Będą kary dla rodziców za utrudnianie kontaktów z dzieckiem

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz18.09.2009, 03:00; Aktualizacja: 18.09.2009, 10:27

Sąd rodzinny ukarze rodzica, który będzie utrudniał kontakty z dzieckiem osobie do tego uprawnionej. Kara pieniężna będzie uzależniona od wielkości majątku i liczby naruszeń postanowienia sądowego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (42)

 • wykiwany(2015-02-03 10:00) Zgłoś naruszenie 00

  Widzę, że inni też mają problemy z widzeniem dzieci. JA do córki mam 400km , mam przyznane świeta na przemiennie u siebie, wakacje , oraz 1 tydzień feri zimowych. Zapiski zapiskami a ex i jej rodzice swoje. Z tego co zaobserwowałem córka jest nastaiana przeciwko mnie. Dawniej sama chciała dzwonić a teraz jak dzwonię to po 30sekundach wyłącza telefon bo np bajka jest ważniejsza. Pewnie nie jedna Wasza była partnerka tak robi. Śmieja mi się w twarz jełśi mówię o wakacjach czy feriach, że i tak nie dadzą. A teorie z wezwaniem policjo moze sie sprawdzają w dużych miastach a nie w małych gdzie na komisariacie pracują koledzy "dzidzia" i nie podejmują żadnej interwencji. Sądy są daremne=bo od strony która alimenty ma płacić sie wymaga, i gdybym się spóźnił 2dni to juzex ma prawo naliczać odsetki i komornika wzywać. Ale jeśłi chodzi o kontakty to "matki" czują że SADY moga im nagwizdać. Dla mojej ex -katar to choroba. Wystrczy że dziecko ma katar i jadę 400km po to aby przesiedzieć w domu przy ładnej pogodzie. Bo zaraz Ona i byli tesciowie wieszajapo mnie psy. A jak pytam czemu nei powiedzieli wczesniej że ma katar to bym nie jechał to mówia "bo dzisiaj ma a wczoraj nie miała" .Jakoś nie pyta mnie nikt o koszta=alimenty+paliwo+hotel na pobyt w celu widzenia dziecka" Panowie=prawo zawsze będzie za matkami

  Odpowiedz
 • Modliński(2010-08-28 23:50) Zgłoś naruszenie 00

  Z tymi nowymi przepisami coś jest nie tak. Art.598 k.p.c to jakaś tragiczna pomyłka. Sędziowie rodzinni podchodzą z niechęcią do prowadzenia spraw dotyczących zjawiska utrudniania kontaktów dziecka z ojcem. Matka, która utrudnia kontakty ojca z dzieckiem winna być karana surowymi grzywnami,ale i też w pierwszej kolejności karą aresztu minimum 48 godzin. W końcu jeśli istnieje prawomocne postanowienie, to winno one być wykonywane i przestrzegane. Skutki nieodpowiedzialnej i radosnej twórczości posłanki PO Hanny Zdanowskiej niewątpliwie odbiją się negatywnie w najbliższych wyborach.

  Odpowiedz
 • BOGNOR>>ROBERT(2009-11-10 22:37) Zgłoś naruszenie 00

  Mieszkam za granicami polski i cieszylbym sie bardzo gdyby troskliwa mamusia pelna obaw ze nasz syn nie wroci po dostala w koncu kare za utrudnianie wziecia go do mnie na wakacje a przed tym wydania zgody na wyrobienie paszportu

  Odpowiedz
 • leszek(2009-11-20 22:30) Zgłoś naruszenie 00

  Jakie kary? przede wszystkim aby udowodnić matce utrudnianie w sytuacji kiedy
  właśnie sąd jeszcze jej pomaga: cyt.W dniu 8 marca 2009 r.dłużniczka umożliwłla wierzycielowi na jego prośbę spotkanie się z córka przed drzwiami swojego mieszkania. - zaznaczam to był dzień kontaktu! Należy przy tym wskazać, ze matka dziecka nie może ponosić odpowiedzialności za to, że małoletnią nie wyrażając woli spotkania się z wierzycielem odmawia udziału w kontakcie M... nie ma bowiem obowiązku nakłaniania córki do spotkania się z wierzycielem i podejmowania w tym zakresie jakichkolwiek działań!!!
  a teraz pani kurator z zawodu psycholog: Mam takie odczucie, ze rodzina M jest w D... jest dla niej mama, jej mąż, braciszek i babcia ze strony matki.
  Dziecko powinno dojrzeć i samo określic się, dokonać wyboru - sam chciałem kuratora żeby mnie nie pomawiała ex, przez dwa lata kurator doprowadził do tego ze dziecko odmawia kontaktu teraz ma 10 lat czyli nie ma po co starać się kontakty - wiec o jakich konsekwencjach mówimy, o tak w stosunku do ojców to się zgadzam.

  Odpowiedz
 • leszek(2009-11-20 23:00) Zgłoś naruszenie 00

  dodam jeszcze do mojej wypowiedzi kolejny cytat teraz sprawozdanie kuratorskie
  - kurator zawodowy tym razem drugi - udałem się do mieszkania po małoletnią, Matka poinformowała mnie, ze córka skarży się na ból głowy i brzucha i nie chce się ubrać. ...Zapytałem bezpośrednio małoletnią dlaczego nie chce iść z ojcem na spacer. Małoletnia, że boli ją głowa i jest u niej kuzynka z która się bawi, Dziecko nie wskazywało oznak choroby, gdyż w tym czasie była uśmiechnięta i grała na komputerze.
  i co zrobił sad czytając sprawozdanie - nic!
  Mam 4 godz.w miesiącu, jestem przyjezdnym - druga kurator stwierdza: według mnie te kontakty, które mają obecnie zapewnione /dodam na klatce schodowej/ to są duże kontakty!
  I co gdzie jest miejsce dla ojca i jego rodziny? czy to jest dobro dziecka?
  dlaczego nikogo nie interesuje dlaczego dziecko od 2 lat odmawia kontaktu?
  Dajcie spokój może ktoś wierzy w bajki bo ja już nie!

  Odpowiedz
 • Bogdan.(2010-01-20 10:21) Zgłoś naruszenie 00

  Witam. Jestem w trudnej sytuacji. Moja sprawa rozwodowa, oraz alimentacyjna jest w toku. Nie mam jeszcze ustalonych kontaktów z dzieckiem. Moja żona wynajmuje mieszkanie na tym samym osiedlu gdzie mieszkam( dosłownie 2 bloki dalej). Uniemożliwia mi kontaktów z dzieckiem, które ma niecałe 3 latka. Kiedy dzwonię do niej na tel komórkowy odpowiada, że córeczka jest chora, lub nie odbiera tel. Próbuję dzwonić domofonem do jej mieszkania, to wyłącza domofon. Kontaktowałem się z policją, lecz oni nic nie mogą zrobić dopuki nie mam zasądzonych godzin , lub dni spotkań. Procedura sądowa długo trwa. nie wiem do kogo mam się zwrócić, aby jak najszybciej widzieć córeczkę. Pomijając fakt, że kiedy dzwonię , aby się spotkać z córką lub zabrać ją do mojego mieszkania, to jestem obrażany. Proszę bardzo o pomoc.

  Odpowiedz
 • olga-(2010-02-09 12:54) Zgłoś naruszenie 00

  jak ustosunkuje się sąd do kontaktów z dzieckiem,ojca,który ma zaburzenia emocjonalne i "chciał się powiesić"-czy to dobry przykład wychowawczy?

  Odpowiedz
 • magda(2010-03-20 17:05) Zgłoś naruszenie 00

  Czy te zmiany już weszły w życie czy jeszcze nie? Jeśli nie to kiedy wejdą?

  Odpowiedz
 • Bilbo(2010-06-22 23:27) Zgłoś naruszenie 00

  Ja walczę o swoja córkę 6 lat praktycznie od jej urodzenia.
  Powiem jedno ojcowie mają przerąbane.Mam po swojej stronie prawo ale nie moge go wyegzekwować. Mam nadzieję ze dzięki tej ustawie każdy rodzic będzie dązył do tego aby jego dziecko miało kontakt z drugim rodzicem. Niech będzie straszakiem kasa może to wreszcie zadziała. Życzę wam koledzy spokoju i jeszcze raz cierpliwości tylko to może nas i nasze dzieci uratować. Oczywiście kuratorzy muszą mieć więcej praw. Moje ex wzieła kuratora na maskę samochodu ale dzięki swoim mecenasom wywinęła się od odpowiedzialności.

  Odpowiedz
 • anty_PO(2010-09-05 00:52) Zgłoś naruszenie 00

  dzisiaj problemem są nie tylko przepisy prawa rodzinnego, ale i tez chore poglądy sędziów z wydziałów i sądów rodzinnych. Sprawa o ustalenie kontaktów ojca z dzieckiem trwa dwa lata, zaś sprawy o egzekucję tych kontaktów pozostają już wogóle bezskuteczne. A dzieje się tak po wystąpieniach w sejmie 8 maja 2009r posłanki Hanny Zdanowskiej i przedstawiciela Ministerstwa Sprawiedliwości dr Zbigniewa Wrony. Projekty i pomsysły tych osób dzisaj wogóle się nie sprawdzają. Kontakty ojca z dzieckiem stają się nie możliwe do wykonania, a już tym bardziej do wyegzekwowania. Teraz wiem, że nie wolno więcej głosować na Platformę Obywatelską

  Odpowiedz
 • bida(2009-09-29 21:52) Zgłoś naruszenie 00

  a ja mam pytanie , czy ktoś z was orientuje sie z czego może wynikać działanie policji - były mąż na każde widzenie wzywa policję oświadczając, ze blokuję jego spotkania, jest to nieprawda gdyż rzecz toczy się o odebranie mi praw do dziecka. wielokrotnie pytałam się policjantów jaki przepis upoważnia ich do przyjście do domu aby "egzekwować postanowienie sądu" jak to określają.
  b. proszę o pomoc , sąsiedzi już się patrzą na mnie wilkiem (dwa razy w tygodniu przyjeżdża radiowóz).

  Odpowiedz
 • ojciec drugiej kategorii(2010-09-13 01:14) Zgłoś naruszenie 00

  Głupie pomysły i brak skuteczności. Z pod jakiego kamienia wypełzli ci pseudo prawnicy u których relia mijają się z rzeczywistością. Mamy już dość głupich teorii autorstwa dr Zbigniewa Wrony i Roberta Zegadły. Tylko teoretyk mógł wymysleć przepisy art.598 k.p.c. Z tego powodu w Polsce dochodzi coraz częściej do protestów ojców. Zaś do strasburga kierowanych jest coraz więcej skarg. Autorom art.598 k.p.c musiała spaść ciężka cegła na łeb, bo urzeczywistnienie istniejącej normy prawnej staje się ostatnio nie wykonalne

  Odpowiedz
 • dziecko(2010-11-22 21:48) Zgłoś naruszenie 00

  ty matko daj p.i.z.d.e bylemu chlopu ty ojciec daj h.u.j.a bylej matce dziecko wybierz co chcesz h.u.j.a czy p./i.z.d.e bez mozliwosci posiadania naraz h.u.j.a i p ..z.d.y.

  Odpowiedz
 • zrezygnowany(2011-02-17 12:54) Zgłoś naruszenie 00

  No i kiedy to będzie? Już półtora roku minęło... a syna nie widzę od 2 lat...

  Odpowiedz
 • piter(2011-04-19 09:50) Zgłoś naruszenie 00

  czy moja mama ma prawo do wnuczki ja ja upowazniłem ale eks nie chce dac sie widywac chore te nasze prawo

  Odpowiedz
 • piotrek(2011-04-19 09:48) Zgłoś naruszenie 00

  witam mam problem z dzieckiem mam córeczke 4 letnia mam sasadzone katakty dobre ale eks mi utrudnia wzywam policje ale ona jest bezkarna co mam robic pomózcie

  Odpowiedz
 • tuti(2011-05-04 22:59) Zgłoś naruszenie 00

  <piotrek> Policja w polsce nic Tobie nie pomoże.
  Musisz zgłosić fakt znęcania się nad dzieckiem przez jego matkę...
  Ty jako świadek bronisz Praw Dziecka do równego traktowania obojga rodziców.
  Matkę oskarżasz o znęcanie się fizyczne i psychiczne nad dzieckiem, że utrudnia mu kontakty z dzieckiem.
  Ja jestem na etapie zbierania opinii ze szkoły od jednego dziecka i drugie z przedszkola.
  Dodatkowo kserokopie kartoteki medycznej od lekarza sprawującego opiekę medyczną.
  Zabaw się w harcerza, obserwuj dyskretnie dom i pdwórko gdzie bawi się Twoje dziecko.
  Rób notatki, zdjęcia.
  Wyślij do matki listem poleconym zapytanie co jest powodem że dziecka nie ma w domu na wyznaczoną wizytę.
  Ja poszedłem dalej, te same zapytania wysłałem do byłych teściów, bo to oni są prawnymi włascicielami posesji gdzie mieszkają moje dzieci.
  Z kompletem dowodów startuję do psychologa i Sądu Rodzinnego.
  powodzenia

  Odpowiedz
 • aneta-ja(2011-06-03 10:04) Zgłoś naruszenie 00

  czy ojciec również będzie płacił za niestawianie się na spotkania? koszty emocjonalne jakie dziecko ponosi z tego tytułu są olbrzymie.

  Odpowiedz
 • Ja(2011-09-25 12:34) Zgłoś naruszenie 00

  Ja jestem w innym przypadku. Ojciec mojej córki od 4 lat ma ją gdzieś. Zaczyna się ją interesować, gdy jest mu to na ręke, np. żeby nie iść ponownie siedzieć do więzienia. Zrobił mi sprawę o ustalenie widzeń z dzieckiem i ma przysądzoną co drugą niedziele. Jak narazie miał je 2 i na żadnym spotkaniu się nie pojawił. Zawsze to ja muszę pisać do jego matki i się pytać czy on się zjawi, bo on oczywiście co kilka dni zmienia nr tel i nie mam z nim kontaktu. I taki to kochany tatuś z niego jest.

  Odpowiedz
 • BoNo(2009-10-20 21:25) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli trafi się na sensownych policjantów, to widzenie jest możliwe. Jeśli trafi się na kretynów, to powiedzą, że oni się tym nie zajmują (mimo iż przyznają, że zostało popełnione przestępstwo), oraz że oni mogą spisać protokół, z którym można założyć matce dziecka kolejną sprawę w sądzie rodzinnym o utrudnianie odwiedzin. Kicha... a tymczasem małe dziecko przez tępotę matki traci kontakt z ojcem.
  Co zaś do koleżanki wyżej... ojcowie tez pewnie bywają gnojkami i jak trafią na spolegliwych funkcjonariuszy, mogą zrobić piekło matce, która się wywiązuje.
  Za dużo w tym wszystkim przypadkowości. Prawo jest dziurawe. Nie określa czy matka która nie odbiera telefonów od ojca, który chce się umówić na spotkanie popełnia przestępstwo, czy po prostu ma prawo go olewać.
  Ktoś ma pojęcie kiedy postanowienia z tego artykułu wejdą w życie? Są jakie są, ale mogą troszkę pomóc ignorowanym bezczelnie ojcom.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane