Wątpliwości w tej sprawie ma Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego pismo wpłynęło do katowickiej prokuratury w poniedziałek - poinformowała PAP jej rzeczniczka Marta Zawada-Dybek. Prokuratorzy mają się wkrótce pisemnie ustosunkować do wątpliwości RPO.

"Już teraz mogę powiedzieć, że decyzję chorzowskiej prokuratury o opublikowaniu wizerunków podejrzewanych o udział w stadionowych zajściach oceniamy jako zgodną z obowiązującymi przepisami prawa" - powiedziała prok. Zawada-Dybek.

"Jest to działanie ze względu na uzasadniony interes społeczny" - dodała. W opinii prokuratury, w takiej sytuacji nie może być mowy o naruszeniu prawa do wizerunku osób, których zdjęcia zamieszczono na stronie policji.

Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski ma wątpliwości, czy zamieszczanie w internecie zdjęć piłkarskich pseudokibiców jest legalne. Po raz pierwszy z pytaniem w tej sprawie wystąpił jeszcze przed wakacjami. Wyjaśnienia, które otrzymał, nie satysfakcjonowały go, dlatego ostatnio ponownie zwrócił się o wyjaśnienia.

W środę śląska policja poinformowała, że zatrzymała trzech kolejnych uczestników burd podczas lutowych piłkarskich Wielkich Derbów Śląska. Ujęcie blisko połowy z zatrzymanych dotąd po tym meczu chuliganów okazało się możliwe dzięki informacjom przekazanym przez osoby, które obejrzały zdjęcia na stronie internetowej śląskiej policji.

Po zamieszkach - 28 lutego - szef śląskiej policji nadinsp. Dariusz Biel powołał zespół policjantów, którzy mają zatrzymać stadionowych chuliganów. Wkrótce potem na stronie internetowej śląskiej komendy opublikowano - po zgodzie prokuratury - wizerunki pozostałych chuliganów, którzy podczas meczu naruszyli prawo. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem internautów: stronę policji odwiedzało trzy razy więcej osób niż zwykle, a zdjęcia dzięki mediom obiegły cały kraj.

Policjanci zajmujący się przestępczością na imprezach masowych zapowiadają następną publikację wizerunków chuliganów, uważają to za skuteczne narzędzie walki ze stadionową przestępczością. Od dłuższego czasu na stronie internetowej śląskiej policji znajdują się także zdjęcia uczestników zamieszek podczas meczu Ruchu Chorzów i ŁKS Łódź z maja 2004 r.

W końcu tego tygodnia policjanci mają wystąpić do chorzowskiej prokuratury o zgodę na publikację zdjęć kolejnej grupy osób, którym policja przypisuje udział w stadionowych burdach podczas majowego meczu między Ruchem Chorzów a Lechem Poznań. Był to finał rozgrywek Pucharu Polski. Zgodnie z ostatnim stanowiskiem prokuratury okręgowej, nic nie stoi na przeszkodzie, by zdjęcia zostały zamieszczone.