Zdało ponad 70 proc. aplikantów

autor: Agnieszka Bobowska22.09.2009, 03:00; Aktualizacja: 22.09.2009, 19:56

Wstępne wyniki testów wskazują na to, że na wybraną aplikację prawniczą dostało się 4 na 5 zdających. W zeszłym roku zakwalifikował się tylko co dziesiąty kandydat.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (178)

  • Anastazja(2009-11-17 21:09) Zgłoś naruszenie 00

    Sklepikarz tę chciałby mieć tylko swoje sklepy w mieście, kosmetyczka swoje gabinety, fryzjer swoje. Niestety muszą walczyć o rynek usług. To dlaczego adwokaturze ma być inaczej.Przeglądając Wasze posty, zastanawiam się, jak Wy, ludzie o tak niskiej kulturze, będziecie wykonywali zawód adwokata.Nie odwołujcie się do sprawiedliwości, bo kierujecie się zwykła zazdrością i kasą, bo może być w przyszłości mniej.A nowym aplikantom na prawdę niełatwo, nie płaca za aplikacje jak Wam kiedyś,a jeszcze muszą za aplikacje zapłacić z własnej kieszeni. Na dodatek nie wiadomo czy pozwolą na pracę, a jeżeli tak to na jaką. Wielu z nich posiada już rodzinę i martwi się jak to wszystko pogodzić.Czego im zazdrościcie, harówki i wielu wyrzeczeń?
    Nie jestem aplikantką, mam dużooo lat, ale mam w swoim otoczeniu ludzi, którzy się dostali na aplikacje i są to na prawdę ludzie kulturalniejsi, sądząc po wpisach, od Was.

    Odpowiedz
  • won papen(2009-10-01 15:31) Zgłoś naruszenie 00

    tesz siem nad tym głemboko zastanawiam jako przyszły znakomity prawnik

    ale wszystko idzie w kierunku ulatwienia żeby nie likwidować nadziei dla młodzieży i zeby głosowali w wyborach

    niedługo prog będzie tak niski a wymogi formalne tak z złagodzone, że jako bardzo kompetentny gospodarz domu (strusz) w spółdzielni mieszkaniowej nie majonc studiów wyższych zostanę słynnym adwokatem od prawa wspułdzielczego

    Odpowiedz
  • do 173(2009-10-01 15:25) Zgłoś naruszenie 00

    Przyznaje że rzeczoznawcą majątkowym nie jest łatwo zostać. W pracy obcuje z nimi na codzień i raczej nie mają kokosów. Cała smietanka splywa na firmy ktore ich zatrudniaja i wygrywaja zlecenia.

    Odpowiedz
  • xena(2009-10-01 15:13) Zgłoś naruszenie 00

    ciekawe jak bedzie wygladac egzamin naboru 2006 - czy też bedzie to bułka z masłem jak tegoroczny wstępny

    Odpowiedz
  • M.R(2009-10-01 13:38) Zgłoś naruszenie 00

    Czy apikanci sa przygotowani z zakresu nie tylko prawa ale psychologii i pedagogiki , resocjalizacji , aby umiec w przyszlosci wykorzystywac wiedze u nieletnich i u dzieci podczas rozpraw sadowych lub w czesci przygotowawczej.

    Odpowiedz
  • p(2009-10-01 12:54) Zgłoś naruszenie 00

    DO 175 tak, tak krowa to piękny ptak. Zdanie "izby powinny rządąć" nie jest Pan napewno prawnikiem.

    Odpowiedz
  • .(2009-10-01 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    do 173 bo dziennikarze zmajstrowali teogoroczne opuszczenie limitu pkt,izby prawnicze powinny jednak rządać starych progow bo i ta sie to tak skoncyz i stanie na starych.

    No,coz kompleksy...jak juz zazdrosmy komus ,ze jest rejentem,radca,adwokatem w towarzystwie to niech ten tytul bedzie tak powszechny,ze nasz kompleks sie zmniejszy...

    Szkoda,ze w TVP,G.Wyborczej .Polsacie pracuja ścisle wyselekcjonowani wg.norm iscie negatywnych.Sa chwalebne wyjatki,ale to tylko wyjatki..
    Znanych twarzy ejst kilkadziesiat w dziennikarstwie,wiec po co jeszcze kumpel czy kumpleka ma byc zawodowym prawnikiem w wersji co bardziej eksluzywnej?
    Az dziw,ze korporacje daje sie urobic w tę propagandę.To nie najlepiej swiadczy o IQ.

    Odpowiedz
  • do TEN EGZAMIN TO PROMOCJA SŁABEUSZY z IP: 77.254.(2009-09-29 20:55) Zgłoś naruszenie 00

    zeby byc asystentem sedziego to aplikacje adcowska czy adwokacka trzeba skonczyc a nie zaczac.

