Decyzja miała być już wczoraj

Jeszcze wczoraj szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak nie wykluczył po południu, że prezydent jeszcze tego dnia podejmie decyzję o wyborze prokuratora generalnego. W środę Lech Kaczyński powiedział PAP, że decyzję w tej sprawie ogłosi właśnie w czwartek.

Stasiak zapewnił w rozmowie z dziennikarzami, że prezydent podejmie decyzję w sprawie wyboru prokuratora generalnego w przewidzianym terminie. Termin ten upływa 7 marca. Dopytywany powiedział, że "może jeszcze dzisiaj ta decyzja" zapadnie.

Jednocześnie Stasiak podkreślił, że to jest bardzo trudna decyzja, gdyż mało jest postanowień tak ważnych dla bezpieczeństwa obywateli, jak wskazanie przez prezydenta nowego prokuratora generalnego. Dodał, że prezydent oczekuje od prokuratora generalnego "rzetelności, doświadczenia i merytoryczności".

Prezydent spotykał się z kandydatami na urząd prokuratora generalnego. Według informacji PAP zbliżonych do otoczenia prezydenta, w czwartek Lech Kaczyński rozmawiał z Seremetem.

12 lutego Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że rekomendację Rady Prokuratorów otrzymał Seremet. Opinia została przekazana prezydentowi, ale nie jest dla niego wiążąca.

Zgodnie z ustawą o prokuraturze, prezydent powołuje prokuratora generalnego na 6-letnią kadencję. 31 marca zacznie obowiązywać rozdzielenie Ministerstwa Sprawiedliwości od prokuratury