Prezydent kolejny raz opowiedział się za utrzymaniem tego rodzaju awansów sędziowskich i zapowiedział, że niedługo złoży projekt ustawy w tej sprawie.

Idea awansu poziomego została wprowadzona do ustawy o ustroju sądów powszechnych za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości, nowelizacją z czerwca 2007 r. Dawała sędziom po 15 latach pracy prawo do ubiegania się o awans na sędziego wyższej instancji, co wiąże się z podwyższeniem ich wynagrodzeń. Nie zmienia się przy tym miejsce ich pracy.

Prezydent: taki typ awansu jest potrzebny

Wnioski o awanse poziome (na stanowiska sędziego sądu okręgowego w sądzie rejonowym i sędziego sądu apelacyjnego w sądzie okręgowym) można było składać do 22 stycznia 2009 roku, wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych, która je zlikwidowała. W grudniu 2008 roku Sejm odrzucił prezydenckie weto do ustawy o ustroju sądów powszechnych, znosząc jednocześnie awanse poziome. Pod koniec lipca tego roku L. Kaczyński zapowiedział przedstawienie projektu przywracającego takie awanse.

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent podkreślił, że taki typ awansu "jest potrzebny" i Kancelaria Prezydenta "będzie się starała przygotować odpowiedni projekt ustawy". "Są tutaj kłopoty, są pewne sposoby myślenia, które jakby utrudniają ten typ awansu" - powiedział prezydent. Dodał jednak, że nowela przygotowana przez jego Kancelarię będzie zgodna z ustawą zasadniczą.