Jak traktat lizboński wpłynie na pozycję Polski w UE

autor: Daria Stojak, Katarzyna Wójcik04.11.2009, 11:28; Aktualizacja: 26.11.2009, 12:06

Dla Polski najważniejszą zmianą, którą wprowadza traktat lizboński, jest siła naszego głosu w Radzie UE. Do tej pory zgodnie z traktatem nicejskim mieliśmy niemal tyle samo (27 głosów) do powiedzenia co Niemcy (29 głosów).

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • benek(2009-12-01 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    tak jak bat na murzyna na plantacji

    Odpowiedz
  • Bezimienny,zapomniany.(2009-11-16 21:56) Zgłoś naruszenie 00

    Niemcą 2razy nie udało się stworzenie imperium w europie,teraz próbują trzeci raz,tylko tym razem w białych rękawiczkach poprzez UE,a ingranci na ulicach Paryża to farsa! Dzięki nim Sarkozy jest dziś tak wysoko. Biedna Tyś Polsko,oj biedna.

    Odpowiedz
  • Maras(2009-11-08 12:25) Zgłoś naruszenie 00

    Unia jako sztuczny twór, niebawem się rozleci. Obawiam się tylko o to, aby to nie odbył się tak jak rozpad Jugosławii.

    Odpowiedz
  • Magdalena(2009-11-05 20:56) Zgłoś naruszenie 00

    oj ciemnoto. Niech Unia nami rządzi całkowicie. Gorszego rozgardiaszu nie będzie. To pisaki i rydzyk rozkładają kraj, i wcviskają ciemnotę wg powiedzenia wierzchułki pisaka "ciemny lud wszystko kupi", a może jednak nie

    Odpowiedz
  • Rydz(2009-11-05 13:45) Zgłoś naruszenie 00

    Tak samo jak poprzedni, z 78 % pewnością, że na gorsze.

    Odpowiedz
  • wichura(2009-11-05 13:26) Zgłoś naruszenie 00

    Polska straci calkowicie suwerenność,jak powiedzial prez. Klaus o Czechach.Fikcja Eurolandu,prezydenta,premiera,ministrów rzaądu ma zastąpić rządy narodowe i niepodległe. Sami wieszamy sobie powróz na szyje!

    Odpowiedz
  • Czy?(2009-11-04 21:07) Zgłoś naruszenie 00

    Czy znowu mądry Polak po szkodzie?

    Odpowiedz
  • ANTY(2009-11-04 18:02) Zgłoś naruszenie 00

    Polska jest za biedna żeby wystąpić z UE i za słaba militarnie.
    Z Rosją nigdy nie dojdzie do porozumienia,więc wystąpienie z UE jest zagrożeniem dla Polaków zewsząd.

    Natomiast co do kwestii polityczno-prawnych ,to się do UE nie nadaje...
    Za słaba merytorycznie.Zresztą te same obozy politycznie,które do tego się przyczyniają walnie chcą wystąpienia Polski z Unii-skrajnie prawicowe.
    Mają ochotę znów wejść do polityki i niszczyć polską oświatę,polską gospodarkę i Polaków!

    Odpowiedz
  • dodo(2009-11-04 16:38) Zgłoś naruszenie 00

    Żeby mieć pozycję w jakiejkolwiek strukturze, to trzeba wiedzieć czego się chce. Polska tego nie wie. Nie ma nawet spójnego wyobrażenia na temat siebie samej za 20 - 30 lat. Ciągle udaje, że coś robi (infrastruktura, szkolnictwo, służba zdrowia, ubezpieczenia, system emerytalny, przemysł), ale wszystko się sypie. Boi się Niemiec, Rosji, wysługuje się Ameryce lekceważąc Unię. Wdaje się w awanturę w Gruzji. Nie wykonuje wielu dyrektyw unijnych, spóznia się z podpisywaniem wielu konwencji, nie podpisała Karty Praw Podstawowych. Jej prezydent i premier kłócą się o krzesła i samoloty, ale nie można się z nimi dogadać bez tłumacza. Zacznijmy od siebie. Niech nasze "elyty" polityczne staną się elitami z wykształceniem, wizją przyszłości Polski i Unii, obytymi, kompetentnymi i odpowiedzialnymi. To są warunki budowania pozycji, z lizboną czy bez.

    Odpowiedz
  • Matti(2009-11-04 15:29) Zgłoś naruszenie 00

    do Krzyśka. Jakie kwita kolego? A co z wkładami UE w infrastrukturę rozbudowy Polski? Dotacje te są liczone w miliardach euro. A z tego byśmy byli przede wszystkim rozliczani po odstapieniu od Uni.

    Odpowiedz
  • wychwanek PRL-u(2009-11-04 14:15) Zgłoś naruszenie 00

    przyjmowanie emigrantów to najwieksze nieszczescie dla Polaków, to równa sie z dowidzeniem moja ojczyzno Polska. Zobaczmy na Eurpe Zachdnia, jak tam emigranci róznych kultór prowadza miedzy soba wojny na ulicach miast, w Niemczech mlodziency wyznania islamskiego bija i opluwaja starych Niemców za to, ze ten czy tamten im zwrócil uwage na ich zachowanie, zaraz wyzywaja ich od nazistów. Niemcy juz nie maja prawdziwej ojczyzny dla siebie, tak jak i reszta Europy Zachodniej, czy Polska tez tego chce?.

    Odpowiedz
  • NIEWAŻNE REFERENDUM(2009-11-04 13:45) Zgłoś naruszenie 00

    Jak bedę premierem to wyjdę z UE bez względu na jakieś tam klauzulę... Traktat Lizboński został przeprowadzony niezgodnie z prawem, bo Irlandia odrzuciła go. Drugie głosowanie jest nieważne. Podobnie jest z kwestią członkostwa Polski w UE, bo Irlandia za pierwszym razem też odrzuciła polskie członkostwo... Przeprowadzenie drugich referendów to kpina z demokracji i są one nieważne... A może tak trzecie referendum, co by było gdyby Irlandczycy zagłosowali przeciw?

    Odpowiedz
  • krzysiek(2009-11-04 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    o co będzie chodzić w rozliczeniach ? Kiedy można uznać, że jesteśmy kwita ?
    Kto o tym zadecyduje, czy jesteśmy r o z l i c z e n i ?

    Odpowiedz