Według policyjnych statystyk, każdego dnia na polskich drogach ginie średnio 15 osób, a ponad 170 zostaje rannych.

Według projektowanych przepisów prokurator lub sąd będzie mógł zdecydować o wypłacie zaliczki przez firmę ubezpieczeniową jeszcze przed ostateczną decyzją o wypłacie odszkodowania. "Chodzi o sytuację, w której stan zdrowia takiej osoby wymaga natychmiastowego wsparcia finansowego" - wyjaśnił Kwiatkowski. Dodał, że ostateczną decyzję co do wysokości odszkodowania, tak jak teraz, będzie podejmował sąd.

Minister podkreślił, że obecnie poszkodowani zbyt długo czekają na wypłatę odszkodowania. "Jakże często dramat tych osób polega na tym, że muszą one czekać wiele miesięcy na pieniądze, które są im potrzebne na leczenie, rehabilitację albo w związku z tym, że tracą możliwość wykonywania pracy" - powiedział Kwiatkowski.

"Projekt w najbliższym czasie wpłynie do uzgodnień międzyresortowych"

Zasada ta obowiązywałaby wobec osób, które są ubezpieczone. "To rozwiązanie dotyczy osób, do których te pieniądze i tak trafią. Nie mówimy o nałożeniu dodatkowych obowiązków. () Jestem głęboko przekonany, że nie wpłynie to na wzrost składki (ubezpieczenia - PAP)" - mówił minister sprawiedliwości.

"Projekt w najbliższym czasie wpłynie do uzgodnień międzyresortowych i mam nadzieję, że na początku przyszłego roku będzie mógł nad nim podjąć prace parlament" - dodał Kwiatkowski.

"Ofiary Wypadków Drogowych - Nasza Wspólna Odpowiedzialność" - pod takim hasłem odbyła się w Warszawie konferencja z okazji obchodzonego 15 listopada Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Jej celem - mówili uczestnicy konferencji - jest zainicjowanie kampanii społecznej na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Rocznie na świecie ginie 1,3 mln osób, co daje 3 tys. osób dziennie

W Sali Kolumnowej Sejmu minutą ciszy uczczono pamięć tragicznie zmarłych w wypadkach drogowych. W konferencji - organizowanej m.in. przez ministerstwa: sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i administracji, zdrowia, infrastruktury oraz Instytut Transportu Samochodowego uczestniczyli politycy, eksperci oraz funkcjonariusze.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia wypadki drogowe zajmują dziewiątą pozycję na liście przyczyn nagłych zgonów. Rocznie na świecie ginie 1,3 mln osób, co daje 3 tys. osób dziennie.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowy obchodzony jest z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych od 2005 roku. Wcześniej, od 1993 roku, znana była inicjatywa angielskiej organizacji Road Peace pod nazwą Europejski Dzień Pamięci.