Rada gminy nie będzie decydować, ile na jej terenie może być licencji na przewóz osób taksówką – wynika z projektu nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, którego pierwsze czytanie odbyło się wczoraj w sejmowych Komisjach Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Projekt ten został skierowany do dalszych prac w podkomisji.

Zniesienie limitów na licencje taksówkowe nie oznacza, że nie będzie ich przyznawać gmina. Jednak propozycje przygotowane przez Platformę Obywatelską mają doprowadzić do sytuacji, w której każdy płatny przewóz osób samochodem osobowym będzie usługą taksówkową.

Kierowcy po zaliczeniu odpowiednich egzaminów nie będą już czekać na przyznanie im licencji po koledze, który np. przeszedł na emeryturę, lub na decyzję gminy o zwiększeniu puli licencji taksówkowych na jej terenie.

Taka sytuacja ma miejsce obecnie i doprowadziła do tego, że wiele osób zrezygnowało z czekania na przyznanie im licencji. Kierowcy obeszli więc prawo i zaczęli wykonywać przewóz osób zwykłym samochodem osobowym, który jedynie przypomina taksówkę. Mają mniejsze koszty działalności i w konsekwencji ceny mają bardziej konkurencyjne niż taksówkarze.