncze toalety dla niepełnosprawnych, albo zbyt wąskie pokoje).
  Niestety osoba niepełnosprawna w firmie jak prokuratura byłaby albo osobą drugiej kategorii albo osobą "specjalnej troski". Co tak czy siak nie jest dobrym rozwiązaniem.

  Odpowiedz
 • ;((2010-05-11 14:13) Zgłoś naruszenie 00

  Ludzie zrozumcie,ze nie ma mozliwosci zatrudnienia na stanowisku sędziego lub prokuratora na częsci etatu lub z ograniczeniami. Nie chodzi tu o wózek inwalidzki, tylko o to, ze byc może pani asesor nie może pracować przez 8 h. Adwokat, notariuszo to zupełnie inna bajka i mozliwości kształtowania zakresu zadań wynikajacych z tych funkcji

  Odpowiedz
 • Ty prawnik ojciec niep.dziecka(2010-05-11 15:10) Zgłoś naruszenie 00

  Fakty sa zawsze autentyczne..jak jeszcze nie zauważyłeś i nie widzisz różnic miedzy bajkami a życiem ...to koncz waść wstydu oszczędz.Do tyłu tez sie nie cofaj.:-)))))

  Odpowiedz
 • kop(2010-05-11 17:21) Zgłoś naruszenie 00

  Dziwię się wpisom niektórych komentatorów. Zwłaszcza śmieszny jest komentator, który krytykuje anonimowośc wypowiedzi na prokratorzy.net, a sam wypowiada się anonimowo. Ciekawe jak zachowałby się, gdyby sam uległ wypadkowi komunikacyjnemu po trzech latach asesorskiej służby. Jak patrzę na osoby, które znalazły się w stanie spoczynku bo nie dostali propozycji od Prokuratora Generalnego objęcia stanowiska, to myślę sobie, że to jest przypadek skrojony na stan spoczynku. Tylko, że ta dziewczyna chce wrócic do służby. Nie jest prawdą, że każdy prokurator pełni dyżury. Nie pełnią ich kobiety w ciąży, osoby które mieszkają poza właściwością miejscową jednostki, w której są zatrudnieni, prokuratorzy z okręgówek i apelacji. Innymi słowy jest bardzo duża grupa prokuratorów, którzy nie pełnią dyżurów. Mogłaby w tej grupie znaleźc się niepełnosprawna koleżanka. Mało tego. Duża częśc prokuratorów, ani nie pełni dyżurów, ani nie obsadza wokand, np z wydziałów organizacyjnych. Może cofnąc jednego takiego na linię, a na jego miejsce dac osobę niepełnosprawną. Trudne, prawda? Wręcz nie do pomyślenia. Takie wpisy jak powyżej świadczą o tym, że tolerancja dla niepełnosprawności w naszym społeczeństwie jest na niskim poziomie.

  Odpowiedz
 • armagedon(2010-05-11 17:56) Zgłoś naruszenie 00

  No jeżeli koleżance od razu po asesurze proponujesz stanowisko w Prokuraturze Okregowej,bez doświadczenia a tylko z uwagi na stan jej zdrowia ..no to jestem pod wrażeniem.Osób o których piszesz jest może kilkadziesiat na ponad 6 tyś.prokuratorów-to żadne argumenty.Ci którzy przeszli w stan spoczynku z PK( niestety za mało) musieli bo inaczej groziło Trybunałem Konst, najchetniej posłalbym ich do rejonów ale ..prawa nabyte,tak wiec kolego nie manipuluj faktami.Co do świrów komentujacych na forum ,o którym piszesz ..to wystarczy tam zajrzeć.Poza tym mam wrażenie ,że dominują tam głownie proziobrowcy i tym podobni.Mylisz podstawowe pojecia o tolerancji ,dyskryminacji itp.Po prostu ta dziewczyna,mimo wspóczucia powinna pracować w innym prawniczym zawodzie,ale ty tego pułapu myslenia nie przeskoczysz bo najlepiej odejść od realizmu i rzucać inwektywy z poziomu wspólczucia na ludzka krzywdę.Coś mi to przypomina w ostatnim czasie , pewnych blizniaków i ich partyjkę.Pewnie tylko Ty masz prawo być obroncą skrzywdzonych asesorek.

  Odpowiedz
 • wera(2010-05-11 20:02) Zgłoś naruszenie 00

  bardzo trafnie armagedon. Zanim trafi się do okręgówki czy jeszcze wyżej trzeba swoje odsłużyć na rejonie i trochę oględzin miejsc zrobić a są to wypadki drogowe, zabójstwa, pożary, nagłe zgony i wiele innych zdarzeń. Są to najróżniejsze miejsca, ale nie wyobrażam sobie prowadzącego oględziny na wózku inwalidzkim. Taka osoba nie może pełnić dyżurów ponieważ nie mogłaby przeprowadzić oględzin co jest dość powszechną czynnością w czasie dyżuru. Poza tym jest rzecz jeszcze bardzie przyziemna a mianowicie budynki prokuratur i sądów. Na palcach rąk można policzyć budynki przystosowane dla osób niepełnosprawnych a zatem do sądu też taka osoba nie mogłaby chodzić. Zakres czynności prokuratorskich jakie mogłaby samodzielnie wykonywać jest zatem bardzo ograniczony. Poza tym ustawa o prokuraturze zawiera zapis, że osoba ubiegająca się o powołanie na stanowisko prokuratora jest zdolna, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków prokuratora i nie ma to mowy o pełnieniu obowiązków w ograniczonym zakresie. W prokuraturze nie ma stanowisk pracy chronionej. Prokuratura to jest służba i ubieganie się o nominację przez osobą niepełnosprawną jest tym czym byłoby żądanie przez osobą z dużą wadą wzroku aby została pilotem wojskowym. Współczuję.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane