Organizatorzy imprez masowych nie mają obowiązku informowania uczestników o nagrywaniu ich zachowań oraz wypowiedzi.
Resort spraw wewnętrznych przygotował projekt rozporządzenia wykonawczego w sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprezy masowej, minimalnych wymagań technicznych dla urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk oraz sposobu przechowywania tych materiałów.
Organizator imprez masowych jest uprawniony do utrwalania przebiegu imprezy masowej, a w szczególności zachowania osób w niej uczestniczących, za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Tak stanowi art. 11 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Dalsze przepisy dzielą imprezy masowe na takie, które muszą być nagrywane, i takie, które mogą podlegać rejestracji. Celem sporządzonych nagrań jest stworzenie dowodów, które mogą pozwalać na ewentualne wszczęcie postępowania karnego lub w sprawach o wykroczenia. Organizator musi je przekazywać prokuraturze lub policji na ich żądanie.

Nowe definicje

– W rozporządzeniu zdefiniowano pojęcia: identyfikacji, rozpoznania, detekcji i kontroli, które wskazują na wymagany zakres rejestracji obrazu i dźwięku w trakcie odbywającej się imprezy masowej, a tym samym spowodują zastosowanie na terenie imprezy masowej, technicznych urządzeń rejestrujących, umożliwiających właściwą realizację koniecznych przedsięwzięć. Dodatkowo zdefiniowano pojęcie nośnika informacji, wskazując, że będą to wymienne cyfrowe nośniki danych służące do przechowywania obrazu i dźwięku – tłumaczy Wioletta Paprocka, rzecznik prasowy MSWiA.
Projekt przewiduje, iż obowiązkowej rejestracji obrazu i dźwięku na terenie imprezy masowej podlegają poza sektorami dla uczestników imprezy masowej miejsca, w których może dojść do zakłócenia porządku publicznego, a w szczególności ogrodzenie zewnętrzne, kasy biletowe, furtki i bramy, ciągi komunikacyjne, parkingi, płyta boiska. Jednocześnie wskazuje zakres rejestracji, który ma umożliwić identyfikację, rozpoznanie, detekcję lub kontrolę osób lub sytuacji – dodaje rzecznik.
Utrwalenia przebiegu imprezy masowej organizowanej na stadionach, w obiektach lub na terenach specjalnie do tego celu przeznaczonych, dokonuje się przy użyciu cyfrowych urządzeń elektronicznych wchodzących w skład systemu dozorowego, rejestrujących obraz barwny i dźwięk.



Wymagania techniczne

Urządzenia rejestrujące obraz podczas takich imprez powinny spełniać np. wymagania:
● dla potrzeb identyfikacji i rozpoznania – rejestrować stabilny obraz z częstotliwością nie mniejszą niż 12 klatek na sekundę, przy wysokości obrazu nie mniejszej niż 1000 pikseli i czasie migawki nie dłuższym niż 1/125 sekundy dla każdej kamery;
● dla potrzeb detekcji i kontroli – rejestrować obraz z częstotliwością nie mniejszą niż sześć klatek na sekundę, przy wysokości obrazu nie mniejszej niż 500 pikseli dla każdej kamery.
W przypadku gdy system dozorowy nie zapewnia tych wymagań, będzie można dokonywać nagrań przy użyciu przenośnych urządzeń rejestrujących stabilny obraz z częstotliwością nie mniejszą niż 12 klatek na sekundę, przy wysokości obrazu nie mniejszej niż 1000 pikseli dla każdej kamery. Utrwalenia przebiegu imprez masowych organizowanych w miejscach innych niż na stadionach, w obiektach lub na terenach do tego celu przeznaczonych, można będzie dokonywać przy użyciu przenośnych urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk, zapewniających rejestrowanie stabilnego obrazu z częstotliwością nie mniejszą niż 12 klatek na sekundę, przy wysokości obrazu nie mniejszej niż 1000 pikseli dla każdej kamery.
Urządzenia rejestrujące mają umożliwiać też podłączenie ich do urządzeń pozwalających na natychmiastowe wydrukowanie zarejestrowanego obrazu. Wydruk nie może być mniejszy niż 9x13 cm z rozdzielczością powyżej 300 dpi.
– Zapewnienie racjonalnego, a zarazem efektywnego rozpoznawania zagrożeń i identyfikowania sprawców zakłóceń porządku publicznego powinno zapewnić wykorzystanie co najmniej jednego urządzenia o wysokiej sprawności działania, którego zasięg obejmować będzie wszystkie miejsca podlegające obowiązkowemu monitorowaniu – mówi Wioletta Paprocka.
Projekt zakłada też, że do utrwalania obrazu i dźwięku mogą służyć przenośne lub wchodzące w skład systemu dozorowego urządzenia elektroniczne typu cyfrowego lub analogowego posiadające przetworniki analogowo-cyfrowe pozwalające na zarejestrowanie obrazu w postaci cyfrowej – dodaje rzeczniczka.

Materiał dla służb

Prawo do korzystania z urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk oraz z nośników informacji będzie miała Policja, Biuro Ochrony Rządu i Państwowa Straż Pożarna, a w razie potrzeby także inne właściwe służby lub organy.
Utrwalanie przebiegu imprezy masowej powinno odbywać się z poszanowaniem godności i prawa do intymności uczestników imprezy masowej oraz zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Organizatorzy imprezy masowej nie mają obowiązku informowania jej uczestników o rejestracji obrazu i dźwięku.
9x13 cm powinny wynosić przynajmniej wymiary wydruku obrazu z urządzenia rejestrującego imprezę masową
300 dpi musi wynosić przynajmniej rozdzielczość obrazu na wydruku z urządzenia rejestrującego imprezę masową