    A tan na marginesie, zeby dostac sie na aplikacje dla asystentow sedziego to trzeb pokonac 4-5 osob na jedno miejsce - a nie tak jak na aplikacje korporacyjne gdzie dostaje sie 80%

    Odpowiedz
  • zbig(2009-09-29 18:07) Zgłoś naruszenie 00

    Cały ten temat to hucpa, tak jak kiedyś ogólnospołeczne farmazony o aborcji.
    Prawda jest taka, że od kilku lat (nawet w poprzednim) do zawodu prawnika dostać się jest o wiele łatwiej niż do wielu innych profesji, (o podobnym ryzyku zawodowym i zakresie wiedzy).
    Od kilku lat usiłuję uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego.
    W tym celu trzeba:
    1.odbyć praktykę u rzeczoznawcy, za którą to jemu się płaci.
    2. sporządzić 15 operatów szacunkowych (potocznie nazywanych wycenami)
    3. przedłożyć swoje prace w Ministerstwie Infrastruktury, gdzie podlegają wstępnej kontroli,
    4. zdać egzamin składajacy się z części pisemnej, cześć pisemna to test wielokrotnego(!) wyboru z 90 pytań o zakresie szerszym niż wykaz do nauczenia się przez aplikantów oraz zadanie oceniane w skali od 1 do 10 punktów. Części pisemnej nie zda się nawet wówczas gdy z testu otrzyma się 90 pkt (!) konieczne jest minimum 5 pkt z zadania.
    5. i ustnej, gdzie możliwe jest wszystko.

    Osób które za pierwszym razem zdały taki egzamin jest 1-2%. Wprawdzie można zdawać egzamin kilka razy w roku, ale ta "przyjemność" kosztuje ponad 1000 zł.
    Myślę, że coś do dodania od siebie mieliby także kandydaci na doradców podatkowych, rzeczoznawców budowlanych czy architektów.
    Bredzi się wciąż o prawnikach, chociaż aż tylu ich potrzebnych nie jest, bo temat nośny. W rzeczywistości żadnych dla nich przeszkód, na tle innych zawodów, nie ma.
    Najwyższa pora, by dziennikarze i politycy ujrzeli problem tam, gdzie on jest w dalszym ciągu, a nie wciąż bili pianę jak to społeczeństwu wciąż brakuje prawników.

    Odpowiedz
  • won papen(2009-09-29 08:52) Zgłoś naruszenie 00

    aplikantki spod warszawy...
    mają jakieś specjalne zalety?

    Odpowiedz
  • p(2009-09-29 07:19) Zgłoś naruszenie 00

    do 170 Miałem to samo napisać, ale postanowiłem nie karmić trolla.

    Odpowiedz
  • noaek(2009-09-28 21:15) Zgłoś naruszenie 00

    do 169: ta... wezniesz sobie dupeczkę spod warszawy, a potem sie obudzisz prowokatorze z reką w nocniku... takiego buractwa jeszcze tu nie było na forum. nawet nie potrafisz pisać zgodnie z prawami ortografi, a podszywasz sie pod radcę. zenujący jesteś. tak ty jestes "CÓD MIÓD"...

    Odpowiedz
  • Radca(2009-09-28 14:21) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko dzisiaj wpłyneły do mnie 4 podania o patronat od tegorocznych. W zeszłym roku nie miałem nikogo. Nie będzie się można opedzić od aplikantów. Cód miód. Zrobią wszystko za friko, a naprawdę najlepszych (czyli 10%) zatrudni się za minimalną płacę na umowie i 600 zeta na rąsię, którą i tak od razu zostawi w ramach opłaty w OIRP.

    A na aplikanta, tj. na aplikantkę wezmę sobię zarąbistą dupeczkę spod Warszawy. Oj będzie się działo...

    Odpowiedz
  • p(2009-09-28 13:39) Zgłoś naruszenie 00

    Ja nikogo nie obrzucałem epitetami "baran". Podstawą prawnika jest również posługiwanie się konktetami, a nie frazesami o naruszeniu konstytucji, bez podania konkretnego artykułu. Ale co tam pisz dalej bzdety. Jak ktoś jest flustratem, to niech pisze se dalej głópoty.

    Odpowiedz
  • .(2009-09-28 11:01) Zgłoś naruszenie 00

    Opanowanie to podstawa u prawnika bo poziomu to Ci niestety widać brak ...

    Odpowiedz
  • p(2009-09-28 08:34) Zgłoś naruszenie 00

    Barana to szukaj na polu ćmoku, złożyłeś już zawiadomienie do CBA? Bo miałeś lecieć.

    Odpowiedz
  • tylko od 114 pkt(2009-09-28 08:21) Zgłoś naruszenie 00

    O swoją przyszłość baranie!

    3 tys.aplikantow w jednej izbie!

    Uła!!!Tego to nigdy nigdzie nie było!!

    Odpowiedz
  • O co tyle krzyku?(2009-09-28 00:33) Zgłoś naruszenie 00

    O co się Szanowny Pan martwi?

    Odpowiedz
  • tylko czy pseudoaplikanci wlecą tam gdzie chcą?(2009-09-26 17:21) Zgłoś naruszenie 00

    Już lecę,na skrzydełkach.

    Odpowiedz
  • p(2009-09-26 16:35) Zgłoś naruszenie 00

    Do 161, to na co czekasz składaj wniosek o popełnieniu przestępstwa do CBA, albo do kogo tam uważasz. Tylko prędziutko leć.

    Odpowiedz