W Polsce na jednego prawnika przypada 1012 mieszkańców. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba adwokatów wzrosła o jedną trzecią.
W ciągu ostatnich pięciu lat odnotowano wzrost liczby adwokatów aż o jedną trzecią, zaś do 2013 roku ma się ona powiększyć o kolejne 50 proc. Takie dane podała na wczorajszej konferencji Naczelna Rada Adwokacka.
Zgodnie z Dyrektywą 98/5/EC w naszym kraju na jednego prawnika posługującego się tytułem zawodowym przypada obecnie 1012 mieszkańców. Oznacza to, że Polska zajmuje dwunaste miejsce w Unii Europejskiej pod względem dostępności pomocy prawnej, wyprzedzając Holandię, Francję czy Irlandię. Biorąc pod uwagę obecnych aplikantów, do 2013 roku na jednego przedstawiciela palestry ma przypadać 755 mieszkańców.
Przedstawiono również wyniki samorządowych egzaminów zawodowych, które zostały zakończone 30 grudnia 2009 r. W całym kraju do egzaminów przystąpiło 1007 osób. Wynik pozytywny uzyskało 781 z nich, co stanowi 78 proc. zdających.
Naczelna Rada podkreśliła, że powyższe wyniki znacznie różnią się od uzyskanych przez kandydatów, którzy nie odbyli aplikacji. Spośród 79 zdających pomyślny rezultat uzyskały 22 osoby, co stanowi 28 proc.
– Porównanie wyników egzaminów samorządowych i państwowych świadczy o tym, że to aplikacja przygotowuje najlepiej do zawodu adwokata – wskazała Joanna Agacka-Indecka, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.
NRA skrytykowała również przedstawione przez Ministerstwo Sprawiedliwości założenia projektu ustawy o zawodzie adwokata.