Prezydent Lech Kaczyński powołał dziś Andrzeja Seremeta na stanowisko prokuratora generalnego. Nowy prokurator generalny rozpocznie swoje urzędowanie 31 marca.

"Chciałbym zacząć od gratulacji. Serdecznie gratuluję. Obejmuje pan na okres 6 lat funkcję niezmiernie wręcz odpowiedzialną. I w całkowicie zmienionych okolicznościach. Czas pokaże, czy te zmiany będą zmianami słusznymi" - mówił prezydent podczas uroczystości mianowania Seremeta w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent przypomniał, że nie był zwolennikiem rozdziału prokuratury od ministerstwa sprawiedliwości. "Sejm Rzeczypospolitej ma jednak władzę ustawodawczą i z tej władzy zmieniając ustawę skorzystał" - dodał.

Nowy prokurator generalny będzie pierwszą od 20 lat osobą pełniącą tę funkcję po jej oddzieleniu od stanowiska ministra sprawiedliwości. W piątek prezydent zdecydował, że to Seremet - sędzia Sądu Apelacyjnego w Krakowie - będzie prokuratorem generalnym. Kontrkandydatem Seremeta był urzędujący prokurator krajowy Edward Zalewski. Obu przedstawiła prezydentowi Krajowa Rada Sądownictwa.