Dla jakich budynków konieczne jest świadectwo energetyczne

autor: Arkadiusz Jaraszek21.01.2010, 03:00

Od 1 stycznia 2010 r. wszystkie budynki sprzedawane lub wynajmowane powinny posiadać świadectwo energetyczne. Także te z rynku wtórnego. Jeżeli kupujący mieszkanie zażąda tego dokumentu, to bez jego przedstawienia właściciel nie będzie mógł sprzedać swojej nieruchomości.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • Idiotyzm! Dla wydarcia kolejnych naszych pieniędzy(2010-01-21 07:56) Zgłoś naruszenie 00

    z naszych pustych juz kieszeni!!!
    Nic poza tym.

    Odpowiedz
  • _autor(2010-01-21 09:28) Zgłoś naruszenie 00

    Widziałem świadectwo energetyczne dla nowo wybudowanego komplekru magazynowo biurowego, gdzie są stanowiska pracyi mieszkanie. Z treści nic nie wynika. Wogóle nie ujęto zmian konstrukcji ocieplenia i wentylacji, które generalnie zmieniły energetykę budynku. Po co i dla kogo to jest - nie wiem. Na pewno ten dokument w niczym nie pomaga ewentualnemu nowemu nabywcy. Jak w takim razie wygląda nadzór nad tą radosna twórczością papierów ? Kto zmusi tego specjalistę do porządnej pracy, bo przecież inwestor nie musi się na tym znać.

    Odpowiedz
  • wjw(2010-01-21 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    Może by wprowadzić świadectwa rozumu dla polityków i urzędników ?
    Kolejna papierowa fikcja ale ile za to można wziąć kasy !
    To "przyjazne państwo" jest coraz bardziej złodziejskie.

    Odpowiedz
  • polak(2010-01-21 20:56) Zgłoś naruszenie 00

    Proponuję obowiązkowe badania psychiatryczne i psychologiczne obecnych polityków i ludzi ich wspierających celem eliminacji bezpośredniego zagrożenia dla struktur państwowych i samorządowych, a przy najbliższych wyborach wszystkich chętnych na samorządowe i państwowe posady z wyboru i z nominacji

    Odpowiedz
  • ŚWIADECTWA ENERGETYCZNE – TO SPRAWA CBA PROKURATYR(2010-01-22 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    Mylicie się szanowani przedmówcy co do tego, że wprowadzenie obowiązkowych świadectw energetycznych dla wszystkich budynków a nie tylko nowo powstających to idiotyzm.
    Tak nie jest. To celonowe, zaplanowane działanie. Bardzo korzystne dla pewnych kręgów. Nie tylko tych, którym w sposób znakomity poszerza się rynek usług ale i tych, którzy zainteresowani są obniżeniem konkurencyjności cenowej mieszkań oferowanych na rynku wtórnym.
    Przy tym skoro dla każdego postronnego obserwatora jest oczywiste, że coś tutaj jest nie w porządku to dziwi dlaczego organy ochrony prawnej, nie dostrzegają problemu a politycy ze wszystkich partii nabierają dziwnie wody w usta.
    Pomyślcie.

    Odpowiedz
  • Dokładny(2010-01-22 09:47) Zgłoś naruszenie 00

    Rozliczajac zużycie ciepła z zastosowaniem tzw. podzielników (zaprzeczenie wiedzy o termostatyce i termokinetyce przez Polski Komitet Normalizacyjny, administratorzy w oparciu o art45a Prawa Energetycznego wprowadzają wspłczynniki tzw. komfortu cieplnego lokalu (położenie w budynku). Autorzy tych współczynników są anonimowi. Jak takie podejśćie ma się do obowiązku świadectw energetycznych? Ustawodawcę ten problem nie interesuje. Z tych współczynników wynikają ulgi sięgajace 50%. Jak w takim budynku ustalić lokal przeciętny? Niech dalej rozkwita polska legislacja i praworzadność.

    Odpowiedz
  • propaganda(2010-01-22 11:50) Zgłoś naruszenie 00

    co za POpie...ne przepisy!!! Ta frakcja wymyśla je tonami...a my musimy je stosować...bo nikt z tego POspólstwa nie POtrafi myśleć logicznie z udziałem głowy...a nie kieszeni!!!

    Odpowiedz
  • internauta(2010-01-22 19:00) Zgłoś naruszenie 00

    W naszym kraju panuje dymokracja, więc nie dziwcie się ludziska, że władza Was uciska!

    Odpowiedz
  • Hazard(2010-01-23 10:39) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawy jestem kto spośród polityków był pierwszym który lobbował wprowadzenie takich przepisów i jego powiązania ze światem biznesu. Czy tym tematem nie powinny się zająć odpowiednie służby. Słuchając wypowiedzi niektórych polityków w Sejmie to można w wielu przypadkach wyczuć że dobro Polaków jest im dalekie. Przede wszystkim liczy się mamona.

    Odpowiedz
  • Wiktor(2010-01-23 21:06) Zgłoś naruszenie 00

    Kupa kasy wywalona na dwie strony papieru i ważnego w dodatku 10 lat . Robiłem niedawno je przy odbiorze budowy. A osoba je sporządzająca w ogóle nie miała pojęcia o budownictwie. W zasadzie co jej powiedziałem to miałem.

    Odpowiedz
  • JS(2010-01-25 22:10) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież to jest totalna fikcja i papierotechnika kosztowna dla obywateli.
    Przypominam ,że zgodnie z prawem budowlanym i przepisami wykonawczymi w postaci Rozp. MI tzw.warunkami tachnicznymi ,EN PN,przepisami MSWiA , budynek ma te normy spełniać. Skoro projekt budowlany został wykonany i sprawdzony przez uprawnionych projektantów , nadzór bud. i archtektoniczny sprawdził , wydał pozwolenia na budowę UG i póżniej na użytkowanie wg art 56 Pr.bud. to ca ma tu do oceniana inspektorek po kursikach jako kontroler wszystkich branż , słabszy od specjalistów branż proj.arch. , konstruktorów itp.Zgadzam się to jest zafundowana nam czysta kosztowna fikcja przez Rząd. Jak można mieć wątpliwości i nakazywać kolejną kontrolę tzn. że organy wydające zezwolenia nie znały się na rzeczy lub nie wiedziały co robią. Te wszystkie dane powinno się sprawdzać na etapie projektu i wydawania pozwoleń. Co ma zrobić właściciel wybudowanego przez SM mieszkania jak coś będzie żle. Czy teraz on np.ekonomista nie znajacy wymagań bud. ma na własny koszt wszytkich poprawiać a gdzie zaufanie do organów Państwa na które płaci podatki.

    Odpowiedz
  • bgr(2010-01-26 16:37) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejne UE-rozboje. ..."Jak jeszcze oskubać obywatela"...Okradanie w świetle ..."prawa"...

    Odpowiedz
  • propaganda(2010-01-27 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    a czy to na pewno unijne wymogi??? Bo co róż okazuje się, że POwołując się na UE załatwia się...swoje POtrzeby... coś w stylu strażaka w każdej firmie...Dobra wypowiedź "11 JS" kontrola kontroli, kontrolą pogania i to za dużą kasę!!!

    Odpowiedz
  • michał(2010-02-16 22:14) Zgłoś naruszenie 00

    niestety jest kolejna męcząca biurokracja. zobaczymy czy pomoże to naszej ochronie środowiska. znalazłem odpowiedzi na niektóre zadane pytania na stronce http://www.certo-went.pl/certyfikaty.html

    Odpowiedz
  • Dariusz(2010-03-11 20:33) Zgłoś naruszenie 00

    Chciałbym poinformować, że pomysł na świadectwa energetyczne nie narodził się w głowach naszych polityków, a szkoda. W czasach kiedy wszyscy zastanawiamy się nad ociepleniem klimatu, nad kosztami jakimi jesteśmy obciążani z tytułu kosztów utrzymania budynków, koszt wykonania świadectwa jest po prostu śmieszny. Jestem w stanie założyć się, że próbę dyskredytowania tego dokumentu, podejmują deweloperzy a także pośrednicy w handlu nieruchomościami, którzy ceny nieruchomości wyciągają z palca. Chciałbym powiedzieć, że właściwie wykonane świadectwo jest jedną form kontroli wykonawcy, a także daje podstawy do realnej wyceny wartości nieruchomości. W swoich doświadczeniach rzadko spotykam się z negacją tego wymogu przez inwestorów indywidualnych, tzn osób budujących własny dom. Uważam, że świadectwo energetyczne budynku wykonane profesjonalnie, podaje istotne informacje dotyczące obiektu oddawanego do użytku. Chciałbym także uświadomić wszystkim że zużycie energii przez gospodarstwa domowe stanowi około 40% całego zużycia energii. Chyba jest o co walczyć.

    Odpowiedz