Adwokat i radca prawny nie zostaną mediatorami

autor: Agnieszka Bobowska27.10.2009, 03:00

Prawnicy zostali wykluczeni z grona zawodowych mediatorów. Mediator otrzyma wynagrodzenie jak adwokat za obronę z urzędu. Mediatorami zawodowymi będą mogły zostać osoby, które ukończyły 26 lat.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • Coś jest nie tak...(2009-10-27 08:30) Zgłoś naruszenie 10

    Czasem sie zastanawiam o co w tym kraju chodzi? Kto będzie lepszym mediatorem jak nie osoby które na codzien zajmują się rozwiązywaniem problemów prawnych ? Dlaczego rządzący otwierają jedną furtkę (aplikacje) a zamykają drugą (mediacja).

    Odpowiedz
  • J.B(2009-10-27 08:58) Zgłoś naruszenie 10

    mediatorzy którzy nie mają pojęcia o prawie i procedurach sądowych. Brawo, to jest dopiero pomysł! Proponuję dawać uprawnienia mediatorów tylko znajomym urzędników ministerialnych, oni sprawdzą się najlepiej.

    Odpowiedz
  • dziwne rzeczy w naszej Polsce(2009-10-27 07:51) Zgłoś naruszenie 10

    Co za „kartezjańskie” umysły wykluczyły z grona mediatorów prawników praktyków ???
    Jak babcię kocham taki typ mediacji zda się psu na budę.
    A tak gwoli przypomnienia mała dykteryjka; w XVI w Decjusz pisał w liście do Erazma z Rotterdamu – „dwie są w Polszcze rzeczy dziwne ugoda i tako mi się widzi …”.
    Proponowany typ mediacji znakomicie utrwali te dwie patologie.
    Dobry model mediacji proponowało swego czasu stowarzyszenie referendarzy ale widać mają za małą siłę przebicia.

    Odpowiedz
  • 9(2009-10-27 08:16) Zgłoś naruszenie 00

    Wykluczenie np. radców prawnych - "urodzonych mediatorów" z grona mediatorów zawodowych jest nieporozumieniem.

    Odpowiedz
  • Henio(2009-10-28 01:05) Zgłoś naruszenie 00

    niedobrze

    Odpowiedz
  • wjw(2009-10-27 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    O co chodzi ? Jak zwykle o kasę !!!
    Napewno urzędnicy z MS będą się świetnie nadawali do roli mediatorów.
    Pani Bieńkowska to chyba żyje na księżycu.
    A co to za dziwopląg Rada ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów i Konfliktów i ile jej członkowie kasują za takie wypociny ?

    Odpowiedz
  • fa(2009-10-27 11:22) Zgłoś naruszenie 00

    Mediacja to bzdura.
    Rozwiązaniem problemu jest duża liczba prawników na rynku. Wymusi to prowadzenie negocjacji przez prawników stron. Takie ugody będą miały jakąś prawną rację bytu. Warunek jest taki, że ludzie muszą wreszcie mieć dostęp do prawników, za normalne pieniądze. A to z kolei nie będzie do spełnienia jeżeli nie zwiększymy znacząco podaży. Niestety monopole prawnicze zepsuły rynek usług, doprowadzając do tego, że lwia większość społeczeństwa przestała nawet odczuwać potrzebę konsultacji ważnych decyzji prawnych z prawnikiem.
    Kolejny problem to brak specjalistów. Aplikacje kształcą ogólnie, czyli traci się kilka lat na poznawanie wszystkiego po trochu. Jako klient mam konkretny problem, dajmy na to dzierżawą nieruchomości na której chce zbudować garaż blaszany. I co mnie wtedy obchodzi, że prawnik zna się na prawie leśnym, jak chcę prawnika od nieruchomości pod garaż, który na ten temat wie wszystko a nie troszkę. Taki człowiek może wówczas prowadzić moje sprawy i negocjować z urzędami czy też osobami fizycznymi.
    Negocjacje to jest przyszłość. Mediacja to bajka z innej bajki.

    Odpowiedz
  • :)(2009-10-27 12:48) Zgłoś naruszenie 00

    To będą tacy "spece" jak prawnicy od decyzji w Agencji Rezerw Materiałowych

    Odpowiedz
  • MMM(2009-10-27 20:03) Zgłoś naruszenie 00

    zapytam wprost ,kto ten pomys lobbowal, kto za tym stoi, ze paralizuje sie dostep do sprawdonych prawnikow w imie odbiegajacych od norm praktyk adwokackich, kto???

    Odpowiedz
  • Obywatel(2009-10-27 22:38) Zgłoś naruszenie 00

    Jaja jak berety... no nie.

    Odpowiedz
  • preceptor(2009-10-28 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    Fa - mylisz się, mediacja ma sens, o ile jest prowadzona właściwie, a nie jest obowiązkiem, jak nie przymierzając posiedzenia pojednawcze w dawnej procedurze rozwodowej. Dobra mediacja jest tańsza od procesu i (jak się uda), studzi konflikt. Jak mama dała szlaban na telewizję, to też szedłeś od razu na policję, czy próbowałeś negocjować?
    A kwestia dostępu do zawodu nic tu nie ma do meritum, tak samo jak ceny - czyżby "doradca"? Poza sądem skutecznie reprezentują ludzi i firmy także ci bez lamowanych kołnierzyków i czy ceny spadły?

    Odpowiedz
  • joł(2009-10-28 10:40) Zgłoś naruszenie 00

    to asesor komorniczy będzei mógł zostac mediatorm chyba :-))))

    Odpowiedz
  • BEZNADZIEJA!(2009-11-15 11:00) Zgłoś naruszenie 00

    ZA TO MEDIATOREM MOGĄ BYĆ: osoby bez zadnych zdolnosci i komptencji intelektualnych.No,coz sprawiedliwosc ludowa zapanowala...w sprawach karnych sędziami są ludzi bez zdanej matury...(mediuja czyli rozstrzygaja za sedziow w sprawach przestępstw ciezkich,prawa cywilnego etc).

    Mysle,ze medicja w sprawach karnych powinna byc albo zniesiona,albo w gre powinny wchodzic jedynie przestępstwa z oskarzenia prywatnego..

    Widac osoby zdolne,kompetentne nie sa potrzebne wymiarowi sprawiedliwosci.

    Postuluje do korporacji o nowelizacje przepisow dotyczacych mediatorow,ze na liste mediatorem nie moze byc ani student prawa,ani magister ,bo mediator nie musi miec wyksztalcenia wyzszego.

    Widac ktos z prawnikow robi sobie kompletne jaja.
    Nie spotkalam sie w zadnym innym kraju takim pomiataniem tej grupy zawodowej!!

    Nie,to nie ale...niech bedzie jakas rownowaga!

    Odpowiedz
  • kasiula(2009-11-15 11:04) Zgłoś naruszenie 00

    widac grubi przestepcy przecholowali sprawiedliwosc pozasadowowa,szkoda,ze mediatorami zostaja nie mniejsze przekrety...

    ludzie uznali (ministerstwo),ze sedziowie i prokuratorzy inteligencja nie grzesza,za to bardzo nie lubia zdolniejszych od siebie kolegow po fachu.

    no coz wybielanie skory tutaj chyba ma zastosowanie...(z rozlewem krwi ).

    Odpowiedz
  • Janek(2009-10-27 10:35) Zgłoś naruszenie 01

    Nie wierzę w mediację. Strony albo są w stanie dogadać się między sobą albo idą do sądu. Nie ma trzeciej drogi.

    Odpowiedz