Premier ogłosił plan zmian w konstytucji: mniej posłów i senatorów, koniec immunitetu

12.02.2010, 12:47; Aktualizacja: 12.02.2010, 15:22

Zmniejszenie liczby posłów z 460 do 300, senatorów ze 100 do 49, wzmocnienie władzy wykonawczej, odrzucanie prezydenckiego weta przez Sejm bezwzględną większością głosów - to niektóre założenia nowelizacji konstytucji, które przedstawił premier Donald Tusk.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (52)

  • Eugeniusz - Emeryt(2010-02-12 13:55) Zgłoś naruszenie 00

    Propozycje pod publikę. Nie wierzę, że zgodzą się pozbawić siebie immunitetu. Co zaś dotyczy ograniczeń Prezydenta, to zapewne jest dążeniem do stworzenia sytemu Kanclerskiego, a Kanclerzem chce zostać Tusk!!! Ha,Ha,Ha, a może mu sie to uda??? Patrząc na nasze społeczeństwo, może tak.

    Odpowiedz
  • Janeczek(2010-02-12 14:13) Zgłoś naruszenie 00

    Jeszcze z dziesięć obietnic typu : mamy projek, a nawet plan zmiany Konstytycji na pewno tusk złoży, mimo że tusk dokładnie wie, że bez zgody PSL-u i PiS-u zmian nie będzie. Nowe obietnice, to metoda odwracania uwagi opinii publicznej od zdarzeń dla rządu niekorzystnych. Zamiast roztrząsać jakąś wpadkę rządu, często i gęsto pospolite szkodnictwo, to społeczeństwo i media zajmują się tym nowym zagadnieniem, sprytnie dobranym przez tuska. Składanie obietnic przez tuska stało się narzędziem zarządzania polityczną agendą dnia. Platforma stara się wokół nich koncentrować uwagę opinii publicznej, a tym samym określać przedmiot publicznego dyskursu. Do tego dyskursu dostosowują się partie opozycyjne i nie są w stanie przekonać do siebie nowych wyborców, bo tańczą w rytmie narzuconym przez tuska. Media też w koło za tuskiem to samo paplają i tak leci tydzień po tygodniu - do wyborów.
    P.S
    Premier powiedział, że chce skończyć z "bezkarnością" posłów, którzy zasłaniają się immunitetem, tylko bezczelnie pomija wyczyn swoich kolesi, jak ćpun w senacie sam chciał zrzec się imunitetu a jego kumple nie pozwolili na taki gest !

    Odpowiedz
  • aa(2010-02-12 14:13) Zgłoś naruszenie 00

    Nie trzeba patrzeć w kalendarz żeby wiedzieć, że idą wybory. Oddamy swoje głosy jak zmiany WEJDĄ W ŻYCIE!

    Odpowiedz
  • TYLKO TUSK LIBER ALES(2010-02-12 14:16) Zgłoś naruszenie 00

    ALES FULL SŁOŃCE TYLKO JEDNO A GDZIE DEMOKRACJA I RÓŻNICE POGLĄDÓW

    Odpowiedz
  • endriu(2010-02-12 14:25) Zgłoś naruszenie 00

    gut job!

    Odpowiedz
  • szwejk(2010-02-12 14:34) Zgłoś naruszenie 00

    Premierze ! karnawał się skończył ! " po owocach Go poznacie" Czekamy na wyniki Pana pracy , a póżniej Pana ocenimy

    Odpowiedz
  • szwejk(2010-02-12 14:42) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Premierze. Proszę nie śmiać się z inteligencji rodaków.
    1. Ma pan kłopoty z koalicjantem
    2. Nie ma Pan szans na uzyskanie większości 2/3 w Sejmie
    3. Jeżeli ma Pan zdolności do tworzenia bajek, opowiadań , proszę bardzo, może na tym polu odniesie Pan sukcesy

    powodzenia

    Odpowiedz
  • anty wiktor(2010-02-12 15:19) Zgłoś naruszenie 00

    spoko dzisiaj zajrzałem na oficjalną stronę internetowa PIS a tu w sondażu PO Miażdży PIS wszystko jest w normie. nawet posłowie PIS nie kwestionują sondaży.naród to PO przynajmniej zdrowsza jej cześć.

    Odpowiedz
  • Konrad Walenrod(2010-02-12 15:33) Zgłoś naruszenie 00

    Tym razem idziemy do urn POgrzebowych Platformy Obludnikow.Czas zywotnego bandytyzmu sie skonczyl.Kazda wladza na hitlerowski czy stalinowski wzor sie konczy POgrzebem.

    Odpowiedz
  • do 9(2010-02-12 15:35) Zgłoś naruszenie 00

    ad meritum 9) OK? Wiesz komisarzu z PO co to jest "ad meritum"?

    Odpowiedz
  • wyborca(2010-02-12 15:35) Zgłoś naruszenie 00

    Z Senatu powinni być wykluczeni przestępcy i aferałowie . To pierwszy warunek , aby reforma się przyjęła .

    Odpowiedz
  • do komisarzy z PO(2010-02-12 15:37) Zgłoś naruszenie 00

    W instrukcja do Mlodych Demokratów , w razie kłopotliwych tematów , radzą , żeby podawać sondaże. W to , co POmatołkowie najbardziej wierzą. :)) I 9) ni w pieć , ni w dziesięć powtarza sondaże , by , jak jego starsi koledzy w 2005 roku , kiedy to również epatowano nas sondażami , z których wynikalo , że PO wygra wybory parlamentarne a Prezydentem , na bank , zostanie Tusk , przy następnych wyborach nabawić się traumy.Bo i PO nie wygra wyborów parlamentarnych , a Tusk , na bank , nie zostanie Prezydentem.

    Odpowiedz
  • TW(2010-02-12 15:39) Zgłoś naruszenie 00

    wszyscy komisarze z PO sie napalaja kto wygra..pragne przypomniej co bylo 4 lata temu...kto mial byc Prezydentem a kto Piemierem..juz sobie gratulowano..nie pamietacie?..to macie krotka pamiec!!, i co?...minki co niektorym zzedly...Pozniej wszystkie pracownie sandazowe nabraly wody w usta ..ze pomylily sie o..9, i wiecej procent!! wiec spokojnie z tymi typami...

    Odpowiedz
  • xxx(2010-02-12 15:42) Zgłoś naruszenie 00

    Jak sie ktos upije, to się o nim mowi: napompowany, jak sondaże Platformy, he,he!

    Odpowiedz
  • jodyna2000(2010-02-12 15:45) Zgłoś naruszenie 00

    Naczelny planista.Ciekawe co jeszcze zaplanują dla nas.Pewno dobrobyt w 3000 roku:)

    Odpowiedz
  • jodyna2000(2010-02-12 15:51) Zgłoś naruszenie 00

    Co to za pomysły.Proszę przemyśleć moje; Sejm-320 posłów Senat -likwidacja powiaty -likwidacja.Liczba radnych pomniejszona.Posłowie najwyżej dwie kadencje i wybory bezpośrednie.Najbogatsi podatek 80%.ZUS niech płacą wszyscy.

    Odpowiedz
  • wiktor(2010-02-12 15:58) Zgłoś naruszenie 00

    Składanie obietnic przez tuska stało się narzędziem zarządzania polityczną agendą dnia. Platforma stara się wokół nich koncentrować uwagę opinii publicznej, a tym samym określać przedmiot publicznego dyskursu.
    Jeszcze z dziesięć obietnic typu mamy projek a nawet plan na pewno złoży do końca roku tusk osobiście a po pięć obietnic jego kumple z rządu.
    Platfusy bez zgody PSL-u moga tylko obiecywać.

    Odpowiedz
  • Zamiast senatu - GRUPA EKSPERTÓW.(2010-02-12 16:26) Zgłoś naruszenie 00

    Posłów od 3 do 5 w zależności od wielkości województwa.

    Odpowiedz
  • Klemens(2010-02-12 16:28) Zgłoś naruszenie 00

    Propozycje premiera idą w dobrym kierunku.W sejmowej debacie wiele kwestii zostanie uściślone i dopracowane.Nic nie wspomina premier o jednomandatowych okręgach wyborczych.

    Odpowiedz
  • do Klemensa(2010-02-12 17:08) Zgłoś naruszenie 00

    Klemens ale to tylko obietnice i nic wiecej.. takich obietnic PO mamy bez liku i żadna nie została zrealizowana.
    Po co wiec PO obiecuej mając swiadomośc, że pomysl ni ebędzie zrealizowany? Znowu tylko PR?
    Na obietnicach Tuskowi juz zeszło 3 lata

    Odpowiedz