Na podwyżkę czynszu można się nie zgodzić

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz10.05.2010, 03:00

Właściciele, podnosząc czynsze, muszą uzasadnić decyzję na piśmie i przedstawić kalkulację. Od wprowadzanych podwyżek lokatorzy mogą odwołać się do sądu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • zit(2010-05-10 10:01) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowny Panie Ministrze!
    Moze Pan wyjaśni mi skąd się wzięła cyfra 3% wartości odtworzeniowej do ustalania czynszy? Jakie w tym są koszty - za co i w jakim % ???
    Cyfra ta powinna mieć uzasadnienie a chyba jest wzięta z księżyca przez urzędników dawnego Urzędu Mieszkalnictwa w 1994r i powtarzana od 1994r .
    przez obecnych urzędników MI bez analizy - bo to wygodnie.
    Nikt na ten temat nic nie mówi a tylko powtarza się "małpuje"
    A wskaźnik wartości odtworzeniowej - to też nie odzwierciadla cen rynkowych - a jedynie kosztów budowy lokali w stanie deweloperskim i to ustalany na księżycowych danych przez wojewodów.
    Kiedy zacznie obowiązywać w Polsce podawanie współczynników realnych i jasnych a nie jak za czasów socjalizmu - z sufitów aby było wygodniej

    Odpowiedz
  • Warszawiak(2010-05-10 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    Tymczasem sądy oddalają pozwy lokatorów, jeśli czynsz po podwyżce jest niższy niż 3 proc. wartości odtworzeniowej. Sądy stoją na stanowisku, że taki czynsz nie podlega kontroli sądowej.
    I nie ma znaczenia to, czy wysokość czynszu odpowiada standardowi lokalu oraz to, czy właściciel podniósł ten standard czy nie.
    Obecnie więc lokatorzy mieszkań o niskim standardzie są wyjęci spod ochrony prawa!!!
    Gratulacje dla ustawodawcy.
    Gratulacje dla władzy sądowniczej.
    Wszak "Sprawiedliwość jest ostoją mocy i trwałości Rzeczypospolitej" cwaniaków.

    Odpowiedz
  • pb(2010-05-10 12:12) Zgłoś naruszenie 00

    Warszawiak,
    nic prostszego, weź sobie kredyt na 40 lat i będziesz na swoim.

    Odpowiedz
  • ur1952(2010-05-10 13:47) Zgłoś naruszenie 00

    Co wygra lokator odmawiając przyjęcia podwyżki czynszu? jak wynika z artykułu,rozwiązanie umowy,a w efekcie eksmisję.Dyskusja z gminnym urzędnikiem nic nie rozwiązuje,będzie cytował paragrafy,przedrukowywał przepisy z internetu i na okrągło twierdził że wszystko jest zgodne z prawem.Będzie blokował złożenie skargi w Samorządowym Kolegium Odwoławczym (tylko przez urzędnika można taką skargę złożyć) i po Roku bezsensownej wymiany pism odechce się lokatorowi walczyć,tyle może lokator.

    Odpowiedz
  • Wielebny(2010-05-10 15:48) Zgłoś naruszenie 00

    ciekawe, ja tu mam wiekszy zgryz, mianowicie kredyt dostac... Kilka bankow odeslalo mnie z kwitkiem ale jak patrze na oferte stokrotki z getin to zalapalbym sie na mieszkanie ktore nam sie podoba

    Odpowiedz