Informacje o podejrzeniu popełnienia przestępstwa szef CBA ma obowiązek przekazać prokuratorowi generalnemu, ale nie musi powiadamiać premiera.
W przypadku uzyskania dowodów pozwalających na wszczęcie postępowania karnego lub mających znaczenie dla toczącego się postępowania karnego szef CBA ma obowiązek przekazać materiały zgromadzone podczas stosowania kontroli operacyjnej, a w razie potrzeby także wniosek o wszczęcie postępowania karnego prokuratorowi generalnemu (art. 17 ust. 15 ustawy o CBA).
– Jeżeli szef CBA ma informacje, że popełniono przestępstwo, powinien powiadomić prokuraturę. Dokumenty z tym związane trzeba złożyć w prokuraturze – mówi prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista.
Należy pamiętać, że szef CBA pracuje pod nadzorem premiera i realizuje jego wytyczne.
W zależności od wagi zgromadzonych informacji szef CBA może zatem powiadomić prezesa Rady Ministrów lub prokuratora generalnego.
W przypadku potwierdzenia informacji o przestępstwie szef CBA przekazuje prokuratorowi generalnemu zgromadzone materiały z wnioskiem o wszczęcie postępowania karnego (19 ust. 5 ustawy o CBA).
Podstawa prawna
Ustawa z 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz.U. nr 104, poz. 708 z późn. zm.).
OPINIA
Ryszard Piotrowski
Zawiadomienie premiera przez szefa CBA nie stanowi naruszenia procedury określonej ustawą. Jeżeli szef CBA stwierdzi, że sprawa dojrzała do wszczęcia postępowania, zgromadzone podczas kontroli materiały wraz z wnioskiem o wszczęcie postępowania karnego przekazuje prokuratorowi generalnemu. Poza zawiadomieniem prokuratora generalnego może porozmawiać z premierem.