Można nie zgodzić się na drastyczną podwyżkę opłaty za użytkowanie wieczyste

autor: Daria Stojak30.03.2010, 03:00; Aktualizacja: 30.03.2010, 14:22

Na wniesienie opłaty rocznej użytkownicy wieczyści mają czas do jutra. Można się sprzeciwić aktualizacji opartej na niejasnych kryteriach wyceny. W postępowaniu odwoławczym to gmina musi udowodnić wzrost wartości nieruchomości.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • Nik(2010-03-30 05:08) Zgłoś naruszenie 00

    Jak zaufać swojemu państwu?
    Powiadają: prywatne jest piękne.
    Jak się złapiemy na piękne słówka - 5000% podwyzki opłat za te same dobra. Diabelska ekonomia

    Odpowiedz
  • moherówka(2010-03-30 12:15) Zgłoś naruszenie 00

    Niech szlag trafi tych ryżych złodziei z kld i po! Umieją tylko podnosić opłaty za wszystko! Tylko za mieszkanie mam w tym roku podwyżkę ponad 40 zł (nie liczę prądu i gazu)! A tzw. waloryzacja to niecałe 40 zł. Nie mogę się doczekać kiedy odsuniemy od władzy tych niedorobów z PO. Najgorszy rząd w historii Polski! Roztrwonili wszystko, dziura budżetowa jak rów mariański, dług przez 20 lat solidarnościowych rządów wzrósł ponad 20-krotnie. Nóż się w kieszeni otwiera kogo ci pryszczaci i lokatorzy z więzień wybrali.

    Odpowiedz
  • Dr Daniel Alain Korona(2010-04-03 21:45) Zgłoś naruszenie 00

    Większość podwyżek wieczystego użytkowania (przynajmniej w Warszawie) zostało dokonanych w ostatnich latach niezgodnie z prawem, co ujawniło Stowarzyszenie Interesu Społecznego na łamach SERWIS21 http://www.serwis21.salon24.pl i na swojej stronie internetowej www.pe2012-sis.blogspot.com. Otóż podwyżki dokonywał urząd dzielnicowy, który nie miał do tego uprawnień. A zatem można żądać w SKO stwierdzenia bezskuteczności podwyżki opłaty wieczystego użytkowania.

    Odpowiedz
  • kokpolikorona(2010-04-02 13:13) Zgłoś naruszenie 00

    Zarządzający tym krajem uzurpatorzy muszą mieć forsę na wojny i utrzymanie swoich popleczników. Polacy i Polska nie interesują tych władz.PRL-u wróć i zniszcz to towarzystwo.

    Odpowiedz
  • Jagna(2010-03-30 22:09) Zgłoś naruszenie 00

    Jak myślicie , dlaczego tę sprawę opisuje dzis kilka portali , a wcześniej była cisza ?
    Przecież decyzje o tych podwyżkach zapadły dużo wcześniej ?

    Odpowiedz
  • Aferał(2010-03-30 21:19) Zgłoś naruszenie 00

    Zanim Szanowni Państwo nauczycie się rozumu , to jeszcze bardzo dużo zapłacicie . Pan Marek Pluta też dobrze zapłacił panu rzeczoznawcy Zalewskiemu , ze swoich opłat , które grzecznie wnosi co roku do urzędu . I koło się zamyka . Aha ! Uważajcie na nazywanie naszej Ojczyzny "dzikim krajem" , bo grozi wam prokurator , który o mało co by zamknął Dżewieckiego - właśnie za to . Polska to dla nas cudowny kraj .

    Odpowiedz
  • Mieszkaniec - Marek Pluta(2010-03-30 18:19) Zgłoś naruszenie 00

    Rzeczoznawcy zrobili sobie przysłowiową "żyłę złota" - szczególnie z pan Zalewski pracujący dla warszawskiej Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Oceniając kamienicę przy Filtrowej 73 podał błędnie, że ma więcej pięter,
    że ma centralne ogrzewanie, że przystanek jest w odległości 400 m.
    (w rzeczywistości kilka przystanków w odległości 20 - 40 m.), nie uwzględnił że jest w rejonie wpisanym do rejestu zabytków (b. duże ograniczenia w dysponowaniu własnością) i hałas przekracza wszelkie dopuszczalne normy wg władz miasta. Uważa ciągle, że to nie ma wpływu na wycenę. Skandal!!!

    Odpowiedz
  • Lucia Libre(2010-03-30 16:50) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego opłaty nie są podzielone na raty???Gmina zasłania się ustawodawcą???A kim ma się zasłonić emeryt??Pani Waltz nie wstyd pani ??Chcielibyście wszystkie pieniądze na raz???Na kolejne nagrody ??To jest Wasz błąd nie regularność i brak konsekwencji w poczynaniach!!!Apeluje o wysyłanie pism i żądania uzasadnienia !!!Bunt Społeczeństwa zasypać urzędników pismami niech nam tłumaczą i wyjaśniają oni to kochają!!!My zwlekajmy z opłatami ODSETKI SĄ NIEWIELKIE!!!

    Odpowiedz
  • polak katolik(2010-03-30 16:39) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba wyjść na ulice i rozwalić to towarzystwo. To jedyne wyście. Trzeba się zebrać i zrobić rewolucję.

    Odpowiedz
  • K+M+B(2010-03-30 11:37) Zgłoś naruszenie 00

    Może by tak kościół zaczął płacić za nieruchomości i włości ratując "ojczyznę
    w potrzebie ..." dokąd tobędziemy na niego łożyć . Dopóki walczył on o
    przywileje udawał ,że występuje w imieniu wiernych . jak zagarnął włóści
    uzyskał zwolnienia z PIT ,CIT i księża nie podlegają pod prawo karne ani
    cywilne jawnie kpią sobie z biedy i naiwności rodaków ... Czas w którym
    wszystko wyjdzie na jaw się zbliża . W 20 lat póżnij... kardynałowie się zmienili
    i papież a fronda trwa !

    Odpowiedz
  • DFG(2010-03-30 07:35) Zgłoś naruszenie 00

    To talna bzdura jest napisana w tym artykule. To nie widzimisie gminy, że wartość nieruchomości wzrasta. Wycenę dokonuje rzeczoznawca majątkowy Natomiast stawka 1% wartości nieruchomości wynika z ustawy o gospodarce nieruchomościami uchwalonej przez posłów. Pan redaktor nie mający chyba pojęcia o takich przpeisach oraz o przepisach mówiących o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych pisze kolejne bzdury. Owszem zasadność wysokości opłaty musi udowodnić wójt, burmistrz, prezydent ale nie zrobi tego w inny sposób jak odniesienie się do opinii niezależnego rzeczoznawcy. Waloryzowanie wartości nieruchomości nakazuje gminom ustawa. Rzeczoznawcy są wybierani w przetargach i są niezależni - mają swoją wiedzę i wójtowi nic do tego co napiszą. Natomoast wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste to wynik pracy biegłego oraz zapisy ustawy o gospdoarce nieruchomościami. Natomiast jeżeli wójt zaniecha aktualizacji opłaty za użytkowanie wieczyste, to grozi mu podanie do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych za nieuzasadnione uszczuplenie dochodów gminy. Jak ktoś pisze i nie wie co pisze, jest zatwardziałym przeciwnikiem wszelkich urzedników to pisze bzdury. Tak jak pan redaktor.

    Odpowiedz
  • ZPJ(2010-03-30 11:33) Zgłoś naruszenie 00

    łatwo sie mówi, że wartośc nieruchomości wzrasta i jest potrzeba jej urealnienia. Tylko powstaje pytanie kto za to wszystko ma zapłacić? Oczywiście władza gminna odpowie - szary obywatel. Tak, tylko jemu nie wzrasta skokowo płaca o 5600%. To może władza lokalna zacznie budować dzielnice slumsów, ponieważ przeciętnego obywatela wkrótce nie będzie stać mieszkać w normalnej dzielnicy, na zwykłym osiedlu. A tak na marginesie w tym roku będziemy mieli wybory samorządowe. Warto więc wiedzieć, dla dokonania właściwego wyboru, kto nas tak perfidnie urządził.

    Odpowiedz
  • J.M(2010-03-30 10:55) Zgłoś naruszenie 00

    We Wrocławiu opłata za udział 10% w starej kamienicy z 56zł wzrosła do 570zł za rok, bez komentarza.

