Do kodeksu karnego powróci kwalifikowane zabójstwo

autor: Katarzyna Wójcik- Adamska05.03.2010, 03:00; Aktualizacja: 05.03.2010, 15:50

Za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem będzie znów groziła kara pozbawienia wolności od lat 12, kara 25 lat pozbawienia wolności albo dożywocie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • Wujo(2010-03-05 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    "zwykłe morderstwo" ? Morderstwo to typ kwalifikowany zabójstwa. Poczytajta trochę.

    Odpowiedz
  • ja(2010-03-05 08:55) Zgłoś naruszenie 00

    morderstwo? Poczytaj i to nie trochę. Znajdź słowo morderstwo w kodeksie karnym i wskaż artykuł. czekam

    Odpowiedz
  • XL(2010-03-05 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    Za morderstwo od 12 lat? Dlaczego nie 25 lub dożywocie?

    Odpowiedz
  • prawnik(2010-03-05 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    Za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem powinno być 25 lat pozbawienia wolności albo dożywocie. Niższe kary są rażąco nieadekwatne.

    Poza tym powinna być większa swoboda w kształtowaniu kar pozbawienia wolności. Dlaczego nie można wymierzyć np. 40 lat p.w.? Dość często 25 lat jest zbyt łagodne a dożywocie zbyt surowe.

    Odpowiedz
  • heleł(2010-03-05 11:38) Zgłoś naruszenie 00

    drogi autorze? z jakiego artykułu wynalazłeś słowo MORDERSTWO? w prawie nie ma takiego słowa

    Odpowiedz
  • Lili Vanili(2010-03-05 11:43) Zgłoś naruszenie 00

    Za tzw. zabójstwo kwalifikowane absolutnie nie może być przewidziana jedynie kara 25 lat pozbawienia wolności lub dożywocie, już choćby z tego względu, że zgodnie z art. 14 § 1 k.k. sąd wymierza karę za usiłowanie w granicach zagrożenia przewidzianego dla danego przestępstwa. To samo tyczy pomocnictwa i podżegania (art. 19 § 1 k.k.). Może więc zajść taka sytuacja, że sprawca usiłował dokonać tzw. kwalifikowanego zabójstwa, ale zrobił to nieudolnie (np. broń palna w ogóle się do tego nie nadawała) i sąd musiałby mu wymierzyć karę co najmniej 25 lat pozbawienia wolności. Nie sądzę, żeby odpowiadało to poczuciu sprawiedliwości. Rzeczywistość jest taka, że życie przynosi nawet najbardziej nieprawdopodobne stany faktyczne i rozsądny ustawodawca musi to dostrzegać. Dlatego też za nowelizację Kodeksu karnego nie mogą brać się laicy, bo po prostu brak im wyobraźni przy uchwalaniu przepisów.

    Odpowiedz
  • jackie(2010-03-05 13:53) Zgłoś naruszenie 00

    Lili Vanili

    spójrz na 14 par.2 i 19 par.2... za usiłowanie sąd moze nadzwyczajnie złagodzić karę a nawet odstąpić od jej wymierzenia, a w przypadku pomocnictwa nadzwyczajnie złagodzić karę. Więc sąd wcale nie jest zmuszony przy obecnym uregulowaniu wymierzać kary 25 lat pozbawienia.

    pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • ref.(2010-03-05 14:50) Zgłoś naruszenie 00

    jackie...
    a jak złagodzić karę 25 pw ?? to jest kara samoistna... więc art. 60 par 6 pkt 1 odpada... to tak samo jakby wymierzyć 1/3 dożywotniego pw...

    swoją drogą sądy powinny mieć możliwość wymierzania kar pomiędzy 15 a 25 lat, a może i powyżej 25...

    Odpowiedz
  • Lili Vanili(2010-03-05 16:23) Zgłoś naruszenie 00

    do 7 i 8
    Problem nadzwyczajnego złagodzenia samoistnej kary 25 lat pozbawienia wolności istotnie jest kontrowersyjny, bo Kodeks karny nie zawiera wprost takiej możliwości, aczkolwiek z orzecznictwa SN wynika, że taka możliwość wykluczona nie jest. Moim zdaniem nie zmienia to jednak stanu rzeczy, że w pewnych sytuacjach nawet nadzwyczajnie złagodzona kara do 8 lat i 3 miesięcy może być zbyt surowa np. przy usiłowaniu nieudolnym, kiedy w istocie nie było żadnej szansy by nastąpiło dokonanie zabójstwa, a takie stany faktyczne wcale nie są tylko akademickie.

    Odpowiedz
  • mmm(2010-03-05 16:45) Zgłoś naruszenie 00

    a co w wypadku art.10 k.k i wymiarzania kary niepełnoletnim jak zwykle niedouczeni posłowi oraz ministerstwo zapomina o szczegółach :)

    Odpowiedz
  • xcs(2010-03-05 20:19) Zgłoś naruszenie 00

    A czy najniższa kara nie powinna być tu 15 lat ? I galanteria prawnicza, o której mówiono w zapytaniu do TK byłaby zachowana. A zresztą - TK wcale nie zajmował się zgodnością z Konstytucją ,,płaskości" regulacji kwalifikowanego zabójstwa,a tylko sposobem uchwalenia zmiany.

    Odpowiedz