Środowisko prawnicze pozytywnie odnosi się do pomysłu wykonywania przez adwokatów zawodu w ramach stosunku pracy.
Odmienność uprawnień zawodowych polskich radców prawnych i adwokatów nie jest zrozumiała dla zwykłych obywateli i kontrahentów zagranicznych. Ponadto w innych państwach europejskich nie funkcjonują równolegle dwa samorządy i dwa zawody prawnicze, których zakres działania jest tak bardzo zbliżony. Dlatego też coraz częściej mówi się o połączeniu zawodów adwokata i radcy prawnego.

Ta sama jakość i cena

Zarówno radcowie prawni, jak i adwokaci są zdania, że połączenie nie wpłynie ani na obniżenie jakości świadczonych usług, ani na wysokość wynagrodzeń prawników.
– Ceny usług prawniczych już od długiego czasu kształtuje rynek. I raczej nie ma tu znaczenia, czy pomoc prawną świadczy adwokat czy radca prawny – uważa radca prawny Krzysztof Bramorski, partner zarządzający w Kancelarii BSO Prawo & Podatki.

Etat dla adwokata

Połączenie zawodów będzie jednak wiązało się z pewnymi zmianami. Dużo kontrowersji wywołuje kwestia umożliwienia adwokatom wykonywania zawodu w ramach stosunku pracy. W chwili obecnej taką możliwość mają tylko radcowie prawni.
– Wydaje się, że stosunek pracy wiążący adwokata z pracodawcą nie wykluczałby skuteczności jego działania – mówi Tomasz Ośko, adwokat z kancelarii adwokackiej Connexus.
Podobnego zdania są radcowie prawni.
– Wiele adwokatur, m.in. w Niemczech, Holandii, Irlandii, przewiduje możliwość zatrudniania adwokatów w formie umowy o pracę – wskazuje Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Z drugiej strony stosunek pracy łączy się z ograniczeniem niezależności. Jego cechą charakterystyczną jest bowiem wykonywanie działań pod kierownictwem pracodawcy, a klient musi mieć świadomość, że adwokat nie będzie w żaden sposób ograniczony w działaniach na jego rzecz.



Sprawy karne dla radców

Jeżeli dojedzie do połączenia, radcom prawnym przybędzie obowiązków. Od tego momentu bowiem uzyskają prawo do reprezentowania stron w sprawach karnych. Zdaniem adwokatów musieliby jednak podnieść swoje kwalifikacje w tej materii.
– Radcowie prawni, jeżeli mieliby uzyskać uprawnienia do obrony w sprawach karnych, musieliby przejść dogłębne szkolenia przed rozpoczęciem tego rodzaju działalności – mówi Tomasz Ośko.
Innego zdania są sami radcowie.
– Elementy prawa karnego od lat są częścią egzaminów radcowskich. Nie jestem natomiast zwolennikiem wprowadzania przymusu zajmowania się sprawami karnymi, choćby w formie obowiązkowych urzędówek – uważa Krzysztof Bramorski.
Można by ten problem rozwiązać, wprowadzając listy radców chętnych do reprezentowania stron w sprawach karnych.

Reklama usług

Oba zawody znacząco różnią się w kwestii podejścia do reklamowania swoich usług. Znacznie bardziej liberalni są radcowie prawni. Kodeks etyki radcy prawnego nie zabrania wprost stosowania reklamy. Wskazuje jedynie, że radcowie mogą pozyskiwać klientów w sposób zgodny z prawem, dobrymi obyczajami i godnością zawodową.
Adwokaci w kwestii reklamy mają bardziej związane ręce niż radcowie. Zamieszczanie przez nich informacji o swojej działalności w internecie jest dopuszczalne w bardzo ograniczonym zakresie.
Wydaje się, że po połączeniu samorządów zasady dotyczące reklamy adwokatów powinny zostać złagodzone. Wyjdzie to na dobre adwokatom.