    Odpowiedz
  • Emeryt Zbyszek(2010-03-30 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    Emeryt Mam rozprawe w sadzie,bo Wojskowa Agencja Mieszkaniowa zarzadzajaca w imieniu Skarbu Panstwa nieruchomoscia wyrazila sprzeciw do Orzeczenia Samorzadowego Kolegium Odwolawczego.Musialem wniesc oplate sadowa zeby odbyla sie rozprawa sadowa.Przed rozprawa poprzez Sad radca prawny WAM rozeslal pismo do urzytkownikow wieczystych w formie zastraszenia ze to my musimy poniesc koszty rzeczoznawcy sadowego.Jakim prawem w/w radca poucza sad i nas kto ma poniesc koszty rzeczoznawcy.Pan dyrektor W.A.M. pomimo,ze ma na etacie radce prawnego,wynajal na rozprawe przeciwko mnie adwokata oczywiscie za pieniadze z naszych podatkow,czyli przeciwko mnie wystepuje adwokat oplacony miedzy innymi przez samego mnie.Dlaczego dyrektor nie oplaci go ze swojej nie malej pensii Czy ja zyje w normalnym Panstwie?

    Odpowiedz
  • Krzysztof(2010-03-30 08:34) Zgłoś naruszenie 00

    Podwyżki opłat za wieczyste użytkowanie jest traktowane jako dochody własne gminy. Problem polega ja skokowej wielkości tej podwyżki. Tłumaczenia Pani Urszuli Majewskiej z Wydziału Organizacyjnego Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy mają pewne podstawy ekonomiczne lecz ja bym zadał pytanie dlaczego gminy nie dokonują szacunku nieruchomości np. raz na 3 lata ,tylko raz na 20 lat?. Skala podwyżek była by mniejsza i możliwa do spłaty. Gminy powinny poinformować wszystkich swoich mieszkańców, dlaczego szacunku nie robiły częściej. Rzeczoznawcy majątkowi działają na runku od nieruchomości od wielu lat i proste tłumaczenie, że są zaległości są w mojej opinii niewystarczające. Zbyt łatwo przychodzi tego typu tłumaczenie. Odwołanie do Kolegium Odwoławczego ws. zbyt wysokich opłat ma małe szanse powodzenia, ze względu na fakt iż gmina zawsze będzie się tłumaczyć potrzebą posiadania środków finansowych na szkoły, drogi itp. W zderzeniu z urzędem szary obywatel (właściciel) nie ma zbyt wielu szans na udowodnienie swoich racji. Nie jest tajemnicą, że gminy posiadają zaufanych rzeczoznawców, którzy zawsze udowodnią celowość maksymalnej podwyżki związanej z opłatą za wieczyste użytkowanie. Sposób wyceny nieruchomości jest bardzo subiektywny i zależy tylko i wyłącznie od zdolności każdego rzeczoznawcy majątkowego.

    Odpowiedz
  • Jarek(2010-03-30 08:01) Zgłoś naruszenie 00

    wieczyste użytkowanie to wymysł komuny. POwinno się to zlikwidować.
    Albo się jest właścicielem albo nie nie.

    Odpowiedz
  • he...(2010-03-30 07:41) Zgłoś naruszenie 00

    To już nie są CUDA, ale prawdziwe jaja jakie robi sobie władza z obywatela!
    Swojakom opłaty się obniży, do pozostałych wyszle komornika!
    No ale jak się głosuje na lodziarzy, to nie powinno dziwić, na czymś te lody trzeba kręcić i czyimś kosztem!
    Tak prywatnie, to zastanawiam się na kogo głosowali właściciele tej drukarni... jeśli tak jak myślę, to powinni być zadowoleni!

    Odpowiedz
  • bzyk.(2010-03-30 09:02) Zgłoś naruszenie 00

    tylko oprzy wywłaszczaniu czyli wypeirdalaniu ludzi z działek za ceny terenow rolnych o ***** tak tano o **** tak drogo.

    Odpowiedz
  • Prawda(2010-04-14 09:51) Zgłoś naruszenie 00

    To jest draństwo. Specjalnie za rzekomą złotówkę oddali nam mieszkania na właśność żeby teraz podwyższać koszty za użytkowanie wieczyste i nabijać sobie budżet. Teraz to nie pozbieramy się z rozumem, każdego roku będą ustalać sobie opłaty jakie będą chcieli.

    Odpowiedz